اتاق بازرگانی مشهد در راستای تقویت ارتباط با شهرستان‌های خراسان رضوی هدف‌گذاری کرد

تقویت شبکه اقتصادی بخش خصوصی

۴ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2454
هم‌زمان با مطرح‌شدن ایده توسعه اقتصادی و فرهنگی توسط علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و درخواست وی از بخش خصوصی برای همراهی در این زمینه، هیئت نمایندگان دوره نهم اتاق مشهد برای تقویت شبکه اقتصادی بخش خصوصی، ایجاد سازوکاری در راستای تقویت ارتباط اتاق با شهرستان‌ها را مصوب کردند.

بر همین اساس، اعضای هیئت نمایندگان اتاق مشهد برای اولین بار در میان اتاق‌های استانی تصمیم گرفتند در نشست‌هایی که در هر شهرستان انجام می‌شود، به‌طور رودررو با فرمانداران و مدیران اجرایی و تشکل‌ها و واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، کشاورزی، معدنی و اصناف هم‌اندیشی کنند تا ضمن انتقال تجربیات نمایندگان اتاق به فعالان بخش خصوصی در شهرستان‌ها خواسته‌های آن‌ها را به مرکز استان و اتاق منعکس کنند.

از طرفی، با توجه به استقرار دبیرخانه شورای گفت‌وگو و نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در اتاق بازرگانی خراسان رضوی، بسیاری از مواردی که در شهرستان‌ها مطرح است، با انتقال از سوی هیئت نمایندگان به مرکز استان منتقل می‌شود و موردتوجه مسئولان قرار می‌گیرد.

تربت‌حیدریه و گناباد اولین مقاصد بازدید شهرستانی هیئت نمایندگان اتاق مشهد بود، پس‌ازآن به قوچان سفر کردند و مقصد بعدی شهرستان نیشابور است.

دسته‌بندی شهرستان‌ها برای بازدید دوره‌ای هیئت نمایندگان اتاق

در همین باره علی کبیر دبیر اتاق مشهد به دنیای اقتصاد می‌گوید: با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی، معدنی و صنعتی پراکنده خراسان رضوی، برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و کمک به بهبود شرایط کسب‌وکار استان باید به ارکان تصمیم‌گیری کمک کنیم؛ بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی برای حضور در شهرستان‌ها و برگزاری جلساتی با مسئولان شهرستان‌ها و فعالان اقتصادی آن‌ها احساس شد.

وی می‌افزاید: اتاق بازرگانی به‌عنوان مشاور سه قوه با برخورداری از ظرفیت‌هایی چون شورای گفت‌وگو و کمیته بند ب ماده 12، می‌تواند در راستای رفع چالش‌های فعالان اقتصادی قوانین مخل را احصا کند. از طرفی کمیسیون‌های مشورتی و تخصصی اتاق می‌توانند با بررسی مسائل شهرستان‌ها و چکش‌کاری موضوعات، برای ارجاع موضوع به شورای گفت‌وگو و ارائه راه‌حل اقدام کنند.

کبیر درباره دسته‌بندی شهرستان‌ها برای بازدید دوره‌ای هیئت نمایندگان اتاق اظهار می‌کند: برای انجام بازدیدهای دوره‌ای از شهرستان‌های مختلف در تقویم زمانی مناسب و سه تا چهار بار در سال، نیازمند به تقسیم‌کار بین اعضای هیئت نمایندگان بودیم تا تمامی شهرستان‌ها را تحت پوشش قرار دهیم. این اتفاق با همکاری مقامات دولتی شهرستان‌ها رقم خورده و طبق برنامه قرار است هر دو تا سه ماه یک‌بار بازدید انجام شود. همچنین در هر شهرستان از میان فعالان اقتصادی یک رابط تعیین می‌شود و او ارتباط مستمری با اتاق خواهد داشت.

دبیر اتاق مشهد از منطقه بندی شهرستان‌ها برای بازدیدهای دوره‌ای می‌گوید و توضیح می‌دهد: تایباد، دوغارون، فریمان، تربت‌جام و خواف در یک منطقه‌اند و کاشمر، گناباد و تربت‌حیدریه در منطقه‌ای دیگر؛ به همین ترتیب تمامی شهرستان‌ها منطقه بندی شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: این اتفاق اگر خروجی‌های خوبی داشته باشد، دستاوردهایش می‌تواند به‌صورت پایلوت به سایر استان‌ها منتقل شود. از طرفی، ایجاد دفاتر مسئولیت‌های اجتماعی یکی از مباحثی است که اتاق مشهد در این دوره پیگیر آن است؛ بر همین اساس، در کمیسیون‌ها تغییراتی داشته‌ایم و کمیسیون مسئولیت اجتماعی به‌تازگی ایجادشده است و این اتفاق در کنار مباحث اقتصادی مربوط به مراجعه به شهرستان‌ها، می‌تواند نتایج مطلوبی به دنبال داشته باشد.

                                                                                              

آشنایی تجار شهرستان‌ها با ظرفیت‌های پارلمان بخش خصوصی

محمدرضا توکلی زاده عضو هیئت نمایندگان اتاق مشهد نیز آشنایی تجار و کارآفرینان شهرستان‌ها با اتاق بازرگانی و ظرفیت‌ها و امکانات آن را یکی از اهداف و اولویت‌ها در برنامه‌ریزی برای بازدیدهای شهرستانی می‌داند. او می‌گوید: تجار و کارآفرینان باید با پتانسیل‌های اتاق و ظرفیت‌های تعبیه‌شده برای حل مشکلات آن‌ها آشنا شوند. فعالان اقتصادی شهرستان‌ها باید بدانند چه توانایی‌هایی در شورای گفت‌وگوی استان وجود دارد و اتاق به‌عنوان یکی از ارکان شورای گفت‌وگو، چه توانمندی‌هایی در این حوزه دارد. به‌این‌ترتیب، آن‌ها متوجه می‌شوند که می‌توانند مشکلات موجود در مسیر کسب‌وکار خود را به پارلمان بخش خصوصی منتقل کنند و از مفر و راهی غیر از راهه‌ای معمول گذشته برای حل مشکلاتشان استفاده کنند و امید به رفع چالش‌های پیش روی خود داشته باشند.

اولین بازدید سه نفر از اعضای هیئت نمایندگان اتاق مشهد از شهرستان تربت‌حیدریه و دیدار با مسئولان، کارآفرینان و نماینده این شهرستان بوده است؛ توکلی زاده که به‌عنوان یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق در این بازدید شرکت داشته، با اشاره به استقبال مطلوب از سوی مسئولان و کارآفرینان تربت‌حیدریه اظهار می‌کند: هم‌زمان با حضور ما در این شهرستان، فعالان اقتصادی با مشکل کاهش قیمت زعفران روبرو بودند که راه‌حلهایی برای حل این مشکل پیشنهاد شد.

وی تصریح می‌کند: تربت‌حیدریه توانایی‌های فوق‌العاده‌ای دارد که اگر به‌درستی به آن نگاه و راهکارهای صحیحی ارائه شود، به‌خوبی می‌توان از ظرفیتش استفاده کرد. اقدام جدید اتاق در بازدید از شهرستان‌ها بیشتر در راستای وظیفه‌ای است که برای خود تعریف می‌کند. کانون‌های کسب‌وکار در شهرستان‌ها باید فعال‌تر شود و با امکانات اتاق و شورای گفت‌وگو آشنا شوند.

قدرت بخش خصوصی شهرستان‌ها دیده می‌شود

مجید محمد نژاد یکی دیگر از اعضای هیئت نمایندگان اتاق مشهد است که در جریان بازدید از شهرستان تربت‌حیدریه حضورداشته، او به پیشگامی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در برقراری ارتباط بین بخش خصوصی مرکز با شهرستان‌ها اشاره و اظهار می‌کند: بخش خصوصی در شهرستان‌های ما بسیار فعال و قوی است و در امر صادرات و واردات و تولید کشور نقش به سزایی دارد اما متأسفانه آن‌طور که باید، دیده نمی‌شود و فعالان اقتصادی گاها امور خود را از مشهد پیگیری می‌کنند. ما در جریان این بازدیدها ارتباطی دوطرفه برقرار می‌کنیم و با مراجعه به واحدهای تولیدی و یا برگزاری جلساتی در فرمانداری‌ها، مشکلات آن‌ها را لمس می‌کنیم و فعالان اقتصادی شهرستان‌ها نیز احساس می‌کنند که ما به‌عنوان نماینده‌شان در مرکز استان، به فکر حل مشکلاتشان هستیم.

وی می‌افزاید: بازخورد طرح مشکلات بخش خصوصی شهرستان‌ها در مرکز استان، باعث تعامل و انگیزه بین بخش خصوصی مشهد و شهرستان‌ها می‌شود و این نشان می‌دهد که اتاق رویکرد ویژه‌ای دارد.

محمد نژاد که خود اصالتاً اهل تربت‌حیدریه است، می‌گوید: باب سفرهای شهرستانی در اتاق‌های کشور از تربت‌حیدریه آغاز شد که با استقبال خوبی همراه بود. البته هر دو طرف تأکید کردیم که این حرکت‌ها غیر چابک نشود یا مثل سفرهای استانی دولتی غیر اثرگذار نباشد.

گفتنی است سعید باستانی نماینده تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی نیز که در این نشست حضورداشته، اتاق بازرگانی را پتانسیل عظیمی خوانده که می‌تواند با دسته‌بندی مشکلات اصلی شهرستان و انتقال آن به مرکز استان، به نفع مردم اقدام کند. وی از این کار جدید و نوآورانه اتاق که تلاش می‌کند فاصله بین ستاد بخش خصوصی و صف آن را کم کند قدردانی و تأیید کرده که ریشه بخشی از مشکلات به قوانین و مقررات برمی‌گردد که باید شناسایی و رفع شود. به گفته نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس، شهرستان‌ها باید از توان پژوهشی و ارتباطات و حضور اتاق در مراکز تصمیم‌گیری استفاده کنند.

از سخنان نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی چنین برمی‌آید که پارلمان بخش خصوصی تلاش می‌کند با گسترش ارتباطات و بهره‌گیری از زمینه‌های مناسب که در استان وجود دارد، به توسعه اقتصادی و فرهنگی شهرستان‌ها کمک کند و برای این منظور از هرگونه پیشنهاد و همکاری فعالان اقتصادی شهرستان‌ها استقبال می‌کند.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۲۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها