رئیس اتاق ایران از نبود استراتژی و عدم ظرفیت سنجی در توسعه صنعتی گلایه کرد

توسعه با چشمان بسته؟

۴ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2452
نبود استراتژی مشخص صنعتی در خراسان رضوی و کشور، تبعات ناشی از آن و تاکید رئیس اتاق ایران بر لزوم اولویت بندی در توسعه صنعتی، مهمترین مباحثی بود که در اولین نشست کمیسیون صنعت اتاق مشهد مطرح شد.

غلامحسین شافعی در این نشست از بی توجهی به اولویتها در حوزه های مختلف هم در بخش خصوصی و هم دولت انتقاد کرد و فعالان صنعتی خراسان رضوی از مشکلات صنایع خود گفتند؛ پوشاک و نساجی، صنایع تبدیلی، آسانسور و برق صنایعی بودند که نمایندگانشان در این نشست از چالشهای پیش روی حوزه خود گفتند و درخواستهایی هم از کمیسیون صنعت اتاق مشهد و رئیس اتاق ایران داشتند.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه «وقتی از اولویتها قرار است حرف بزنیم، آنقدر مسائل مختلف مطرح میشود که در نهایت انگار اولویتی وجود ندارد و به هیچکدام هم رسیدگی نمیشود»، گفت: ما در توسعه صنعتی با چشم بسته حرکت میکنیم و در نهایت ضربه میخوریم. ما به اصول اساسی صنعت کمتر توجه میکنیم و به همین دلیل حال و روزمان در این حوزه این چنین است. اگر به 15-20 سال قبل برگردیم میبینیم حرفهایی که آن زمان برای بخش صنعت عنوان میشد، امروز هم روی دور تکرار است و این یعنی در این مدت اتفاقی نیفتاده و باید عیب اصلی را پیدا کنیم وگرنه به همین منوال پیش میرویم و به نتیجه ای نمیرسیم.

عملیاتی نشدن طرحهای صنعتی براساس آمایش سرزمین موضوع دیگری بود که شافعی به آن اشاره کرد و گفت: در مسئله آمایش سرزمین فقط کتابی قطور تهیه شده اما اتفاق عملیاتی در این قضیه صورت نگرفته است. امروز میبینیم یک شرکت در حال تهیه یک محصول است و در همان سال 20 شرکت مشابه دیگر ایجاد میشود و همه این شرکتها با ظرفیت پایین فعالیت میکنند؛ همانطور که در استان ما تولیدکنندگان کنسانتره و آبمیوه با ظرفیت پایین کار میکنند و یا تعطیلند. اینها به دلیل نبود آمایش سرزمین و عدم برنامه ریزی و نبود نقشه راه در توسعه صنعتی است.

رئیس اتاق ایران اولویت بندی در توسعه صنعت را پیش نیاز حرکت در مسیر توسعه اقتصادی خواند و تصریح کرد: تا امروز اولویتهای هر منطقه تعیین نشده و هر اقدامی که انجام میشود براساس مطالعه و شناخت درست نیست. از طرفی توجهی به ظرفیت سنجی در توسعه صنعتی نمیشود؛ به طور مثال در خراسان رضوی ظرفیتهای خالی مشخص نشده تا بدانیم توسعه در چه بخشهایی از صنعت باید صورت گیرد.

برخی‌ها انگار تاکیدات رهبری را نمی‌شنوند

«تفاوت در صنایع کوچک و متوسط ایران با کشورهای پیشرفته» موضوع دیگر بود که شافعی نقبی به آن زد و گفت: در کشورهای پیشرفته، مگاپروژه ها و صنایع بزرگ کِشنده های صنایع کوچک و متوسط هستند و اگر برند معروفی در آسیای جنوب شرقی فعالیت میکند، صدها و هزاران صنعت کوچک وابسته به آن فعالیت میکنند اما در ایران اینگونه نیست و صنایع کوچک و متوسط به موازات هم با ظرفیتهای پایین کار میکنند.

وی با اشاره به دیدار هفته پیش رهبری با فعالان اقتصادی و تاکیدات ایشان بر بهبود فضای کسب و کار گفت: در این جلسه بیشترین تاکید رهبری بر این بود که اگر راه نجاتی برای این کشور باشد، از مسیر تولید میگذرد. اگر مجریان و سیاست گذاران ده درصد حرفهای ایشان در حوزه اقتصاد را عملیاتی میکردند، تا الان بسیار جلو بودیم اما برخی گوشها انگار نمیشنوند که فرمایشات ایشان را اجرایی کنند. شافعی افزود: چگونگی حمایت از تولید بسیار مهم است نه اینکه به دنبال این باشیم که تولید فقط با دوپینگ حرکت کند. اگر تولید ما همه عمر با دوپینگ حرکت کند، موفق نیست. بنابراین حمایت از تولید باید درطول زمان پاینده باشد؛ در غیر این صورت به نقطه پیشرفت نمیرسیم.

شافعی در بخش دیگری از سخنانش به عدم پاداش دهی به خوش حسابان اشاره و تصریح کرد: برخیها آنقدر بدحسابی میکنند که در نهایت مشمول بخشودگی شوند اما آنهایی که خوش حسابند هیچوقت تشویق نمیشوند.

درخواست برای جلوگیری از پرداخت تسهیلات بانکهای خراسان به دیگر استانها

اما غلامعلی رخصت، رئیس کمیسیون صنعت اتاق مشهد در این نشست به مسائل مالیاتی پیش روی صنعتگران به ویژه در خراسان رضوی پرداخت. او به افزایش سهم مالیات استان در سالهای گذشته به دلیل فعالیت موسسات مالی و اعتباری و شرکت پدیده اشاره و از تداوم روند این افزایشها و اخذ آن از بخش صنعت ابراز نگرانی کرد. رخصت از رئیس اتاق ایران خواست تا پیگیر این موضوع و کاهش سهم مالیاتی خراسان رضوی باشد.

«جلوگیری از پرداخت تسهیلات بانکهای خراسان رضوی به دیگر استانها و پرداخت مالیات شرکتهای خراسانی در پایتخت و اصفهان» دغدغه دیگری بود که رخصت در این جلسه بیان کرد. او گفت: با توجه به میزان منابع بانکی موجود در استان، ما نباید رتبه دوم و سوم کشور را در پرداخت تسهیلات داشته باشیم؛ یکی از دلایل این امر این است که برخی استانها از منابع ما تسهیلات میگیرند. بانکهای خراسان باید تسهیلات سرمایه در گردش بیشتری به صنایع این استان بدهند. همچنین تقاضا داریم که موضوع شرکتهای فعال در خراسان رضوی که مالیاتشان در حسابهای تهران و اصفهان واریز میشود، از سوی آقای شافعی پیگیری شود.

امیرمهدی مرادی دبیر کمیسیون صنعت اتاق مشهد هم گفت: تقاضای ما این است که صرفا نگاه به مشکلات جاری صنایع نباشد؛ درست است که کشور در شرایطی قرار گرفته که نمیتوانیم مباحث توسعه و پیش بینی آینده را داشته باشیم، اما ضعف اصلی نبود استراتژی مشخص صنعت در استان و کشور است و اگر قرار بر نظرخواهی از بخش خصوصی باشد، ما باید بتوانیم نظرات صنعتگران خراسانی را ارائه دهیم.

ابهام در میزان برداشت محصول، صنایع تبدیلی را دچار مشکل کرده

علیرضا بوستانی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع تبدیلی خراسان رضوی هم به تبیین مشکلات عمده صنایع تبدیلی پرداخت و گفت: ما در کارخانجات تبدیلی با موضوع فصلی بودن برخی محصولات روبروییم و مبهم بودن مقدار کاشت و برداشت این محصولات در هر سال ما را دچار مشکل کرده و آمارهای جهاد کشاورزی طوری نیست که بتوان برنامه ریزی کرد. متاسفانه در 40 سال گذشته هیچ مسئولی نتوانسته در خصوص آمایش سرزمین و کاشت مبتنی بر مدیریت و بهره وری آب برنامه ای دقیق ارائه دهد و این باعث میشود مدیر صنایع تبدیلی شرق کشور مواد مورد نیاز خود را از جنوب تامین کند و تفاوت قیمت تمام شده موجب نوسانات قیمت یک محصول در طول یک هفته شود.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ آذر ۱۳۹۸, ۱۱:۳۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها