شافعی در اولین نشست با روسای تشکلهای وابسته اتاق بازرگانی خراسان رضوی تکرار کرد

آسیب موازی کاری بر پیکره بخش خصوصی

۲۰ آبان ۱۳۹۸ کد خبر : 2447
موازی کاری در تشکلها و تعدد تشکلهای همسان که منجر به ارائه نظرات و آرای متعدد و بعضا متناقض در جلسات تصمیم‌ساز می‌شود، یکی از نکاتی بود که غلامحسین شافعی در اولین دیدارش با روسای تشکلهای وابسته اتاق در خراسان رضوی مطرح کرد و بار دیگر پیکان انتقاداتش را به سمت سازمانهایی گرفت که به تشکل سازی روی می‌آورند.

روسای تشکلها هم به بیان دغدغه ها و درخواستهای خود از اتاق بازرگانی پرداختند؛ از درخواست حمایت مالی و استفاده از امکانات رسانه ای اتاق برای معرفی ظرفیتهای تشکلها گرفته تا تشکیل اتاق فکر تشکلهای اقتصادی، تلاش برای تبیین جایگاه تشکلهای بخش خصوصی، گلایه از ناعدالتی بین تشکلهای استانی و پایتخت و نادیده گرفتن تشکلها در تصمیمات اتاق و...

در این میان خواسته هایی هم مطرح شد که با انتقاد برخی دیگر از تشکلها همراه بود؛ نمونه اش درخواست علیرضا بوستانی رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع تبدیلی کشاورزی درباره پیگیری پارلمان بخش خصوصی برای تغییر روزهای تعطیل هفته از پنجشنبه و جمعه به جمعه و شنبه بود! موضوعی که با انتقاد محسن خنداندل رئیس انجمن شرکت‌های فنی، مهندسی و مشاوره‌ای خراسان رضوی همراه بود؛ خنداندل گفت «برخی درخواستها به دور از توان اتاق بازرگانی است و بهتر است به مسائل منطقی تری بپردازیم». او با اشاره به شعار «اتاق تصمیم ساز» در انتخابات دور نهم اتاق مشهد، بر ضرورت اجرای آن شعار تاکید کرد و گفت «نباید آن شعار و اهدافی که داشتیم را به فراموشی بسپاریم» که محمود سیادت هم به آن تاکید کرد و راه حلی برای تحقق اتاق تصمیم ساز ارائه کرد.

تاکید بر یکپارچه سازی تشکلها

اما رئیس اتاق ایران پس از شنیدن صحبتهای روسای تشکلها از توجه به خواسته ها و مطالبات آنها گفت و از طرفی، بر یکپارچه سازی تشکل ها و پرهیز دولت از تشکل سازی در حوزه اقتصادی، تاکید کرد. او گفت: گاه در جلسات تصمیم گیری، یک نماینده از اتاق دعوت شده و مثلا دو نماینده نیز از تشکل های وابسته به دولت حاضر می شوند و نظرات متفاوت و متناقضی ارائه می دهند که نتیجه آن سردرگمی و تردید نمایندگان و قانون گذاران است. شافعی تصریح کرد: در کمال تاسف گاهی مشاهده می شود؛ برخی نهادهای دولتی که کار آن‌ها ایجاد تشکل نیست، در این زمینه ورود می‌کنند. طبیعتا ساختاری که با این رویکرد ایجاد می شود، به ابزاری برای افراد و گروه ها تبدیل می شود تا سیاست های آن ها را دنبال کرده و پیش ببرد. همین‌ امر می تواند لطمه شدیدی به اتحادیه ها و تشکل ها وارد کند.

حمایت مالی از تشکلها باید هدفمند و کاهنده باشد                                         

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به درخواست حمایت مالی اتاق از تشکلها گفت: متاسفانه این موضوع به اشتباه جلو می رود و به نوعی به آن عادت کرده ایم. آیا باید حمایت از بنگاه های اقتصادی مادام العمر باشد و یا حمایت هدفمندی صورت بگیرد؟ حمایت هدفمند آن است که بنگاه را تا مرحله رشد یاری برسانیم و در ادامه خود بنگاه گام های بعدی را به سمت توسعه بردارد. تشکلی که حتی نمی تواند حقوق کارکنان خود را بدهد شاید جذابیتی نداشته که موفق نشده است، آن بنگاهی که نمی تواند منهای حمایت ها روی پای خود بایستد نیز لابد کالایی تولید می کند که مورد استفاده جامعه نیست؛ با این اوصاف آیا باید حمایت های مالی از چنین ساختارهایی تداوم پیدا کند؟ تعبیر و تفسیری که از حمایت در جامعه وجود دارد به ناتوانی کشور منجر می شود و این موضوع درباره تشکل ها نیز صدق می کند؛ در بحث حمایت های مالی باید تعریفی منطقی داشته باشیم. حمایت های مالی از تشکل ها باید هدفمند و کاهنده باشد وگرنه آن تشکل به توانمندی نمی رسد و انگار پول توجیبی دریافت کرده و وقتی تمام شد، باز انتظار دریافت آن را دارد. باید در طرز تلقی از حمایت مالی در مجموعه های خود به تعریف صحیحی برسیم.

تشکیل دبیرخانه اتاق‌های سه گانه در استانها

شافعی در این نشست یک خبر هم به روسای تشکلها داد و آن تشکیل دبیرخانه مشترک اتاقهای بازرگانی، تعاون و اصناف در استانها بود؛ او اظهار کرد: رابطه ما با اتاق های اصناف و تعاون تعریف شده و سازمان یافته است و در اتاق ایران چند سالی است که دبیرخانه مشترک سه اتاق را تاسیس کردیم. بخشی از موضع‌گیریهای ما در مقابل تصمیماتی که اخذ می‌شود به مدد همین دبیرخانه و با امضای روسای سه اتاق، منتقل می شود. این نوید را می دهیم که به زودی، دبیرخانه اتاق های سه گانه در تمامی استان‌ها نیز ایجاد خواهد شد تا این ظرفیت در کل کشور مورد استفاده قرار بگیرد.

فعالیت 24 تشکل وابسته به اتاق در خراسان رضوی

علی کبیر دبیر اجرایی اتاق مشهد هم در این نشست توضیحی درباره تعداد تشکلهای وابسته به اتاق ارائه کرد و گفت:  24 تشکل وابسته به اتاق بازرگانی در خراسان رضوی فعال هستند که ساز و کار فعالیت آن ها در اتاق ایران به ثبت رسیده است. سه تشکل هم درخواست خود را ارائه داده و برای طی مراحل قانونی اخذ موافقت اصولی، موضوع را به اتاق ایران ارسال کردیم و هفت تشکل نیز در مرحله پیگیری امور در اداره کل ثبت شرکت‌های خراسان رضوی هستند.

«رتبه بندی تشکل‌ها یکی از اهداف ما در دوره جاری است و بر همین اساس نیز در یک ماه گذشته، گام نخست را برداشتیم و پرسشنامه ای به تشکل‌ها ارسال شد». کبیر با بیان این نکته، از برگزاری دوره های آموزشی مشترک و حمایت از پژوهش‌های تعاملی تشکلها به عنوان برخی دیگر از برنامه‌های مصوب اتاق مشهد نام برد و افزود: آنچه در دوره کنونی به برنامه های اتاق مشهد اضافه شده، حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترایی است که براساس نیاز تشکل‌ها تهیه می شوند.

شهرام مرصعی رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی از حاضران در این نشست بود که به بیان درخواستهای تشکل خود پرداخت و گفت: 40سال است که تشکل های طلا و جواهر کشور (به عنوان ساختارهایی که با قدرتمندترین ظرفیت نقدشوندگی در ارتباط هستند) نتوانسته اند جایگاه و نفوذ لازم را برای خود کسب کنند. در چنین وضعیتی از آن‌ها تقاضا می شود تا واردات یا صادرات طلا داشته باشند اما آن تشکل، واحد تولیدی و یا صنفی که ضعیف نگه داشته شده، چطور می‌تواند به یک‌باره بخش جدی از نقایص اقتصادی را جبران کند؟ او تاکید کرد: اتاق بازرگانی ایران باید جایگاه خود را در عرصه کلان تقویت کند، چرا که به موازات افزایش این ظرفیت نفوذ، تشکل های زیرمجموعه آن نیز توانمند و منتفع می‌شوند.

جایگاه تشکلها مشخص شود

خنداندل هم بر ضرورت تعریف نقشه راهی برای فعالیت تشکل ها در بدنه پارلمان بخش خصوصی تاکید و بیان کرد: اگر چنین نگاه کلان و هدفمندی به تشکل ها وجود داشته باشد، دیگر نگران تشکل های موازی نخواهیم بود. علاوه بر آن، جایگاه تشکل ها و کمیسیون های تخصصی اتاق که بعضا دارای رویکردها و اهداف مشترکی هستند، در قبال همدیگر مشخص می شود و دیگر رفتارها و پیگیری های موازی ایجاد نمیشود. او خواستار ایجاد «اتاق فکر تشکل های اقتصادی» شد و گفت: چنین ساز و کاری مانع از آن خواهد شد که موازی کاری میان تشکل ها رخ دهد و بخشی از مطالبات آن ها نیز در همین چارچوب طرح و پیگیری می شود. از سویی شاهدیم که در طول یک سال، تشکل های اقتصادی اقدام به برگزاری همایش های متعددی می کنند که بعضا در آن ها از دیگر تشکل ها، مشارکتی گرفته نمی شود. این ها همه قطعات جدا افتاده پازلی بزرگ هستند که باید در کنار هم قرار بگیرند و اهداف مشترکی را دنبال کنند. اگر کنار هم نمی نشینند؛ به واسطه نبود یک حلقه مشترک میان آن هاست.

تشکلهای ملی فقط اسم «ملی» را یدک می‌کشند

بی عدالتی میان تشکل‌های استانی و پایتخت نکته اصلی سخنان رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی بود؛ محمدحسین روشنک تشکلهای ملی فعال در مرکز را تشکلهای تهرانی خواند و گفت: در تهران تشکلی تحت عنوان تشکلی ملی ثبت می‌شود که البته ما آن را ملی نمی‌دانیم چون اگر ملی باشد بخشی از بودجه هایی که به آن تعلق گرفته باید به استان ها اختصاص پیدا کند اما این اتفاق نمی افتد و فقط در اسم نام «ملی» را یدک می کشند. تشکل های مستقر در پایتخت از چند امتیاز استفاده می کنند که ما در استان ها از آن بی بهره ایم؛ یکی از این امتیازات، داشتن نماینده در کمیسیون های اتاق ایران است درحالی که یک نفر باید تلاش بسیاری کند تا رای بیاورد و روی صندلی هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بنشیند. امروز چند برابر تشکل های مرکز، در استانها عضو تشکل وجود دارد و این حق از آن ها دریغ شده است. درخواست داریم تا راه حلی برای این موضوع در نظر گرفته شود.

رضا احدیان رئیس انجمن توسعه سرمایه گذاری و عمران نیز در این نشست گفت: در 40 سال گذشته پارلمان بخش خصوصی هر چه تلاش کرده که اقتصاد از سیاست منفک شود، موفق نشده است؛ اتاق باید در این زمینه خود ورود کند. ما موضوعات مشترک بسیاری داریم.

محسن شادمان، رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق خواستار واقعی شدن حق عضویت اتاق از طریق تشکلها شد و به طرح این سوال پرداخت که چرا تمام تشکلهای ما درگیر مسائل ابتدایی مثل مکان و هزینه هستند؟ عمده تشکل های ما مشکلات یکسانی دارند و نقش پدرانه اتاق هم در این میان باید پُررنگ تر شود. باید پارلمانی داشته باشیم که هم شرکت ها آن را مرجع خود بدانند و هم هیات نمایندگان اتاق خود را متولی بخش خصوصی بداند و مشکلات را به درستی احصاء و پیگیری کند.

اما علی شریعتی مقدم انجمن ارگانیک ایران(شعبه خراسان رضوی) نقبی به فعالیت های این انجمن زد و توضیح داد: بعضی فعالیت های تشکلی ما، مثل آنچه در این انجمن دنبال می شود؛  باید در چارچوب مسئولیت اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد. اگرچه این بخش، از جنبه اقتصادی نیز رو به توسعه است اما ماهیت و اقتضای آن، کاهش سموم در محصولات کشاورزی و ارتقای کیفی محصولات این بخش است که جامعه را از خود منتفع می سازد، پس طبیعتا باید مورد تاکید و حمایت قرار بگیرد.

لزوم واگذاری ماموریت‌هایی از سوی اتاق به تشکل ها

محمود سیادت، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان(واحد خراسان رضوی) دیگر سخنران این جلسه بود؛ او گفت: انتظار تشکل ها این است که در حوزه تخصصی‌شان ماموریت‌های مشخصی از سوی اتاق به آن‌ها واگذار شود. در بحث رتبه بندی نیز انتظار این است که جلسه ای توجیهی برگزار شود و تشکل‌ها از سوی اتاق راهنمایی شوند. وی افزود: در دوره گذشته بحث توانمندسازی تشکل‌ها آغاز شد اما در درون اتاق رابطه با تشکل‌ها را باید شفاف تعریف کنیم تا آن گونه که انتظار می رود، موضوع توانمندسازی، محقق شود. انتظار این است که با شتاب بیشتری این عقب ماندگی جبران شود. بحث این است که در تشکل‌ها این آمادگی را ایجاد کنیم که اتاق تصمیم‌سازی داشته باشیم.

احمد اثنی عشری نایب رئیس انجمن مدیران صنایع خراسان آخرین نماینده تشکلها بود که در این نشست صحبت کرد؛ او گفت: در حال حاضر یارانه ها، سوبسیدها و رانت های میلیاردی که به واسطه تخصیص ارز 4200 ایجاد شده اند؛ بدنه اقتصاد ما را به آسیب های جدی مبتلا کرده اند و به همین منظور اتاق باید پیگیرانه و مطالبه گرانه، حذف آن ها را خواستار شود. 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ آبان ۱۳۹۸, ۰۹:۰۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها