مصوبه جدید نرخ‌های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و چند نکته

۱۳ آبان ۱۳۹۸ کد خبر : 2446
بالاخره بعد از گذشت بیش از یک و نیم سال از افزایش نرخ ارز و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، با تلاش بخش خصوصی و شرکت‌های فعال پیمانکار این حوزه که رو به تعطیلی بودند، شاهد ابلاغ مصوبه جدید نرخ‌ها بودیم؛ از همین رو، از وزارت نیرو و بالاخص سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به عنوان متولی سیاست‌گذاری در این حوزه سپاسگزاریم.

با توجه به رکود طولانی مدت بازار سامانه‌های خرد خورشیدی، نرخ‌های جدید می‌تواند روزنه‌ امیدی برای رونق و توسعه مجدد آن در بین اقشار مختلف مردم، هدایت سرمایه‌های خرد کوچک و همچنین درآمدزایی برای اقشار محروم به واسطه احداث سامانه‌های کیلوواتی خرد تجدیدپذیر شامل بادی و خورشیدی باشد.

با توجه به اینکه در کل زنجیره توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر عموم مردم و بخش خصوصی نقش اصلی و محوری را ایفا می‌کنند، انتظار می‌رود تا سیاست‌گذاران تعامل بیشتری را با این بخش و مشورت قبل از تایید و ابلاغ موارد داشته باشند. برخی از نکات این مصوبه به شرح زیر است:

مهم‌ترین نکته این مصوبه، تغییر رویکرد دولت در زمینه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بزرگتر به سازوکار برگزاری مناقصه است؛ با توجه به تجربه سایر کشورهای پیشرو همچون آلمان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر شاهد هستیم که پس از احداث ظرفیت قابل توجهی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر و عملا پایدار شدن سهم این نیروگاه‌ها در سبد تامین برق آن کشور، مکانیسم مناقصه در کنار نرخ‌های خرید تضمینی نمود پیدا کرده است. بنابراین با توجه به اینکه ظرفیت برق تجدیدپذیر ایران هنوز حدود یک درصد است، برگزاری مناقصه زودهنگام به نظر می‌رسد. در کنار تمام مسائل و موانع فعلی ورود سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی همچون عدم ارائه ضمانت‌نامه‌های پرداخت، برگزاری مناقصه موجب کندتر شدن و همچنین حذف شرکت‌های نوپا و کوچکتر این صنعت می‌شود. افزون بر این جزئیات برگزاری مناقصه شفاف تشریح نشده است و عملا با برگزاری مناقصه، تفکیک نرخ بر اساس نوع تکنولوژی و ظرفیت آن کاملا حذف شده است.

با توجه به اینکه اعمال ضریب ساعتی در صورت‌حساب‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر اهمیت ویژه‌ای در جذابیت پارامترهای اقتصادی و بازگشت سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها دارد، متن مصوبه در این خصوص شفاف و غیر قابل تفسیر نیست. با توجه به اینکه میانگین ضرایب ساعتی برای نیروگاه‌های بادی و خورشیدی حدود 20 درصد است، در صورت عدم اعمال این ضریب در پرداخت به این نیروگاه‌ها، عملا افزایش 30 درصدی نرخ‌ها تاثیر قابل توجهی در جذابیت این پروژه‌ها نخواهد داشت.

به عنوان یک مورد خاص، هزینه سرمایه‌گذاری نیروگاه بادی کوچک مقیاس کیلوواتی در مقایسه با سامانه‌های خورشیدی حداقل حدود 50 درصد گران‌تر است. حتی با علم به اینکه ضریب ظرفیت تولید نیروگاه‌های بادی در ایران در مناطق بادخیز از نیروگاه‌های خورشیدی بالاتر است اما افزایش 30 درصدی نرخ‌های خرید برق برای توربین‌های کیلوواتی کوچک جواب‌گوی هزینه‌های سرمایه‌گذاری نیست. صنعت خرد بادی در ایران از پتانسیل بالای بومی‌سازی و احیا و استفاده از ظرفیت‌های صنعت ماشین‌سازی هر منطقه برخوردار بوده که در صورت نگاه ویژه به آن می‌تواند زمینه اشتغال‌زایی بسیار خوبی را فراهم آورد.

برخی پیشنهادات جهت تسهیل‌سازی هرچه بیشتر توسعه صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، ترویج و اطلاع‌رسانی گسترده در بین لایه‌های مختلف جامعه همچون دولت‌مردان، ارگان‌های دولتی، سازمان‌ها، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم و همچنین تعامل و مشورت با بخش خصوصی فعال این حوزه هنگام تصمیم‌گیری‌ها و ابلاغ مصوبات است.

« تهیه کننده : بهروز عادل‌شاهیان » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۳ آبان ۱۳۹۸, ۰۹:۰۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها