هشدار رئیس اتاق ایران در خصوص یارانه های پنهان انرژی

تجربه هدفمندی یارانه‌ها تکرار نشود

۲۹ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 2439
یارانه های پنهان انرژی و هدفمندسازی سوبسیدهایی که در این حوزه تخصیص داده می شود، از نکاتی بود که رئیس اتاق ایران در نخستین جلسه کمیسیون انرژی اتاق مشهد به آن پرداخت و از بخش خصوصی خواست تا در خصوص یارانه های پنهان به اتاق مشورت دهند تا پارلمان بخش خصوصی هم در جلسات مجلس شورای اسلامی نظرات این بخش را منعکس کند

غلامحسین شافعی در جلسه کمیسیون انرژی که برای نخستین بار در اتاق مشهد راه اندازی شده، یکی از موضوعات مهم امروز کشور به ویژه در بخش اقتصاد را بحث یارانه های پنهان انرژی خواند و به جلسه غیرعلنی دو هفته پیش مجلس و دعوت از نماینده اتاق ایران برای طرح نقطه نظرات این بخش اشاره کرد. او البته از نظر بخش خصوصی نسبت به هدفمندی یارانه ها در سالهای گذشته هم گفت و اظهار کرد «در سال های گذشته و در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها بخش خصوصی اعلام کرد که اصل این هدفمندی باید اجرایی شود اما بستر مناسب برای پیاده کردن این موضوع باید دیده شود. ما هم در مجلس همین موضوع را مطرح کردیم و گفتیم در مورد مسئله یارانه های پنهان اصل حرف درست است اما ابتدا باید بستر لازم برای اجرای آن آماده شود و سپس به این قضیه ورود کنیم تا اگر اصلاحی در این حوزه رقم خورد و منابعی حاصل آمد، نحوه تخصیص آن به بخش های موثر، مشخص باشد و به انحراف نرود.»

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه همه قبول دارند که امروز افراد ثروتمند از یارانه بسیار قابل توجهی که پرداخت می شود، بیشتر از افراد نیازمند بهره می‌برند، خاطرنشان کرد: مسئولان و نمایندگان مجلس باید مراقب باشند که در موضوع یارانه های پنهان، تجربه هدفمندی یارانه ها تکرار نشود؛ تجربه تخصیص درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها به بخش صنعت، به‌رغم تاکید نص قانون بر آن، به میزان دو درصد بوده و عملا در این حوزه، قانون زیر پا گذاشته شده است. آیا باز هم قرار است همان اتفاق تکرار شود؟

شافعی نقدی هم نسبت به رویه های موجود در سیستم یارانه‌دهی کشور مطرح کرد و گفت: چه کسی می تواند ادعا کند که یارانه و یا اعانه می تواند افراد را توانمند سازد؟ اتفاقا اعانه دادن در بسیاری از موارد افراد را ناتوان میکند.

ظرفیت خراسان در صادرات انرژی                      

اما کمیسیون انرژی برای نخستین بار در اتاق مشهد راه اندازی شده و دلیل آن هم موقعیت استراتژیک خراسان رضوی در حوزه انرژی و نیز ظرفیت قابل توجه شرکتهای فعال در این حوزه است. این کمیسیون حدود سه هفته پیش به درخواست سندیکای صنعت برق و با موافقت اعضای هیات نمایندگان اتاق مشهد راه اندازی شد.

شافعی در این نشست با ابراز خرسندی از تشکیل این کمیسیون، نگاهی به ظرفیتهای صادرات انرژی از خراسان رضوی انداخت؛ البته پیش از آن به اتلاف انرژی به عنوان یکی از مهمترین مسائل کنونی پیش روی کشور نقبی زد و گفت: «حجم اتلاف انرژی در کشور بسیار بالاست و مدیریت آن وظیفه دولت است و ما باید به عنوان یک مطالبه جدی به این موضوع نگاه کنیم. قرار بود بخشی از یارانه ها برای نوسازی ماشین آلات به بخش صنعت اختصاص یابد تا کاهش مصرف انرژی را به دنبال داشته باشد اما این اتفاق نیفتاد». وی از خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و یزد به عنوان استان هایی با پتانسیل بالا در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر یادکرد و افزود: خراسان علی رغم امتیازات خوبی که در این حوزه دارد، نتوانسته بهره برداری کافی در این حوزه داشته باشد و حتما باید این موضوع را دنبال کنیم. وزیر نیرو به تازگی چند مسئولیت جدید در اتاق های مشترک و موضوع مربوط به کشورهای اوراسیا برعهده گرفته پس باید بحث انرژی و صادرات آن را هم دنبال کند. این فرصت خوبی است تا برای صادرات این بخش تدبیری بیندیشیم.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: امروز در اکثر کوچه و خیابان های پاکستان از موتور کوچک برق استفاده می شود و افغانستان هم مشکل انرژی دارد و ما در این قضیه مزیت بالایی داریم؛ اگر به چرخه صادرات وصل شویم تولیدی چندبرابری خواهیم داشت. کمیسیون انرژی اتاق باید در این زمینه مطالبه خود را اعلام کند و ما نیز کمک می کنیم تا مسائل پیشنهادی کمیسیون در دستور کار مقامات ارشد کشوری قرار گیرد.

هدف کمیسیون توسعه کسب و کار در صنایع انرژی و حل مشکلات این بخش است

محسن شادمان رئیس کمیسیون انرژی اتاق مشهد هم در این جلسه به تبیین اهداف این کمیسیون پرداخت و از توسعه کسب و کار در صنایع انرژی و عرصه های مرتبط با محیط زیست شامل صنایع پشتیبان نفت و گاز، صنایع انرژی، صنایع پتروشیمی و صنایع تولید حامل های انرژی، رسیدگی به مشکلات بنگاه های فعال در این بخش و جستجوی راهکاری مناسب برای این چالش ها و همچنین خلق بسترهای جدید در زمینه های کسب و کار مربوط به انرژی و محیط زیست به عنوان اهداف تعریف شده برای این ساختار مشورتی- تخصصی اتاق مشهد نام برد و خاطرنشان کرد: اقداماتی که در این مباحث تاکنون در کشور انجام شده، چندان چشمگیر نبوده و نیاز هست تا فعالیت های بیشتر و جدی‌تری صورت بگیرد.

شناسایی پتانسیل اقتصادی در هر حوزه فعالیت آن، امکان‌پذیری فنی، اقتصادی و زیست محیطی فعالیت‌ها و شناسایی تنگناها و رفع موانع، سرفصل های نقشه راه کمیسیون است که شادمان به آن اشاره کرد. وی درباره وظایف کمیسیون انرژی گفت: آسیب شناسی حضور بخش خصوصی در عرصه انرژی کشور خصوصا در استان خراسان رضوی، امکان سنجی صادرات تجهیزات بخش انرژی در افق چشم انداز (به ویژه به کشورهای همسایه استان)، رصد سیاست گذاری های کلی اصل 44 قانون اساسی و فرصت های جدید برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی، موضوع بازیافت ضایعات و حوزه محیط زیست و سرمایه گذاری بخش خصوصی در بازیافت و استحصال انرژی از ضایعات و زباله ها از جمله وظایف تعریف شده برای کمیسیون انرژی اتاق مشهد به شمار می آید.

شادمان گفت: شهرداری مشهد در حوزه تولید برق از زباله و ضایعات ورود خوبی داشته و حتی بهتر از تهران در این زمینه عمل کرده و می توانیم از این ظرفیت نیز استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که حوزه محیط زیست را هم در کنار انرژی برای نام این کمیسیون در نظر بگیریم تا مباحث مربوط به محیط زیست را هم در این قالب بررسی کنیم.

این موضوع با مخالفت برخی از افراد حاضر در نشست قرار گرفت؛ نظر مخالفان این پیشنهاد این بود که محیط زیست حوزه بزرگی است که ورود به آن باعث تداخل بسیاری از مسائل در یکدیگر شده و بدین ترتیب تمرکز از بحث انرژی دور میشود.

گلایه از بی اطلاعی تشکلها از دستاوردهای صنایع انرژی

برخی فعالان حوزه انرژی و مسئولان دستگاههای خدمات رسان استان نیز به بیان دغدغه های خود در این حوزه پرداختند؛  سیدمهدی مدنی بجستانی رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی از لاینحل ماندن موضوع انرژیهای تجدیدپذیر برای دولت و لزوم ورود اتاق بازرگانی برای پرداختن به انرژیهای نو گفت.

محمد خوشحال، مدیرعامل شهرک صنعتی ماشین سازی و فناوری های برتر از عدم اطلاع مدیران تشکلهای بخش خصوصی از توانمندهای صنعتی استان به ویژه در حوزه انرژی گلایه کرد و به برخی توانمندیهای شرکتهای فعال در این شهرک صنعتی با مهندسی معکوس بر روی برخی قطعات اشاره کرد. بومی سازی قطعات وارداتی، ساخت سلول های خورشیدی، تولید بیش از 60 درصد پلاتین های بیمارستان های کشور در شهرک ماشین سازی و... از جمله دستاوردهایی بود که او از بی اطلاعی مسئولان و تشکلها نسبت به آن گلایه کرد.

ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه انرژی

اما محمد سلطانی، مدیر دفتر انرژی و سیستم های کنترل شرکت آبفای خراسان رضوی خواستار ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی شد و گفت: چاه های استان در مجموع به 32 مگاوات برق نیاز دارند و ما نیازمند سرمایه گذار برای ایجاد نیروگاه های متمرکز و یا پراکنده در استان هستیم اما دولت پول سرمایه گذاری اولیه در این زمینه را ندارد. وی افزود: با ایجاد یک نیروگاه مگاواتی، شاهد سه برابر ارزش افزوده خواهیم بود اما راه اندازی چنین نیروگاهی نیازمند سرمایه ای چند هزار میلیاردی است. اگر خروجی کار کمیسیون انرژی اتاق به سمتی برود که افراد و سرمایه گذارانی با دانش فنی لازم برای ایجاد نیروگاه ورود کنند پیدا کنند، اتفاق بسیار خوبی رقم می خورد.

شافعی در واکنش به صحبتهای سلطانی، یکی از بزرگترین مشکلات کنونی در عرصه انرژی و استفاده از ظرفیتهای این بخش را عدم رغبت بخش خصوصی به سرمایه گذاری در آن دانست و دلیل اصلی این عدم تمایل را پیش بینی ناپذیر بودن خواند و گفت: از نرخ تسهیلات و مالیات گرفته تا حتی بهای انرژی، وضعیت برای کسی که میخواهد برای سرمایه گذاری در این حوزه ورود کند، روشن و پیش بینی پذیر نیست. از طرفی، امروز کار مولد جاذبه لازم را برای سرمایه گذاری در این کشور ندارد و در صورت ایجاد جاذبه، سرمایه گذاری به سمت تولید و کارهای مولد می رود؛ باید سرمایه گذاری در این کارها را جذاب و سودآور کنیم و ریسک فعالیت های مولد را کاهش دهیم. وی با اشاره به رشد سالانه 26 درصدی نقدینگی کشور، گفت: چه اتفاقی افتاده که به رغم چنین حجم از نقدینگی، رشدی را در بخش های صنعتی و عرصه های مولد شاهد نیستیم؟ هیچ توازنی بین حجم نقدینگی و فعالیت های بخش مولد وجود ندارد و علت این است که سود به جیب فعالیت های مولد نمی رود.

سیدمهدی جباری، مسئول انرژی و کربن شرکت گاز استان هم با بیان اینکه مدیریت تولید و انتقال انرژی دست برخی شرکت های دولتی و خصولتی است، افزود: 70 درصد انرژی استان از گاز و توسط این شرکت تولید می شود اما مهم است که بدانیم نحوه ورود کمیسیون انرژی به این حوزه چگونه خواهد بود؟ امروز 40 درصد انرژی استان در بخش خانگی صرف می شود، 30درصد در حوزه حمل و نقل و 30درصد هم در بخش صنایع و باید ببینیم کمیسیون انرژی در موضوع کنترل مصرف چگونه ورود می کند؟

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۹ مهر ۱۳۹۸, ۰۹:۴۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها