در جلسه کمیسیون تجارت اتاق مشهد مطرح شد

مشکلات و موانع توسعه صادرات

۲۲ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 2433
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- انتقاد از عملکرد وزارت صمت بعد از ادغام دو وزارتخانه و گلایه از دیدگاههایی که نسبت به طرفداران تفکیک وزارتخانه وجود دارد، یکی از بخشهای مهم سومین جلسه کمیسیون تجارت اتاق مشهد بود که البته با دفاعیاتی از سوی رئیس بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان رضوی از سازمان و وزارت متبوعش همراه بود.

محمدحسین روشنک ابتدای این جلسه از سخنانی که در روزهای اخیر در محافل مختلف درباره طرفداران تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مطرح شده، گلایه کرد. روشنک در این نشست بی پرده و صریح از سوء استفاده برخیها از تسهیلات ارزان قیمت و ال سیهای گشایش شده سخن گفت و مدعی شد همانهایی که امروز در مشهد طرفداران تفکیک وزارتخانه را پوپولیست میخوانند، خود به جای صرف کردن همه تسهیلات و ال سیها برای واردات ماشین آلات، آن مبالغ را صرف خرید اقلامی دیگر و یا ساخت ویلا و باغ کردند. او گفت «پوپولیست کسانی هستند که برای ماشین آلات یک میلیون دلاری، پنج میلیون دلار ال سی باز و دلارها را صرف خرید اقلامی دیگر کردند.» روشنک تاکید کرد « چرا فکر میکنیم دیوار کج را باید نگه داریم و برای حفظ آن دیوار به دیگران که نظری متفاوت دارند، تهمت بزنیم؟»

رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد که از مخالفان جدی ادغام وزارت صمت بوده، معتقد است این ادغام، بخش تجارت کشور را نابود کرده است. او با طرح این سوال که وزارت صمت تاکنون برای صادرات و تجارت چه کرده؟ افزود: «سازمان صمت تلاشهای زیادی در سالهای اخیر در خراسان رضوی به کار بست و راه آهن استان هم همکاری خوبی با ما داشت اما وزارت صمت باید مشکل مان با راه آهن جمهوری اسلامی را حل میکرد که نکرد». وی تاکید کرد: این وزارتخانه مشکل کمبود واگن و تامین زیرساخت های تجارت ریلی را فراهم نکرد.

«عدم پرداخت جوایز صادراتی» نکته دیگری بود که روشنک به آن اشاره و در انتقادهایش بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبات صادرکنندگان از محل جایزه صادرات ده سال قبل صادرکنندگان را پرداخت نکرد، چون فعالان حوزه تجارت را در اصطلاح بچه ناتنی می دانستند. باید بپرسیم پس از ادغام با نیروهای با تجربه وزارت بازرگانی چه کردند؟ چرا وزارت صمت آن دسته از فعالیت های بازرگانی تجاری که بیش از چهل سال سالم و شفاف فعالیت داشتند را به بهانه دروغین حمایت از تولید با یک بخشنامه از اعتبار خارج کردند؟

منظور رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد در این بخش صحبتهایش بخشنامه وزارت صمت درباره اجازه صدور کالا با کارت تولید و نه با کارت بازرگانی بود.

درخواست یک تشکل از وزارت صمت دلیل ممنوعیت صادرات توسط بازرگانان بود

اما محمدعلی امیرفخریان، رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان رضوی در مقام دفاع از عملکرد وزارت صمت برآمد؛ او ابتدا تفکیک وزارتخانه را در راستای تخصصی تر شدن کارها مفید خواند اما در عین حال تاکید کرد «نمیتوان گفت که در وزارت صمت اقدامی برای بخش تجارت صورت نگرفته است. در دوره تحریم باید تصمیمات خاصی اخذ می شد تا شرایط مدیریت شود.»

وی در خصوص دلیل ممنوعیت صادرات توسط بازرگان و با کارت بازرگانی از موضوع جالبی پرده برداشت و گفت وقتی دلیل این موضوع را از وزارتخانه پیگیر شدیم، پی بردیم که یکی از تشکلهای بخش خصوصی در تهران چنین پیشنهادی را به وزارتخانه داده و گفته در صورتی که ممنوعیت با کارت بازرگانی اعلام شود، تمام و کمال ارز را به کشور برمی‌گردانیم! امیرفخریان حتی اسم آن تشکل را هم بر زبان آورد اما از خبرنگاران حاضر در نشست خواست تا نام آن تشکل را از زبان او فاش نکنند.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت همچنین از رصد دقیق کارت های بازرگانی در استان گفت و اظهار کرد: هر کارتی که صادرات غیرمتعارف داشته باشد و ارز را بازنگرداند، تعلیق می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در خصوص عوارض صادرات هم از ابتدا درخواست ما این بود که به جای ممنوعیت صادرات، بحث عوارض مطرح باشد اما محلی که این مابه التفاوت ارزی واریز شود، وجود نداشت. در نهایت دو ماه است که مصوبه این موضوع اخذ شده و با پرداخت مابه التفاوت ها، دیگر ممنوعیت صادرات وجود ندارد.

این نکته ای بود که از سوی ناظر گمرکات خراسان رضوی هم مطرح شد؛ امید جهانخواه گفت: پیشنهاد ما پارسال این بود که ممنوعیت ها را به عنوان «ممنوعیت» اعلام نکنند و اگر به دنبال محدودسازی صادرات کالایی هستند، عوارض صادراتی و یا محدودیت دیگری را برای آن در نظر بگیرند زیرا ممنوعیت برای تولیدکننده و بازرگان و تاجر مشکلاتی را به دنبال دارد و تمام این دردسرها به گمرک برمی گردد و همه این موضوع را از چشم ما می بینند. او تاکید کرد: یکی از مهم ترین مشکلات حوزه تجارت استان، بخشنامه های مربوط به ممنوعیت ها بوده که در مقاطعی در سال گذشته شاهد آن بودیم و باعث سردرگمی تجار و بازرگانان شده بود و مشکلاتی را هم در گمرک برای ما ایجاد می کرد.

ثبت نام تنها 35 شرکت خراسانی در فرایند تعیین صادرکننده نمونه

درخواست از صادرکنندگان خراسانی برای ثبت نام در فرایند تعیین صادرکننده نمونه برای روز ملی صادرات، موضوع دیگری بود که از سوی رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت در این نشست مطرح شد؛ به گفته امیرفخریان تا پایان مهرماه فرصت برای ثبت نام در این رویداد مهم وجود دارد و تاکنون حدود 35 شرکت مشخصات خود را ارائه کرده‌اند که نسبت به پارسال آمار کمتری را نشان می دهد.

امیرفخریان گفت: صادرکنندگان در این فرایند ثبت‌نام کنند و نگرانی از بابت کارت های یکبار مصرف نداشته باشند زیرا در فرآیند صادرکننده نمونه، منتخب واقعی را معرفی می کنیم و کسانی که تعهدات ارزی را نپرداخته اند و صادرات نامتعارف داشته اند را مدنظر قرار نمی دهیم. وی افزود:150 کارت بازرگانی از سال 97 صادرات خود را آغاز کرده اند و هر فردی که ثبت نام کند در کمیته پایش کارت های بازرگانی مورد بررسی قرار می گیرد تا کوچکترین خدشه ای در این روند وارد نشود. ثبت نام ها برای سنجش در این رویداد باید تا 28 مهرماه انجام شود و هر چقدر تعداد ثبت نام ها بیشتر باشد، تعداد منتخبان هم افزایش خواهد یافت.

معطلی کامیونها در مرز دوغارون با انتخابات افغانستان

ناظر گمرکات خراسان رضوی هم در بخشی از سخنانش به مشکلات صادرکنندگان در حوزه گمرک پرداخت و از تعطیلات افغانستان به عنوان یکی از دلایل معطلی کامیونها در مرز نام برد. جهانخواه گفت:  تعطیلاتی که در افغانستان اتفاق می افتد، مرز دوغارون را دچار مشکل می کند؛ سه روز تعطیلی برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور باعث معطلی 1800 دستگاه کامیون در مرز دوغارون شد. در واقع، هر یک روز تعطیلی باعث توقف 600 تا 800 دستگاه کامیون و کانتینر در مرز می‌شود و اتاق مشترک باید در این زمینه تلاش لازم را به عمل آورد. وی خواستار رفع مشکلات زیرساختی در مرز اسلام قلعه افغانستان شد و گفت: این مشکلات با وجود قول هایی که برای رفع آن ها داده شده، کماکان به قوت خود باقی است. اما از یک سو، طرف افغانستانی اعلام کرده گمرک هرات قرار است به خود این ولایت بازگردد که امیدواریم این اتفاق بیفتد و مشکلات ایجاد شده در این زمینه مرتفع شود.

ناظر گمرکات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم زیاد کامیونها در منطقه ویژه اقتصادی شاهد توقف 900 کامیون در منطقه، 700 کامیون در پارکینگ گمرک و 1600 کامیون در بازارچه مرزی دوغارون هستیم.

لزوم چاره اندیشی برای صادرات گوجه فرنگی

حمید جنتی مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاروزی خراسان رضوی هم خواستار همکاری بیشتر اتاق بازرگانی با این سازمان در بحث صادرات شد و اظهار کرد: در هر ماه یک تا سه محصول داریم که نیاز به صادرات و حمایت ها و خرید توافقی و... دارد. ما توانسته ایم بخش کمی از گوجه فرنگی استان یعنی معادل 29 هزار تن را خریداری کنیم؛ بخشی از 560 هزار تن گوجه تولید شده تازه خوری شده و تکلیف بخش باقیمانده برای فرآوری و یا صادرات هم باید مشخص شود. علاوه بر این 400 هزار تن انگور در خراسان رضوی تولید می شود که 30 هزار تن آن به کشمش تبدیل می شود و تقاضای ما این است که همکاری اتحادیه صادرکنندگان در حوزه صادرات این محصول بیشتر شود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت نیز درباره نوعی از صادرات گوجه فرنگی به نام رب اسپتیک اظهار کرد: رب گوجه فرنگی اسپتیک 220 کیلوگرمی هنوز برندسازی نشده و باید به سمت برندسازی برویم زیرا وقتی با حجم بالا صادر می کنیم، این محصول در کشوری دیگر بسته بندی می شود.

روشنک نیز در این باره گفت: رب گوجه فرنگی اسپتیک یک کالای تجاری و با مصرف متفاوت است. پیشنهاد ما این است با توجه به اینکه رب اسپتیک تا دو سال ماندگاری قانونی دارد، وزارتخانه آن را خریداری و انبار کند و در فصلی که کارخانجات در آستانه تعطیلی هستند، دپوی مذکور را دوباره به این بنگاه ها تزریق کند تا بسته بندی کنند.

انتقاد از نرخ گذاری زعفران در بورس کالایی

غلامرضا میری، رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان زعفران یکی دیگر از حاضران در این نشست بود که به نرخ گذاری زعفران در بورس کالایی انتقاد کرد و گفت: چرا در فاصله زمانی 48 ساعت زعفرانی که از کشاورز به نرخ 10هزار و 500 تومان خریداری شده به نرخ 9200 تومان رسیده است. این موضوع به ضرر کشاورز و صادرکننده است و این باعث شده تا محموله هایی که صادر کرده ایم دچار مشکل شود. ما در این خصوص مجبوریم به قوه قضاییه گزارش بدهیم.

رئیس بازرگانی خارجی سازمان جهاد کشاورزی در پاسخ به این ادعای میری گفت: میزان تولید زعفران سال گذشته 290 تن بوده و بورس کالایی 67 تن از این محصول را خریداری کرده که این رقم تقریبا معادل یک چهارم محصول تولید شده سال گذشته است. بقیه تولیدات را هم تجار و دست اندرکاران بازار خریداری و عرضه کردند. بازار بورس یکی از شفاف ترین بازارهایی است که بحث عرضه و تقاضا در آن کاملا روشن است.

نایب رئیس خانه صنعت خراسان رضوی تاکید کرد

ضرورت پیگیری قضایی متخلفان ثبت سفارش

دنیای اقتصاد- جواد باقری نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به دنیای اقتصاد گفت: اگر از آمار و ارقام درباره استفاده نادرست از ال سی‌های گشایش شده صحبت میشود، بهتر است مستنداتش ارائه شود تا دستگاه قضایی هم پیگیری کند.

وی که هفته گذشته در مصاحبه با یکی از روزنامه های محلی درباره موافقان تفکیک وزارتخانه اظهارنظر کرده بود، در واکنش به اظهارات رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد درباره استفاده نادرست از برخی گشایش ال سیها گفت: بهتر است مستندات این موضوع ارائه شود و دستگاه قضایی هم حتما پیگیر موضوع باشد.

با توجه به اینکه بخشی از مسئولیت ثبت سفارشها به عهده خانه صنعت استان است؛ از او درباره امکان تخلف در این زمینه پرسیدیم، باقری اظهار کرد: من در حوزه تجارت خارجی چندان صاحب نظر نیستم اما شاهدم دوستانی که پس از ثبت سفارش تسهیلات گرفتند، از خانه صنعت و معدن قدردانی میکردند که در آن شرایط بحرانی برای تامین مواد اولیه کارخانجات تلاش کرده است.

وی خاطرنشان کرد: سالم نبودن گشایش اعتبارات را در گذشته هم چندان شاهد نبودم و اگر هم چنین موضوعی اتفاق افتاده متاسفانه در بخش تجارت بوده؛ یعنی آنچه در گذشته به عنوان ال سی‌های سوری مشاهده میکردیم در واردات توسط بخشهای تجاری صورت گرفته است.

نایب رئیس خانه صنعت خراسان رضوی تاکید کرد: مواد اولیه کارخانجات مربوط به مصرف مشخصی است و مصرف عام ندارد و معتقدم محدودیتهایی که در دنیا برای ما به وجود آمد، ناخواسته به نعمتی برای کنترل واردات مان تبدیل شد. در این کنترل، وقتی تامین مواد اولیه کارخانجات در اولویت قرار گرفت، عملا فرصت واردات مواد مصرفی و غیرضرور کم شد و تقریبا به صفر رسید و باعث کاهش فساد در امور مربوط به بدنه گمرکات و واردت نیز شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به لزوم کنترل بازار اعتقاد دارید در صورتی که مخالفان جدی تفکیک وزارتخانه اساسا مخالف کنترل بازار هستند، گفت: طرفداران تفکیک وزارتخانه مخالف کنترل بازارند و در مصاحبه ای که در روزنامه محلی از من منتشر شده، برداشت صحیحی از صحبتهایم نشده است. معتقدم وجود مشکل در تنظیم بازار و تامین مواد اولیه برای تفکیک وزارتخانه توجیه ناصوابی است.

باقری خاطرنشان کرد: این تفکر در کشور در حال حاکم شدن است که نیاز بازار را بهانه و سیل واردات را به کشور روانه کنیم. اگر متولی واردات از تولید جدا شد، ماموریت و تفکر واردات، تامین کالاهای داخل کشور میشود و اینکه تامین نیاز از طریق تولید قابل تامین هست یا خیر، منافع تولید داخل برای کشور بیشتر هست یا خیر و آیا نیاز به حمایت از تولید داخل وجود دارد یا نه، از ماموریتهای آن وزارتخانه نیست.

نایب رئیس خانه صنعت خراسان رضوی افزود: در گذشته وقتی در مقطعی به بهانه تنظیم بازار به گوشت مرغ نیاز داشتیم و کسی هم به استفاده از ظرفیتهای داخلی توجه نکرد، به بهانه آن مقدار نیاز، چند برابر واردات مرغ انجام و ارز از کشور خارج شد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۲ مهر ۱۳۹۸, ۱۰:۵۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها