شمشیر دودَم تجارت خراسان در اوراسیا

۱۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 2430
حضور ایران در اتحادیه اوراسیا نتایجی به دنبال دارد که یکی از آنها، کاهش تعرفه‌های گمرکی میان کشورها است؛ اما واقعیت امر این است که این مساله می‌تواند دو طرفه باشد؛ یعنی در عین اینکه یک فرصت است، یک تهدید نیز به شمار می رود‌.

از این منظر که زمینه توسعه بازارهای ما فراهم می‌شود یک فرصت است اما در کنار آن نیز باید بخشی از بازار خود را به کشورهای اورسیا دهیم چون با کاهش نرخ تعرفه قدرت رقابت آنها افزایش می‌یابد. از طرفی اگر نتوانیم از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را ببریم، این توافق یک تهدید به شمار میرود و استفاده حداکثری از این موقعیت به توان تولیدی، برندسازی، معرفی کالا، رسوخ در بازار بازمی‌گردد.

البته برای تقویت این مسائل لازم است حمایت‌هایی از سوی دولت صورت گیرد و از سوی دیگر نیازمند یک ثبات و تلاش همگانی هستیم؛ یعنی در حوزه حمل و نقل، کالا را به موقع و ارزان به مقصد برسانیم، برای فروش عمده کالاهای خود، قراردادهای بلندمدت منعقد کنیم، در بخش بازرگانی باید با آرامش بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم و دیگر نگران تغییر قوانین و مقررات، بخش نامه و دستورالعمل‌ها نباشیم زیرا در غیر این صورت بخش بازرگانی ما جسارت فعالیت گسترده را نخواهد داشت.

طبیعتا هر چه بتوانیم با کشورهای دور و یا همسایه تعرفه‌ای دوجانبه منعقد کنیم و بتوانیم وارد گروه‌هایی چون اوراسیا شویم، قطعا فرصت مطلوبی برای صادرات است اما باید شرایط تحریم‌ها را نیز در نظر گرفت؛ تحریم‌هایی که مشکلات بسیاری را برای نقل و انتقال‌های مالی، صادرات و واردات ما ایجاد کرده است. با این حال، در بلندمدت می‌تواند موثر باشد و با توجه به اینکه امسال به نام تولید ملی ثبت شده، باید به مقوله تولید توجه شود؛ یعنی تولیدکنندگان ما با انصاف، دقت و وسواس بیشتری برای حوزه تولید تلاش کنند تا محصولاتی با کیفیت و مطلوب را برای صادرات تولید و مهیا کنیم.

همچنین لازم است فرهنگ کار و کار خوب در تمام سطوح جامعه ترویج و امید به آینده برای سرمایه‌گذاران در بخش صنعتی افزایش یابد.

اما فراموش نکنیم که هیچ یک از مشکلات ما با ورود به اورسیا حل نخواهد شد. البته از این منظر که این موضوع به نوعی مقابله با تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه آمریکا است، مطلوب به نظر میرسد اما حضور ما در میان کشورهای اوراسیا به تنهایی یک ارزش و امتیاز خاص نیست، بلکه مشروط بر آن است که برای دستیابی به نتیجه مطلوب همه عوامل دست به دست هم دهند و این موضوع به نظر دشوار می‌رسد. با اینحال اینکه می‌توانیم بسیاری از مواد مورد نیاز خود را از این کشورها وارد کنیم یعنی از خوراک دام گرفته تا برخی از کالاهای صنعتی، عضویت در اتحادیه اوراسیا اقدامی مثبت است.

یقینا اگر اراده بسیار جدی حاکمیت برای حمایت از بخش خصوصی نباشد و بازرگانان ما در شرایطی با قوانین باثبات و شرایطی آرام نتوانند در این عرصه حضور پیدا کنند، همانقدر که این مساله یک فرصت است، می‌تواند یک تهدید نیز تلقی شود و نگران کننده باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان- شعبه مشهد

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۵ مهر ۱۳۹۸, ۱۱:۰۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها