رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خبر داد:

آغاز فعالیت معدن زغال سنگ حرارتی استان در سال ۹۵

۲۴ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 243
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اظهار امیدواری از آغاز فعالیت معدن زغال سنگ حرارتی در سال 95 گفت: اگر بتوانیم زغال سنگ حرارتی نقش بسیار موثری در اقتصاد استان خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سید نعمت‌اله حقیقی در نشست خبری با اعلام این خبر افزود: زغال سنگ حرارتی که در اصل وزارت نیرو متولی اجرای آن است با سرمایه‌گذاری دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و ظرفیت تولید ۶۰۰ مگابایت برق  از سال 95 شروع به فعالیت می کند. وی ادامه داد: در این راستا شرایط و بستر برای استخراج ۲.۵ میلیون تن زغال سنگ حرارتی برای تأمین مواد اولیه این نیرو ایجاد کرده‌ایم.

حقیقی از ایجاد اشتغال این نیرگاه برای بیش از یک هزار نفر خبر داد و افزود: راه‌اندازی این نیروگاه هم به لحاظ ایجاد اشتغال و هم به لحاظ تولید نیروی برق نیروگاه‌ها تأثیر زیادی دارد. وی میزان برآورد حتمی ذخیره این معدن را ۲۰۹ میلیون تن اعلام کرد و گفت: امید است، این معدن در سال ۹۴ یا ۹۵ فعال شود.

فضای ۳۹۰ میلیون یورو برای فاینانس در خراسان جنوبی ایجاد می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در ادامه از ایجاد فضای ۳۹۰ میلیون یورو از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای فاینانس در استان خبر داد.

حقیقی با اشاره به استخراج 76 درصد زاغل سنگ کشور در خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن زغال سنگ از معادن استان استخراج و حدود چهار هزار و ۳۰۰ نفر در بخش معادن زغال سنگ و صنایع مرتبط با آن اشتغال ایجاد شده است.

راه‌اندازی صنعت تولید الیاف بازراتی در سربیشه

حقیقی با بیان اینکه پتانسیل‌های استان در بخش معدن طی یک بازه زمانی کوتاه مدت احصاء و صنایع پایین دست آن مشخص شده است، تصریح کرد: بر همین اساس صنعت تولید الیاف بازراتی در شهرستان سربیشه را به تصویب رسانده‌ایم. وی با بیان اینکه این الیاف مصرف زیادی از جمله در تولید میلگرد بازراتی به عنوان جایگزین فولاد دارد، عنوان کرد: خراسان جنوبی ظرفیت‌های خوبی در بخش الیاف بازراتی دارد که بیشتر آن در شهرستان سربیشه قرار داشته و در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن دخیره بازالت در استان داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به برکات سفر رییس جمهور به استان گفت: در جریان این سفر مصوب شد سازمان توسعه با مشارکت بخش خصوصی نسبت به ایجاد واحد سه هزار تنی الیاف بازراتی در سربیشه اقدام کند که یک بازه زمانی یک ساله برای این طرح در نظر گرفته شده است.

حقیقی بر ایجاد شهرک صنعتی الیاف بازراتی در سربیشه تاکید کرد  و افزود: این برنامه قابلیت اجرایی تا پنج یا شش سال آینده را دارد اما همه چیز بستگی به سرمایه‌گذاری اولیه در این بخش دارد.

۶۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی ، دستاورد سفر رییس جمهور به خراسان جنوبی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در جریان سفر رییس جمهور اعتبار ۶۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی استان اختصاص یافت و گفت: این اعتبارات به صورت پرداخت تسهیلات به بانک‌ها با نرخ متداول بانک‌ها در اختیار واحدهای تولیدی قرار داده می‌شود.

حقیقی از ایجاد مرکز آموزش و نمایشگاه عرضه مواد اولیه فرش دستبافت و پشتیبانی از برندسازی و صادرات این محصول خبر داد و گفت: سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت و معدن موظف شده که ظرف یک سال آینده این طرح را انجام دهد.

ایجاد نمایشگاه و مرکز تجاری محصولات معدنی استان

حقیقی با اشاره به وجود ۳۹ نوع ماده معدنی با استخراج اسمی ۱۶ میلیون تن در استان، عنوان کرد: به منظور معرفی پتانسیل‌های معدنی استان به صورت متمرکز مقرر شد نمایشگاه و مرکز تجاری محصولات معدنی در مرکز استان ایجاد و سازمان ایمیدرو موظف به راه‌اندازی این مرکز است.

حقیقی توسعه تجارت زرشک و عناب، اجرای مطالعات ژئوفیزیک هوایی منطقه آهنگران به مساحت دو هزار و ۴۰۰ کیلومترمربع را از دیگر مصوبات سفر هیئت دولت در خراسان جنوبی برشمرد.

« منبع خبری : ایسنا » آخرین ویرایش : ۲۴ دی ۱۳۹۳, ۱۴:۰۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها