در دومین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد

گردشگران سرگردان در دام دلالان

۱۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 2428
دنیای اقتصاد- سهم ایران از درآمدها و ظرفیت های صنعت گردشگری، نبود سند جامع گردشگری در کشور و عدم موفقیت در این حوزه، بی توجهی به صنعت گردشگری نسبت به برخی صنایع، نقش بخش خصوصی در رفع مشکلات حوزه گردشگری، وضعیت ایران و خراسان رضوی در گردشگری سلامت و میزان بهره برداری از مزایای گردشگری طبیعت از جمله مباحثی بود که در دومین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق مشهد مطرح شد.

این نشست با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران همراه بود؛ شافعی که به تازگی با دستور رئیس جمهور به عضویت شورای عالی گردشگری و میراث فرهنگی درآمده، در این جلسه از بی توجهی به این صنعت گلایه کرد و از سهم ناچیز ایران از درآمدها و ظرفیتهای این حوزه سخن گفت. او اظهار کرد: در برخی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، گردشگری جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده اما متاسفانه ما در این زمینه عقب هستیم و طبق برآوردها، سهم گردشگری از تجارت جهانی هفت درصد است که این رقم نسبت به سایر مولفه های اقتصادی برای گردشگری قابل ملاحظه است اما سهم کشور ما از این میزان، کمتر از نیم درصد است و این درحالیست که ایران از نظر ظرفیت های موجود در مسئله گردشگری، جزو ده کشور اول دنیاست.

شافعی علت این عدم موفقیت را نبود نقشه راه جامع در گردشگری ایران دانست و افزود: در یکی دو سال اخیر سازمان میراث فرهنگی و وزارتخانه آن در حال حاضر، درباره سند جامع گردشگری کشور اقداماتی انجام داده اند اما هنوز به نتیجه مطلوب در این زمینه نرسیده ایم. هر گامی که از گذشته در حوزه گردشگری برداشته شده با چشم های بسته و بدون دورنمای مشخص و همراه با بی برنامگی بوده است. وی تاکید کرد: طبق برآوردها، گردش درآمدهای گردشگری در دنیا حدود1500  میلیارد دلار است و پیش بینی ها نشان می دهد این رقم تا سال 2030 به 1800 میلیارد دلار برسد اما سهم کشومان از این رقم بسیار ناچیز است.

رئیس اتاق ایران در ادامه به تعداد زیاد واحدهای خودروسازی در حال فعالیت و صدور مجوزها برای واحدهای جدید در این حوزه و نیز در تولید موتورسیکلت و موادغذایی چون رب در مقایسه با دیگر کشورهای آسیا و اروپا نقبی زد و در عین حال از بی توجهی به صنعت درآمدزای گردشگری در کشورمان در مقایسه با دیگر صنایع گفت. او تصریح کرد: تعداد واحدهای فعال و مجوزهای صادر شده در حوزه خودروسازی عدد 81 کارخانه را نشان میدهد درحالیکه فرانسه در کل 8 واحد خودروسازی، ژاپن 11 واحد و کره جنوبی 5 واحد فعال در این صنعت دارند. در تولید موتورسیکلت هم در مجموع 210 واحد فعال و در آستانه تاسیس‌اند درحالیکه جمع تعداد واحدهای صنعتی ساخت موتورسیکلت در کشورهای کره جنوبی، اندونزی، تایوان، ترکیه، عربستان، پاکستان، هند، تایلند، بنگلادش، فیلیپین، چین، مالزی، ژاپن و کره به 82 واحد می رسد.

شافعی تاکید کرد: باید این سوال را از خودمان بپرسیم که اگر هیچ مشکلی بابت تحریم نداشته باشیم، این واحدها می توانند اقتصادی کار کنند و آیا قیمت تمام شده آن ها در بازار جهانی می تواند رقابت پذیر باشد؟

وضعیت ایران در حوزه گردشگری سلامت در منطقه

رئیس اتاق ایران در خصوص وضعیت ایران در حوزه گردشگری سلامت در منطقه نیز گفت: امکانات پزشکی و وضعیت ما در حوزه سلامت بسیار پیشرفته است، کشورهای اطراف مان نیز نیازمند این خدمات هستند اما سوال اینجاست که چرا هفته ای دو پرواز از کابل برای گردشگری سلامت به هندوستان می رود و مشهد در نزدیکی افغانستان نتوانسته این موقعیت را به دست بیاورد؟

 

شافعی ادامه داد: در حوزه گردشگری طبیعت نیز وضع مشابهی داریم، بسیاری از توریست ها به دنبال هتل مجلل نیستند و اماکنی را می خواهند بببینند که در کشور خود ندارند و متاسفانه ما امکانات زیادی در این زمینه در کشور نداریم؛ توریست ها در کشور ما گرفتار و حیرانند؛ آن ها گرفتار دلالان این صنعت هستند.

افزایش 15 درصدی ضریب اشغال هتلهای خراسان رضوی در بهار امسال

علی اکبر علیزاده قناد رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشهد نیز در این نشست به بیان اهداف و برنامه های این کمیسیون و نیز برخی مشکلات فعالان این عرصه در مشهد پرداخت.

وی از تشکیل سه کمیته ذیل ساختار این کمیسیون برای پیگیری مشکلات و دغدغه های فعالان عرصه گردشگری خبر داد و گفت: «کمیته آموزش و پژوهش» در ارتباط با آموزش و سمینارهای مربوط به گردشگری در استان تشکیل شده، «کمیته گردشگری سلامت» در راستای فعالیتهای این حوزه و کمیته «سرمایه گذاری و توسعه گردشگری» که می تواند به جذب سرمایه گذاران و تقویت زیرساخت های گردشگری کمک کند، تشکیل شده است.

علیزاده در تشریح مشکلات واحدهای اقامتی مشهد از مشکلات ناشی از مالیات بر ارزش افزوده، قبوض عوارض و هزینه های سنگینی که شهرداری برای واحدها صادر می کند و صدور مجوز ساخت واحدهای اقامتی برای کسانی که در این زمینه تخصص ندارند، فعالیت روزافزون خانه مسافرهای غیرمجاز، فعالیت غیرقانونی زوارکش ها، پذیرش مسافران در ایام نوروز در مدارس و عدم وجود طرح جامع گردشگری در مشهد و... به عنوان برخی چالش های فعالان این عرصه نام برد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشهد در ادامه درباره درصد اشغال هتلهای کشور در نیمه نخست امسال گفت: درصد اشغال هتل های کشور در 6ماهه اول سال جاری با 6درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال، 63درصد بوده و این نسبت در تابستان به 74درصد افزایش یافته است. استان های سمنان، البرز و جزیره کیش به ترتیب با 37، 21 و 20درصد بیشترین میزان افزایش ضریب اشغال هتل ها را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته داشته اند. ضریب اشغال هتل های خراسان رضوی در ایام نوروز امسال 15درصد افزایش داشت و از این لحاظ در رتبه چهارم کشور قرار گرفتیم.

وی متذکر شد: در سه ماهه اول سال جاری رشد 40درصدی حضور گردشگران خارجی را شاهد بودیم اما در همین مدت، میزان خروج مسافران ایرانی 6.52درصد کاهش یافته است.

40 درصد ظرفیت برخی هتل آپارتمانها توسط زائران عراقی اشغال شده است

یوسف بیدخوری معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز در این جلسه به ارائه آخرین آمار و ارقام از اقامتگاه های گردشگری استان پرداخت و گفت: هم اکنون 236 هتل با 38 هزار و 782 تخت، 309 هتل آپارتمان با 24 هزار و 912 تخت و 376 مهمانپذیر با ظرفیت 20 هزار و 234 تخت در سطح استان فعالند. تعداد اقامتگاه های بوم گردی استان نیز امسال به عدد 75 رسیده و نسبت به پارسال افزایشی سه برابری داشته ایم؛ همچنین 112 موافقت اصولی حاصل شده تا زیرساخت لازم برای اقامت برخی گردشگران در شهرستان ها فراهم شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 650 خانه مسافر دارای مجوز در استان فعالند، 370 آژانس بند (ب) و 400 راهنمای گردشگری به علاوه 150 رستوران و مجتمع های گردشگری نیز در استان به گردشگران خدمات رسانی می کنند.

بیدخوری خاطرنشان کرد: در مجموع 104 هزار و 168 تخت برای اقامت مسافران در استان وجود دارد که بین 80 تا 90 هزار مسافر در ایام پیک، هر شب در مشهد اقامت دارند. البته مراکز غیررسمی هم داریم که شمار زیادی از مسافران را در خود جای می دهند.

وی با بیان اینکه در میانگین کشوری، 60 درصد واحدهای اقامتی در طول سال اشغال می شود، گفت: در استان ما سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام شده و این را می طلبد که انسجام بیشتری داشته باشیم. البته قیمت های اقامتی ما 30 تا 40 درصد از متوسط کشوری کمتر بوده و این به خاطر تخفیف هایی است که مدیران واحدها ارائه می دهند. او خاطرنشان کرد: در 6 ماهه امسال 40 درصد ظرفیت برخی هتل آپارتمان ها توسط مسافران عراقی اشغال شده بود.

50 درصد حجم گردشگری سلامت کشور در مشهد اتفاق می‌افتد

حسین نیکونام رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی نیز در توضیح ظرفیتهای گردشگری سلامت در مشهد اظهار کرد: نزدیک به 50 درصد حجم گردشگری سلامت کشور در مشهد اتفاق می‌افتد؛ بیش از 2000 لیدر، افزون بر 1000 پزشک و بیش از 20 کلینیک پوست و مو و 30 شرکت گردشگری سلامت و... در استان در این زمینه در حال فعالیت‌اند. ۱۲ بیمارستان و دو مرکز جراحی محدود در مشهد مجوز گردشگری سلامت را اخذ کرده اند و تعدادی نیز در مراحل ارزیابی هستند. وی تاکید کرد: تقاضای ما این است که در جهت توسعه هر چه بیشتر این امر، بخش خصوصی و دولتی هماهنگی بیشتری داشته باشند.

حمیده روحبخش، رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی نیز بر ضرورت تعریف یک مسیر گردشگری برای شرق کشور تاکید کرد و گفت: مسئله ما نبود توریست نیست بلکه نداشتن برنامه برای سفر اوست. ایجاد چنین مسیری می تواند توریستی که مشقت سفر را به جان می خرد، در مسیر مدنظر هدایت کند. چندی‌ست که این موضوع در حال بررسی بوده و با متولیان امر در سایر استان ها نیز بحث و بررسی لازم را به عمل آورده ایم. اتاق بازرگانی نیز می تواند برای مشارکت در این امر مهم، آن را در قالب برگزاری یک رویداد بزرگ بین اللملی معرفی کند.

سی و نهمین صادرکننده صنایع دستی هستیم

پروین دلیری عضو هیات مدیره انجمن بانوان حامی توسعه گردشگری نیز اظهار کرد: آمار جهانی نشان می دهد که کشور ما در شاخص رقابت پذیری گردشگری رتبه 93 را دارد، در زیرساخت های فناوری و اطلاعات رتبه 94، در منابع انسانی و بازار کار رتبه 105، در موضوع امنیت و ایمنی رتبه 87، در زمینه آماده بودن فضا برای سرمایه گذاری رتبه 79 و در حوزه بهداشت نیز رتبه 79 را داراست و برای بهبود وضعیت ایران در حوزه گردشگری باید به این رتبه ها توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما سومین تولیدکننده جهان به لحاظ تنوع در صنایع دستی هستیم اما رتبه 39 جهان در حوزه صادرات این صنایع را داریم. اگر ده درصد از حمایتی که از صنایع خودروسازی می شود، از صنایع دستی می شد اشتغالزایی فوق العاده ای برای کشور ما می توانست به همراه داشته باشد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۵ مهر ۱۳۹۸, ۱۰:۵۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها