عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا، فصلی جدید برای توسعه اقتصادی خراسان رضوی خواهد بود

اوج گیری بر فراز اوراسیا

۱۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 2426
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- ششم مهرماه امسال توافقنامه شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اتاق بازرگانی ایران به امضا رسید، هفته پیش (هشتم مهرماه) هم رئیس جمهور از پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا تا آبان ماه امسال خبر داد و طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی قرار است ایران به مدت سه سال به طور آزمایشی عضو این اتحادیه باشد؛ موضوعی که فعالان اقتصادی و مسئولان امیدوارند به تجارت آزاد بینجامد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که کار خود را به طور رسمی از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد؛ شامل کشورهای بلاروس، روسیه، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان است و شنیدن اسم همین کشورها کافی است تا به ظرفیتها و امتیازات خراسان رضوی برای استفاده از این موقعیت تجاری بیندیشیم؛ استانی که به دلیل هم مرزی با ترکمنستان، یکی از مهمترین دروازه‌های ورود کشورمان به آسیای مرکزی یعنی منطقه ای که قزاقستان و قرقیزستان را در خود جای داده، به شمار میرود.

منطقه اوراسیا در مجموع بیش از 186 میلیون نفر جمعیت دارد و یک بازار مصرف بزرگ به شمار میرود و علاوه بر این امکان مراودات ایران به خارج از اوراسیا را هم میتواند فراهم کند. هم اکنون کشورهای قزاقستان و قرقیزستان با خراسان رضوی روابط اقتصادی زیادی دارند به طوری که ۸۰ درصد کالاهای وارداتی به قرقیزستان توسط این استان صادر میشود؛ البته از روابط تجاری خراسان با جمهوری قازان روسیه هم نمیتوان چشم پوشی کرد؛ از دیگر سو، به گفته علی رسولیان معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی، به تازگی استان الگاتسون ارمنستان هم خواستار روابط بیشتر با خراسان رضوی شده و قرار است هیاتی تجاری از استان ما به آن کشور سفر کند. همچنین به گفته غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران «بلاروس بازار بسیار مستعدی به ویژه در حوزه خدمات فنی و مهندسی است و در بخش خدمات فنی و مهندسی در این کشور بیشتر از سایر کشورهای اوراسیا کار کرده ایم. بلاروس با وضعیت جدید میتواند یکی از بازارهای هدف خوب ما باشد زیرا در بسیاری از زمینه ها اقتصاد مکملی با این کشور داریم و میتوانیم در حجم مبادلات جهش قابل توجهی را شاهد باشیم».

لزوم چاره اندیشی برای حل مشکلات حمل و نقلی

اما برای استفاده حداکثری از عضویت در اتحادیه اوراسیا به ویژه در زمینه مبادلات تجاری، لازم است ابتدا چالشهای پیش رو شناسایی و سپس حذف شود؛ یکی از چالشهای موجود، نبود زیرساختهایی چون حمل و نقل است؛ در بخش حمل و نقل ریلی سالهاست که با کمبود واگن روبروییم و در حمل و نقل جاده ای هم با سختگیریهای ترکمنستان و اعمال محدودیتها برای تردد کامیونهای ایران در آسیای میانه مواجه هستیم.

البته ظاهرا دولت به فکر حل جدی این مشکل است؛ آنطور که معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی که به عنوان نماینده یکی از سه استان مهم و تاثیرگذار در ارتباط با کشورهای عضو اوراسیا در نشست شورای توسعه روابط اقتصادی در وزارت امور خارجه شرکت کرده است، میگوید «راه اندازی پرواز مستقیم بین مشهد و مراکز کشورهای ازبکستان و قرقیزستان و رفع مشکلات حمل و نقل ریلی استان از خواسته های ما از وزارت راه و شهرسازی است و نماینده این وزارتخانه در نشست اخیر قول مساعد مبنی بر برطرف کردن این مشکلات را داد». رسولیان ادامه میدهد: یک ماه قبل نمایشگاه آخال ترکمنستان در مشهد برگزار شد و ما در آن نمایشگاه اعلام  کردیم که علاقمند به برگزاری کمیسیونی مشترک بین خراسان و این استان مرزی هستیم تا در جهت حل مشکلات حمل و نقلی  با ترکمنستان گام برداریم. او معتقد است این بحثها قابل مدیریت است و مانع توسعه مبادلات ما با اوراسیا نیست. ضمن اینکه مسیر مبادله با ارمنستان و روسیه از طریق دریاست و مشکلات حمل و نقلی تنها برای مبادله با قزاقستان و قرقیزستان وجود دارد که باید درصدد رفع آنها باشیم.

ضرورت دقت نظر در حذف تعرفه های تجاری برای اوراسیا

حذف و یا کاهش تعرفه ترجیحی 502 قلم کالا برای ایران را میتوان یکی از نخستین دستاوردهای عضویت در اتحادیه اوراسیا برشمرد؛ البته قرار است ایران هم تعرفه 360 قلم کالا را برای طرف مقابل حذف کند و یا کاهش دهد.

رئیس اتاق ایران در این خصوص تاکید میکند: روی کالاهایی که توافق شده، لازم است در شرایط جدید تجدیدنظری صورت بگیرد و پیشنهاد دادیم درباره این کالاها از حوزه تجارت بخش خصوصی کشور نظرخواهی شود.

اما معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی در اینباره میگوید: تعرفه ترجیحی ۵۰۲ قلم کالای صادراتی از ایران بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش خواهد یافت و فهرست این کالاها مشخص شده است و پس از کاهش تعرفه، تجارت ایران با کشورهای عضو اوراسیا به صورت آزاد درخواهد آمد.

رسولیان خاطرنشان میکند: کالاهایی که مشمول کاهش تعرفه می شوند، از تولیدات خراسان رضوی به شمار می روند که از جمله آنها محصولات کشاورزی، مواد غذایی، خشکبار، مصالح ساختمانی، انواع شیرینی، ماشین آلات، ادوات صنعتی و منسوجات است و مسیر تجارت ما را تسهیل میکند. وی ادامه میدهد: ایران نیز در برابر عضویت در اتحادیه اوراسیا تعرفه ۳۶۰ قلم کالای وارداتی از آن کشورها را کاهش خواهد داد که بیشتر کالاهای مورد نیاز و وارداتی استان ماست؛ مانند پنبه و نهاده های دامی و این کاهش تعرفه نیز در اقتصاد خراسان رضوی اثرگذار خواهد بود.

محمدحسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد نیز تاکید میکند: باید مراقبت کنیم و ببینیم از معافیتهایی که انجام میشود صنعت و یا تولیدی در کشور و استان مان لطمه نمیخورد؟ وی میافزاید: این کار تشکلهاست که تعرفه ها را بررسی کنند و برای آن تدبیری بیندیشند.

وی با بیان اینکه وصل شدن به پیمانهای بین المللی یکی از آرزوهای هر بازرگان و فعال اقتصادی، میگوید: پیوستن به اوراسیا مراودات تجاری را تسهیل میکند و در این مراودات، هم صادرات و هم واردات مطرح است. عضویت در اتحادیه اوراسیا به معنای وصل شدن به بازارهای هدف است؛ بازارهایی که گسترده تر از بازارهایی است که از گذشته در اختیار داشتیم. بنابراین اتصال ما به اتحادیه اوراسیا، جزو نیازهای اصلی کشور بوده است.

روشنک خاطرنشان میکند: ما سالها قبل به دنبال این بودیم که وارد اقتصاد جهانی شویم اما بعد از تحریمهای ترامپ فضای تجاری ما بسته تر شد و خوشبختانه کشورهای عضو اوراسیا عمدتا کشورهایی هستند که چندان زیر بلیط امریکا نیستند و به همین دلیل میتوانیم از فضای این عضویت برای انجام کاری که حقمان است، استفاده کنیم.

کاظم شیردل عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و تاجیکستان نیز معتقد است برای استفاده حداکثری از موقعیت به وجود آمده باید زیرساختها را اصلاح کنیم و یکی از مهمترین این زیرساختها تامین واگن است. او میگوید: به موقع نرساندن بار در مبادلات تجاری یک معضل است و نباید با دچار شدن به آن، موقعیت فراهم شده را از دست بدهیم.

وی میافزاید: در اتحادیه اوراسیا تنها بحث یک کشور نیست که توافق حاصل شده را زیرپا بگذارند؛ درحالیکه کشور ترکمنستان به دلیل بدهی گاز ایران، توافقاتش در حوزه حمل و نقل را زیر پا میگذاشت. در اوراسیا توافق با چند کشور است و این اتفاق را شاهد نخواهیم بود.

شیردل درباره زمینه سازی عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا برای جذب سرمایه های خارجی نیز اذعان میکند: عضویت در اوراسیا خود به خود باعث رغبت سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در ایران میشود و به ویژه با توافقات تعرفه ای که صورت گرفته، خیلی از کشورها راغب میشوند در ایران سرمایه گذاری کنند و تولیدات خود را از طریق کشور ما به اوراسیا برسانند.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۵ مهر ۱۳۹۸, ۱۰:۵۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها