مصوبه افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیر، نگرانی از چاله به چاه

۱ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 2413
حدود 1.5 سال است که بخش خصوصی منتظر ابلاغ نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق و بازگشت پویایی به این حوزه است. انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در آبان ماه 97 طی جلسه حضوری با مقام عالی وزارت و معاونان ایشان، اهیمت این موضوع را یادآور شد. نهایتا در خردادماه سال جاری مصوبه پیشنهادی نرخ های جدید خرید تضمینی از جانب ساتبا، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق بعنوان متولی سیاست گذاری و توسعه انرژی های تجدیدپذیر کشور به وزرات نیرو ارسال شد. شرکت ها و نمایندگان محترم مجلس و استانداری خراسان مکاتبات متعددی جهت ابلاغ سریعتر نرخها با وزارت نیرو داشته اند.

پیرو اعلام نظر اخیر مقام عالی وزارت نیرو مبنی بر ابلاغ نرخهای جدید خرید برق تجدیدپذیر در هفته های پیش رو، مهم‌ترین نگرانی بخش خصوصی تغییرات جدی در متن مصوبه ارسالی است. مطابق با مواد 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و همچنین ماده 60 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، دولت مکلف است در تدوین مقررات و آیین نامه، نظرات تشکل های مربوطه را اخذ و در جلسات تصمیم‌گیری از ایشان دعوت بعمل آورد. مهم‌ترین مصوبه مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران در حال ابلاغ بوده و درخواست بخش خصوصی رویت این مصوبه قبل از ابلاغ و نظرخواهی از بخش خصوصی است. با توجه به پشتوانه قوی شرکت‌های استان خراسان و همچنین نمایندگان انجمن، اعلام آمادگی جهت جلسات حضوری و بررسی این مصوبه وجود دارد.

ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر در ایران طی 3 سال گذشته در مقایسه با 2 دهه گذشته به حدود 800 مگاوات و رشد خوبی را تجربه کرده است با این حال این مقدار با اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه کشور (5000 مگاوات) فاصله بسیار زیادی داشته، هم اکنون کمتر از 1درصد کل ظرفیت تولید برق را به خود اختصاص داده و در صورت ادامه روند فعلی، این نمو متوقف خواهد گردید. سهم نیروگاه های بادی و نیروگاه های خورشیدی کل کشور به ترتیب حدود 40 و 45 درصد از کل ظرفیت تجدیدپذیر منصوبه می‌باشد. استان خراسان رضوی دارای بزرگترین کریدور بادی کشور و مناطق وسیع و پهناور جهت احداث نیروگاه های خورشیدی است. تنها در این استان حدود 750 عدد نیروگاه کیلوواتی تجدیدپذیر به مجموع ظرفیت حدود 6500 کیلووات (6.5 مگاوات) برای مشترکین برق نصب و در حال بهره برداری است. بعبارتی نزدیک به حدود 20 درصد کل نیروگاه‌های کیلوواتی کشور در استان خراسان رضوی احداث شده است که بایستی قدردان شرکت محترم توزیع مشهد و استان بدلیل پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریت احداث این نیروگاه ها باشیم. در حال حاضر بیش از 50 شرکت فقط در بخش نصب و احداث نیروگاه های خورشیدی کیلوواتی، 3 شرکت در زمینه تولید تجهیزات اصلی این سامانه ها، شرکت‌های فعال در عرصه تامین دیگر تجهیزات همچون سیم و کابل و همچنین شرکتهای توسعه دهنده نیروگاه های مگاواتی در سطح استان فعال می‌باشند. این همه نتیجه ابلاغ نرخ‌های جذاب خرید تضمینی برق تجدیدپذیر در اردیبهشت سال 95 و همچنین دوره تضمینی 20 ساله خرید بوده است. متاسفانه از ابتدای سال 97 هزینه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر با رشد چند برابری نرخ ارز به حدود 2 برابر رسید و بعنوان مثال هزینه اولیه یک نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی از حدود 25 الی 30 میلیون تومان به حدود 50 الی 55 تومان رسیده است و جذابیت این صنعت از بین رفته است. با توجه به کاهش جذابیت سرمایه گذاری در نیروگاه های تجدیدپذیر و لذا کاهش جذب پروژه، جوانان فارغ التحصیل دانشگاه ها که با امید به شکوفایی این صنعت در استان خراسان در شرکتهای مذکور مشغول به کار شده اند، وضعیت مناسبی ندارند و اغلب این شرکت‌ها با 10 درصد ظرفیت خود در زمینه پروژه های تجدیدپذیر مشغول هستند.

با توجه به اینکه اوج مصرف برق کشور ایران با توجه به بار سرمایشی در تابستان است و همچنین اینکه با توجه به رژیم باد و همچنین تابش خورشید بالاترین میزان تولید حاصل از نیروگاه های تجدیدپذیر در تابستان اتفاق می افتد، تطابق بسیار مناسبی بین تولید و مصرف برقرار بوده و لذا کمک بسیار خوبی به جلوگیری از خاموشی و صدمه به صنایع و مشترکین برق میشود. همچنین صنعت تجدیدپذیر کاملا مردمی بوده بدین معنی که هردوطرف آن، منابع مالی لازم برای خرید برق تجدیدپذیر و همچنین سرمایه گذاری و احداث نیروگاه های تجدیدپذیر کاملا توسط بخش خصوصی و مردم فراهم میشود، دولت بایستی نقش رگولاتوری و تسهیل کننده خود را در زمینه تصویب قوانین به درستی و به موقع اجرا نماید. خاطرنشان میسازم با توجه به اینکه هزینه واقعی تمام شده تولید برق فسیلی با احتساب هزینه های پنهان همچون هزینه زیست محیطی و ... بیش از 2 برابر میانگین نرخ های خرید برق تجدیدپذیر است، حمایت از بخش تجدیدپذیر بوسیله ابلاغ به موقع ایین نامه و قوانین به نفع دولت است. طبق محاسبات قیمت برق فسیلی فروخته شده به مردم 10 درصد قیمت واقعی خود بوده و در این بخش دولت به میزان 90 درصد یارانه پرداخت میکند.

عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژیهای تجدیدپذیر ایران (اتاق بازرگانی)

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱ مهر ۱۳۹۸, ۱۰:۵۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها