نماینده مردم تربت حیدریه:

ورود زعفران در بورس، بازارهاي جهاني را تحت تاثير قرار مي‌دهد

۲۳ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 241
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: ورود زعفران به بورس بازارهاي جهاني را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

به گزارش ایسنا،ابوالقاسم خسروی اظهارکرد: توجه به فرآیند زعفران از مرحله کاشت تا بسته بندی وصادرات وفرآوری آن می‌تواند درشکوفا شدن این شهرستان ثمره مهمی داشته باشد. وی  با اشاره به توطئه نظام سلطه در کاهش قیمت نفت افزود: با توجه به اینکه ۹۰ درصد زعفران مصرفی دنیا در ایران تولید می‌شود، می‌توانیم با مدیریت و صادرات صحیح این محصول، ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

خسروی گفت: برای وصل شدن زنجیره تولید تا صادرات زعفران، دولت می‌تواند با مدیریت در این محصول راهبردی، بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار كرد: سالانه در مجموع ۲۵۰ تن زعفران در ایران تولید می‌شود که ۲۰۰ تن آن محصول خراسان رضوی است.

خسروی افزود: به دلیل نبود متولی خاص در بخش زعفران ایران بیشتر این محصول توسط دلالان به صورت فله‌ای به کشورهای خارج صادر می شود. وی ادامه داد: اکنون با فروش فله‌ای زعفران توسط دلالان در سال ۳۵۰ میلیون دلار نصیب ایران می‌شود اما با بسته بندی مناسب و صادرات قانونی آن هم با نام جمهوری اسلامی ایران، این مبلغ به پنج برابر افزایش پیدا می‌کند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد طلای سرخ جهان در ایران تولید می‌شود، اظهار داشت: پس از سال‌ها کشت و تولید زعفران در کشور هنوز نتوانستیم بورس بین‌المللی برای صادرات زعفران راه اندازی کنیم.

خسروی ادامه داد: ورود زعفران در تالار صادراتی بورس کالا می‌تواند بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار دهد و با صادرات بخش عمده ای از این تولید، کشور را از وابستگی به نفت نجات دهیم. وی سطح زیرکشت زعفران را در ایران ۶۲ هزار هکتار ذکر و بیان کرد: سطح زیرکشت زعفران در منطقه تربت حیدریه ۲۱ هزار هکتار با توان تولید ۷۵ تن زعفران خشک در سال است لذا این شهرستان را به قطب تولید زعفران در کشور و دنیا تبدیل کرده است.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت: کشت زعفران باعث اشتغال بیش از ۲۰ هزار خانوار در شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در جنوب خراسان رضوی شده که باید به این موضوع با دید علمی نگاه نموده تا امکان ایجاد شغل مبنی بر توسعه بیشتر در کشور ایجاد شود.

خسروی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات در زمینه زعفران گفت: برای برون رفت از مشکلات زعفرانکاران باید صندوق حمایت از زعفران به عنوان سرمایه ملی تشکیل تا دست دلالان و سودجویان از بازار این محصول کوتاه شود.

« منبع خبری : ایسنا » آخرین ویرایش : ۲۳ دی ۱۳۹۳, ۱۵:۱۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها