رئیس مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان کشور در مشهد:

1300 شرکت از جمع دانش بنیان‌ها خارج شدند

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر : 2409
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- رئیس مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هم اکنون 4508 شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند و این درحالیست که طی ارزیابی سه ساله، 1300 شرکت به دلیل رد شدن در فرایندهای ارزیابی، از جمع دانش بنیانها خارج شده اند.

نشست هم اندیشی و بررسی مشکلات شرکتهای دانش بنیان و فناور به همت انجمن این شرکتها در خراسان رضوی با حضور سیدمحمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اتاق مشهد برگزار شد و فعالان حوزه استارتاپی و شرکتهای دانش بنیان مشهدی در جلسه ای که بیش از سه ساعت به طول انجامید، به بیان دغدغه ها، مشکلات و خواسته های خود پرداختند.

مغفول ماندن فناوریهای نرم  در معیارهای ارزیابی شرکتهای حوزه آب و محیط زیست، عدم امکان ثبت محصول جدید توسط شرکتهایی که قبلا در ارزیابیها رد شده اند، نبود شرایط برای ارتباط شرکتهای دانش بنیان با یکدیگر و استفاده آنها از خدمات دیگری، عدم امکان مکاتبه شرکتهای دانش بنیان با 124 نمایندگی وزارت امور خارجه، وجود بروکراسیهای اداری بسیار در مسیر ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، موضوع انجام خدمت سربازی نخبگان شرکتهای دانش بنیان و... برخی از گلایه هایی بود که در این نشست مطرح شد.

صاحبکار خراسانی در این نشست به تشریح فرایندهای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان پرداخت و به سوالات حاضران نیز پاسخ گفت. او خطاب به فعالان استارتاپی و شرکتهای دانش بنیان مشهد تاکید کرد که تلاش کنند تا در بررسیهای سالانه کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان نمره قبولی بگیرند و مانند 1300 شرکت از لیست دانش بنیانها خارج نشوند.

او البته به این نکته هم اشاره کرد که در فرایند ارزیابی، معیارهای تفصیلی حوزه های تخصصی تعریف شده و کار شرکتها با این معیارها سنجیده میشود؛ از طرفی مقرر شده کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان هر سال این معیارها را 5 درصد سختگیرانه تر اعمال کند. صاحبکار خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود هزار شرکت در مرحله فرایند ارزیابی قرار دارند؛ این ارزیابیها دو تا سه ماه به طول میانجامد. این زمان را میتوانیم کوتاه کنیم اما شرکتها باید همکاری کنند وگرنه عدم تایید صورت میگیرد. از طرفی، ما به این سیستم رسیدیم که از شرکتهای خصوصی برای ارزیابیها استفاده کنیم و بر همین اساس، کارگزاران بخش خصوصی را آموزش داده ایم. اما آنها نظر نهایی را نمیدهند و توضیحات را به مرکز میفرستند.

صاحبکار در توضیح پروژه جایگزین خدمت در دستگاههای دفاعی و دولتی گفت: نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیازهای مصوب میتوانند به عنوان انجام خدمت نظام وظیفه، از طریق معرفی به مرکز نخبگان نیروهای مسلح پروژه ای را برای یکی از صنایع دفاعی و کشوری انجام دهند. اما در بحث امریه در شرکتهای دانش بنیان؛ نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیازهای لازم میتوانند به عنوان انجام خدمت نظام وظیفه، به عنوان مامور در طول مدت خدمت، در یکی از شرکتهای دانش بنیان فعالیت کنند.

وی افزود: در موضوع پروژه جایگزین خدمت نیز، نخبگان فناور در صورت کسب امتیازهای لازم، به عنوان انجام پروژه جایگزین خدمت در شرکتهای دانش بنیان، دوره نظام وظیفه خود را مشتمل بر دوره آموزش نظامی و اجرای طرحی پژوهشی، فناورانه در شرکت دانش بنیان طی کرده و کارت پایان خدمت را دریافت کنند.

صاحبکار در خصوص تسهیلات و اعتباردهی به شرکتهای دانش بنیان نیز اظهار کرد: خط اعتباری ویژه ای از صندوق توسعه ملی برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شده و چند روز پیش شنیدیم 500 میلیارد خط اعتباری برای سال 98 گذاشته شده است.

اعتبار 14 میلیاردی صندوق نوآوری برای تسهیلات‌دهی به شرکتهای دانش بنیان

انجمن شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی امسال آغاز به کار کرده و حدود چهار ماه از فعالیت رسمی آن میگذرد؛ سیدمهدی مدنی بجستانی رئیس هیات مدیره این انجمن در توضیح اقدامات انجام شده در این مدت گفت: هدف ما گسترش فعالیتهای دانش بنیان از طریق گسترش پارک علم و فناوری است؛ در این راستا دو پیشنهاد به شورای توسعه در حضور استاندار ارائه کردیم؛ یکی از این پیشنهادات، تشکیل گروه کاری دانش بنیان ذیل کارگروه اقتصادی استان با محوریت انجمن و پارک علم و فناوری است که موافقت اولیه با آن صورت گرفته و باید در شورا تصویب شود. در این کارگروه مشکلات شرکتهای دانش بنیان و فناور به سرعت بررسی میشود.

تامین مالی و مشکلات موجود در مسیر دریافت تسهیلات، نکته ای بود که مدنی به عنوان یکی از چالشهای شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی از آن نام برد و افزود: در این چهارماه با صندوق پژوهش جلسات متعددی داشتیم و تفاهم نامه ای در این خصوص در حال انعقاد است که به شرکتهای دانش بنیان و فناور از محل منابع صندوق و محل خط اعتباری که از صندوق نوآوری گرفته، تسهیلاتی ارائه شود؛ صندوق نوآوری در این زمینه 14 میلیارد تومان اعتبار داشته و این تعامل را کردیم که شرکتها و اعضای انجمن با سرعت از این منابع استفاده کنند. وی ادامه داد: دومین اتفاق، تفاهم نامه با بانک ملی استان است که خط اعتباری های خوبی در این تفاهم نامه تعریف شده و امیدواریم شرکتها از این موقعیت به بهترین شکل استفاده کنند.

قنبری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز درباره حمایتهایش از شرکتهای دانش بنیان گفت: در راستای شکل گیری و تقویت انجمن شرکتهای دانش بنیان، متعهد شده ایم 60 درصد حق عضویت 100 شرکت اول پارک علم و فناوری در انجمن را بپردازیم. همچنین دو عضو هیات مدیره انجمن عضو شورای پارک علم و فناوری هستند و امیدواریم به واسطه این دو عضو، بتوانیم ارتباط اکوسیستمی با شرکتهای دانش بنیان استان برقرار کنیم.

وی از راهکارهایی برای حل مشکل اسکان شرکتها در پارک علم و فناوری نوید داد و گفت: در راستای حل این مشکل مقرر شد 50 هکتار به فضای پارک علم و فناوری اضافه شود و در استانداری هم مصوبه دیگری گذرانده شد که 500 هکتار به مجموعه پارک اضافه شود که با توجه به محدودیت فضای کنونی این پارک در خراسان رضوی، این کار را میتوان از طریق عضویت در پارک و استقرار در مکانی دیگر انجام داد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان از محول کردن اموری چون بخشی از نظارتها و پروژه های بهبود پارک به انجمن شرکتهای دانش بنیان نیز خبر داد.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ شهریور ۱۳۹۸, ۱۰:۵۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها