مدیرکل دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی کشور در مشهد:

تنها 19 درصد پزشکان دستگاه کارتخوان دارند

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر : 2408
دنیای اقتصاد؛ سعید کریم‌پور - امروز یکی از مشکلات اصلی ایران تحریم‌ها و مسائل مرتبط با تامین بودجه برای فعالیت‌های کشور است. یکی از راه‌کارهای اصلی استفاده از دیگر درآمدهاست؛ در این میان مالیات یکی از مواردی است که روی آن تاکید زیادی می‌شود. با این حال نهادینه شدن فرهنگ مالیاتی یکی از مسائلی است که هنوز که هنوز است در کشور ما به درستی شکل نگرفته و مشکلات زیادی بر سر این راه قرار دارد.

 

هادی خانی مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز بر همین مساله تاکید دارد و در نشست خبری اش در مشهد، مبارزه با فرار مالیاتی را یکی از مباحث مهم و کلیدی در اقتصاد کشور دانست. او به فرهنگ مبارزه با فرار مالیاتی در کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: در آن کشورها کسی که فرار مالیاتی انجام دهد، بی‌آبروترین فرد جامعه محسوب و انگشت‌نما می‌شود. این رویکرد باید در کشور ما نیز ایجاد شود. امروز سازمان امور مالیاتی مجموعه‌ای مظلوم است که نباید در حوزه شفافیت مالیاتی و مبارزه با مفاسد، تنها متولی کشور باشد.

خانی تاکید کرد: بسیاری از مفاسد اقتصادی کشور بر اثر کوتاهی‌های دستگاه‌های متولی اجرایی در اجرای دقیق مقررات موجب شده بسیاری از موارد و مسائل مربوط به مالیات در سازمان امور مالیاتی رسوب ‌کند و خود را در قالب شرکت‌های صوری، کارت‌های بازرگانی و اعتباری اجاره‌ای و سایر مفاسد نشان ‌دهد.

البته وی از شکل‌گیری رویکرد جدید در مبارزه با فرار مالیاتی در کشور ابراز خرسندی کرد و افزود: خوشبختانه در حال حاضر اجماع ملی منحصر به فردی نسبت به مبارزه با فرار مالیاتی در کشور ایجاد شده و اگر فرار مالیاتی هر فرد برای ما محرز شود، برخورد بسیار سختی با آن خواهیم داشت.

یکی دیگر از مسائلی که خانی به آن اشاره کرد، مساله دستگاه‌های POS و ساماندهی آن بود. او با ابراز تاسف از عدم همکاری مناسب پزشکان با مجموعه سازمان امور مالیاتی گفت: با وجود تعامل خوب سازمان با قشر تحصیل‌کرده پزشکان و تمدید دوباره فرصت، پزشکان در آزمون شفاف‌سازی اقتصاد کشور و اعتمادسازی برای مردم به شفافیت‌بخشی به اقتصاد کشور نمره خوبی دریافت نکرده‌اند.

به گفته مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی تا ابتدای مهر ماه ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان‌ برای پزشکان عملیاتی خواهد شد. او ابراز امیدواری کرد تا آن زمان نمره قبولی پزشکان در فرایند شفاف‌سازی‌ها ارتقا یابد.

خانی تصریح کرد: واقعیت این است که تنها 19 درصد از پزشکان به اجرای این قانون تمکین کرده‌اند. پزشکانی که تا مهرماه به اجرای قانون استفاده از کارتخوان تمکین نکنند، از نظر سازمان یک استعداد بالقوه یا بالفعل فرار مالیاتی محسوب می‌شوند و اگر فرار مالیاتی آنان محرز شود، طبق قانون برخورد خواهیم کرد. بر این اساس کسانی که تا پایان مهر ماه به قانون تمکین نکنند، 2 درصد از درآمد آنان به عنوان جریمه مطالبه خواهد شد که جریمه‌ای غیرقابل بخشش است.

وی کارت‌خوان و استفاده صحیح از آن در اصناف را یکی از مسائلی دانست که باید به درستی ساماندهی شود. او در این خصوص گفت: یکی از دغدغه‌های ما در کشور دستگاه‌های کارتخوان اجاره‌ای است. تاکنون حدود 7 میلیون دستگاه در کشور فعال است. در حال حاضر این یک ابهام جدی است که نیت توزیع این دستگاه‌ها چیست. براساس قاعده بانک مرکزی موظف است این دستگاه‌ها را با کمک ما ساماندهی کند. به همین جهت تا پایان امسال هر دستگاهی که شناسه یکتا دریافت نکند، غیرفعال خواهد شد. از مردم نیز می‌خواهیم در صورت عدم تطابق رسید کارتخوان با نام فروشگاه، مساله را از طریق سامانه 1526 به ما اطلاع‌رسانی کنند تا به روش سنتی با افراد برخورد شود.

خانی در خصوص میزان فرارهای مالیاتی در خراسان رضوی نیز آمار درستی ارائه نداد و دلیل این مساله را نبود اطلاعات کامل و جامع عنوان کرد. او خاطرنشان کرد: برآورد کردن فرار مالیاتی مستلزم داشتن ریزداده‌های همه فعالیت‌های اقتصادی است که متاسفانه به آن دسترسی کامل نداریم. باید به فرار مالیاتی ریشه‌ای‌تر نگاه کرد. اگر نتوانیم این معضل را کنترل کنیم، پیش‌بینی ما افزایش روزمره فرارهای مالیاتی است.

وی اظهار کرد: سازمان تلاش می‌کند در راستای گام دوم خود، حمایت مشروط، محدود و کاهنده و تضمین‌دار خود از تولید را افزایش داده و با فساد مبارزه کند و فعالیت‌های اجرایی خود را مهندسی و در چارچوب فرآیندهای علمی‌ و بازمهندسی‌شده دنبال کند.

به گفته خانی اخیرا در جهت همراه‌سازی سایر سازمان‌های متولی مبارزه با مفاسد اقتصادی فعالیت‌های خوبی از جانب سازمان امور مالیاتی انجام شده است. نظام مالیاتی باید هوشمند شود و خواهد شد و سازمان در این جهت عزم جدی دارد تا براساس ریزداده‌های دارایی افراد به سه مقوله رسیدن به اظهارنامه پیش‌فرض، حسابرسی بر مبنای ریسک و طراحی سامانه‌های مانیتورینگ فعالیت‌های اقتصادی کشور برسد. او هوشمندسازی مردم، دستگاه‌های متولی و سازمان امور مالیاتی را پیش‌نیاز دست‌یابی به این هدف عنوان کرد.

وی بیان کرد: تمام دستگاه‌ها باید ریزداده‌های فعالیت‌های اقتصادی خود را اعلام کنند و متولی این امر سازمان امور مالیاتی است. اگر هر دستگاه‌ و حوزه‌ای در این راستا با ما همکاری نکند، مطابق قانون مساله پیگیری خواهد شد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ شهریور ۱۳۹۸, ۱۰:۴۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها