تغییر در قطب فولاد شرق کشور

تکمیل چرخه تولید فولاد، ماموریت مدیرعامل جدید فولاد خراسان

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر : 2405
دنیای اقتصاد- درست پس از برگزاری نشست خبری سید حسین احمدی در روز سه شنبه گذشته، خبر جایگزینی او با کسری غفوری منتشر شد و اهالی اقتصاد و رسانه خراسان را متعجب کرد چرا که علاوه بر کارنامه مدیریتی برجسته احمدی، برگزاری نشست خبری نشان از تداوم مدیریت او داشت. بعدا اما مشخص شد این تغییر قبل از برگزاری نشست با پذیرفتن درخواست بازنشستگی احمدی قطعی شده اما بنا بر ملاحظات ایمیدرو اطلاع رسانی نشده بود.

تکمیل چرخه تولید فولاد، ماموریت مدیرعامل جدید فولاد خراسان

آئین معارفه کسری غفوری مدیرعامل جدید شرکت مجتمع فولاد خراسان و تودیع سید حسین احمدی مدیرعامل سابق چهارمین قطب فولاد کشور صبح شنبه با حضور نماینده سهامداران عمده، مسئولان محلی و نمایندگان مجلس در نیشابور برگزار شد. در این مراسم که با حضور تعداد زیادی از کارکنان و مهندسان این واحد صادرکننده فولاد برگزار شد فرماندار، امام جمعه و دو نماینده نیشابور در مجلس و سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایرکشور به عنوان سهامدار عمده سخنرانی کردند و از تلاش های احمدی که با وجود اقدامات توسعه ای مهم در طول نزدیک به 9 سال سکانداری اش به دلیل بازنشستگی جای اش را به کسری غفوری داد، تشکر کردند.

مسئولان محلی در این مراسم بر لزوم توجه به اقتصاد و اشتغال بومی و انجام مسئولیت اجتماعی بزرگترین واحد صنعتی خراسان تاکید کردند اما علی شیرکانی که به نمایندگی از سهامدار عمده فولاد خراسان که 51 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد پشت تریبون رفته بود از دلایل انتخاب کسری غفوری 38 ساله گفت. به گفته شیرکانی حلقه مفقوده زنجیره تولید فولاد خراسان وصل نبودن آن به معدن سنگ آهن است و پروژه تولید کنسانتره این مجتمع در منطقه سنگان با گذشت 5 سال از زمان شروعش تنها 22 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و انتخاب مدیرعامل جدید به دلیل تجربه موفق اجرای پروژه مشابهی در گروه ملی فولاد با هدف به سرانجام رساندن این پروژه انجام شده است. حمید گرمابی نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس در سخنان کوتاهی از اینکه احمدی تنها به نیشابور آمده است و تنها نیشابور را ترک می کند و اتوبوسی مدیریت نکرده است، تشکر کرد. شیرکانی هم با انتقاد از کمبود مدیران حرفه ای در کشور که منافع سازمان را به منافع شخصی ترجیح بدهند از مدیرعامل سابق فولاد با عنوان مدیری دلسوز و حرفه ای یاد کرد.

احمدی مدیرعامل سابق فولاد خراسان نیز در این مراسم که مملو از تعریف و تمجید از کارنامه مدیریت 9 ساله او بود، در سخنانی گفت: برداشتم این است که باید شاکر خدا باشیم که خدمت را به ما ارزانی کرد. او خطاب به مدیرعامل جدید فولاد گفت: داشته های شما فقط یک میلیارد ئدلار سرمایه فیزیکی نیست؛ اول نیروی انسانی که گلچین است و دوم خود نام فولاد خراسان که تابعی از برداشت و نگاه گروه ذینفعان است.

احمدی ادامه داد: بزرگ شدن خیلی سخت نیست اما بزرگ ماندن خیلی سخت است؛ فولاد نورد اهواز و نیشکر هفت تپه وقتی دچار مشکل شدند، کل کشور را درگیر کردند اما کارگران واحد ریخته گری ما در دمای 1500 درجه پارچه آب یخ روی سرشان میکشیدند و کار میکردند.

کسری غفوری مدیرعامل جدید فولاد خراسان نفری بود که پشت تریبون رفت و از تلاشش برای تداوم مسیر فعلی این مجتمع و از ماموریت اصلی خود گفت. به گفته غفوری که خود را «نماینده جوانان کشور در مسندی بزرگ» معرفی کرد، در چهار سال گذشته پروژه تولید کنسانتره در سنگان را در حالی در گروه ملی فولاد اجرا کرده است که کار به سختی امروز نبوده است اما ابراز امیدواری کرد با کمک مهندسان و پرسنل جوان مجتمع فولاد خراسان بتواند پروژه سنگان این مجتمع را به عنوان رسالت اصلی اش به نتیجه برساند و نام فولاد خراسان را به عنوان اولین تولید کننده فولاد با چرخه کامل تولید ثبت کند.

مجتمع فولاد خراسان بزرگترین واحد تولیدی خراسان رضوی است که با انجام توسعه واحد گندله سازی در سال 97 و با حضور رئیس جمهوری بالغ بر یک میلیارد دلار ارزش مادی دارد و با حدود 5000 هزار نفر کارگر، 10 درصد کل مالیات خراسان رضوی را می پردازد و به بیش از 17 مقصد صادرات دارد. فولاد خراسان همچنین در سال 97 به عنوان چهارمین شرکت پربازده بورس اوراق بهادار تهران معرفی شده است. 

احمدی همچنان رئیس کمیسیون معدن اتاق مشهد است

اما ابهاماتی درباره ادامه روند همکاری احمدی به عنوان یکی از منتخبان بخش خصوصی در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی و ریاست کمیسیون معدن این تشکل پس از بازنشستگی اش از فولاد وجود داشت؛ دوره نهم اتاق بازرگانی به تازگی شروع شده و چهار سال دیگر ادامه دارد و خبرها حاکی از این است که حضور احمدی در این کمیسیون قطعی است. احمدی که با کارت عضویت شخصی در اتاق مشهد حضور دارد، همچنان به عنوان رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق انجام وظیفه میکند و این موضوع را در گفتگو با دنیای اقتصاد نیز تائید کرده است.

نگاهی به کارنامه کسری غفوری

کسری غفوری که از مدیران جوان صنعت فولاد کشور به شمار می رود و سابقه مدیرعاملی گروه ملی فولاد ایران و فولاد اکسین خوزستان را در کارنامه دارد، جایگزین احمدی شده است؛ احمدی نزدیک به یک دهه در فولاد خراسان کار کرد و اقدامات توسعه ای مهمی انجام داد.

کسری غفوری ۳۸ ساله کارشناس ارشد مدیریت صنایع و دانشجوی دکترای همین رشته است و در ۲۵ تیرماه امسال از سوی محمود مخدومی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) به عنوان عضو موظف هیات مدیره شرکت نفت ایرانول منصوب شده بود. او پیشتر و در شهریورماه سال گذشته جانشین برزو صالحی در سمت مدیرعاملی فولاد اکسین خوزستان شد که بخاطر قانون منع بکارگیری بازنشستگان از سمت خود کناره گیری کرده بود.

 قبل‌تر از آن و در خرداد ماه سال گذشته نیز به عنوان مدیرعامل و نایب رییس گروه ملی فولاد ایران منصوب شد و جای حمید محمودی را گرفت که به مدت ۳ سال مدیرعاملی این شرکت را برعهده داشت.

از دیگر سوابق غفوری می توان به عضویت در هیات مدیره شرکت نفت ایرانول، ریاست هیات مدیره و قائم مقامی شرکت صنعتی معدنی گروه توسعه ملی، عضویت در هیأت مدیره شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی زرشوران و مدیریت بازرگانی شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری اشاره کرد.

در طول مدیریت غفوری، پروژه کنسانتره و گندله سازی سنگان پس از چندین سال بهره برداری و توسط معاون اول رئیس جمهور افتتاح شده است و احتمالا انتصابش به مدیرعاملی فولاد خراسان با نگاه تسریع در تکمیل زنجیره تولید فولاد در شرق کشور انجام شده است.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۱ شهریور ۱۳۹۸, ۱۲:۳۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها