کمبود حدود ۲۵۰۰ سرای دانشجویی در کشور

۶ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر : 2400
قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بالغ بر 5000 سرای دانشجویی در کشور نیاز است که هم اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم.

عباس قنبری قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از سامانه جامع مدیریت سرا‌های دانشجویی غیردولتی و خودگردان، گفت: نیازمان در بحث سرا‌های دانشجویی برای ۳.۵ میلیون دانشجو بالغ بر ۵ هزار سرای دانشجویی در کشور بوده و هم‌اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم.

او تصریح کرد: ما باید بدانیم که بزرگترین سرمایه کشور جوانان هستند و حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ خراسانی در ابیات اشعار خود بار‌ها به این موضوع اشاره کرده است و در سرا‌های دانشجویی باید دانشجویان ساکن در این سرا‌ها علوم و دانش خود را به یکدیگر آموزش دهند و در این مسیر از یکدیگر سبقت بگیرند تا تمامی دانشجویان از علوم و دانش‌های مختلف برخوردار شوند.

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از ابتدای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خوابگاه‌های دانشجویی تغییر نام خواهد داشت و با عنوان سرای دانشجویی به دانشجویان ارائه خدمت خواهد داشت؛ علت تغییر نام به این دلیل بوده که دانشجو می‌خواهد حداقل ۴ سال در این مکان که همچون خانه‌اش است سکونت داشته باشد و نباید این دو مکان با همدیگر تفاوت کنند.

قنبری افزود: از کل دانشجویان کشور، تعداد ۲۷۵ هزار نفر در موسسات آموزش عالی، ۶۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی، ۱.۵ میلیون در دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه ۷۲۵ هزار نفر در دانشگاه پیام‌نور و ۴۰۰ هزار نفر در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند و از این تعداد دانشجو ۱۰۰ هزار نفر در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند.

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از مجموع ۲۵۴۳ سرای دانشجویی کشور ۱۲۷۰ مورد سرای دولتی، ۹۵۲ مورد سرای غیردولتی و ۳۲۱ مورد سرای شخصی هستند و نیازمان در بحث سرا‌های دانشجویی بالغ بر ۵ هزار سرای دانشجویی در کشور بوده و هم‌اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم و متراژ هر سرا از ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ مترمربع و در حال حاضر فضای معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمربع کمبود فضای سرای دانشجویی در کشور داریم که رفع این کمبود نیازمند درایت ویژه مسئولان و حضور پررنگ خیران نیک‌اندیش است.

ایجاد سامانه  مدیریت سرا‌های دانشجویی در مشهد

حمیدرضا طاهری، معاون امور فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: هدفمان در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تربیت دانشجویان نخبه و توانمند بوده و خوشبختانه رشد علمی نخبگان دانشگاهی را شاهد هستیم.

او تصریح کرد: از سال ۸۸ کار نظارت بر خوابگاه‌ها و سرا‌های دانشجویی غیردولتی آغاز شده است و در یک دهه اخیر عملکرد خوبی در حوزه‌های مراقبت‌ها، نگهداری‌ها، رفع دغدغه‌ها و ... شاهد بودیم و در جهت یکپارچگی خدمات این حوزه سامانه جامع مدیریت خوابگاه‌ها و سرا‌های دانشجویی غیردولتی و خودگردان راه‌اندازی شده است.

معاون امور فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌خواهیم که  تسهیلات استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی را هم بر آنان لحاظ کنند و حتی مشوق‌هایی برای کسانی که از این خوابگاه‌ها استفاده می‌کنند در نظر بگیرند.

تلاش برای حفظ نخبان کشور

 هاشم جلیلی‌صفریان، مسئول نظارت بر خوابگاه‌ها و سرا‌های دانشجویی غیردولتی و خودگردان مشهد گفت: دشمنان در تلاش هستند که عموم جوانان به‌ویژه نخبگان و دانشجویان را منحرف کنند تا به اهداف پلید خود دست یابند و نباید اجازه دهیم که جوانان ما طعمه دشمنان شده و خودش، خانواده‌اش و جامعه با آسیب‌های اجتماعی مواجه شود.

او تصریح کرد:حدود ۶ هزار دانشجوی غیربومی در موسسات آموزش عالی مشهد مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد تنها ۱۴۰۰ نفر از آن‌ها و کمتر از ۲۵ درصد این میزان از سرای دانشجویی استفاده می‌کنند.

مسئول نظارت بر خوابگاه‌ها و سرا‌های دانشجویی غیردولتی و خودگردان مشهد گفت: هم اکنون ۳ نوع خوابگاه دانشجویی داریم که نوع اول با مالکیت کامل دانشگاه، نوع دوم ملک‌های شخصی زیر نظر دانشگاه و نوع سوم مکان‌های خودگردان است؛ در مشهد ۱۴ سرای غیردولتی داریم که شامل ۴ سرای پسرانه و ۱۱ سرای دخترانه است و در این شهر نیازمند ۴ سرا به متراژ ۲۰ هزار مترمربع و با ظرفیت ۵۰۰ نفر هستیم تا کسری‌های این حوزه تأمین شود.

جلیلی گفت: در سطح دنیا استقرار دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی و بار علمی آنان به نسبت کسانی که از این مکان‌ها استفاده نمی‌کنند بهتر و بالاتر بوده و در شهر مشهد به عنوان ساخت دو خوابگاه باکیفیت و استاندارد بالا برای دانشجویان دختر و پسر هستیم.

منبع/باشگاه خبرنگاران جوان

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۶ شهریور ۱۳۹۸, ۱۵:۵۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها