بازآفرینی شهری و توجه به چند نکته مهم

۴ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر : 2395
محمود پژوم وزارت راه وشهرسازی ودولت محترم در طرحی تصمیم به اقدام ملی و احداث 400،000 واحد مسکونی دربافت های ناکارآمد فرسوده شهری در کشور گرفته اند. آنچه در این باره حائز اهمیت است این که نباید از تجربه تلخ وشیرین طرح مسکن مهر و نحوه اجراء آن در کشور غافل شویم. به عبارت دیگر باید در خاطر داشت چنانچه در ابتدای اجرای طرح مسکن مهر، اگر مطالعات لازم و کار کارشناسی به دقت انجام می گرفت وسپس وارد فازهای اجرائی وعملیاتی میگردید، بسیاری از مشکلات ناشی از فقدان برنامه ریزی جامع به وجود نمی آمد.

براین اساس  اگر امروز به آمارهای میزان اتلاف سرمایه ملی به دلیل نبود  کار کارشناسانه در طرح مسکن مهر توجه شود، یقیناً مارا بر آن خواهد داشت که در طرح باز آفرینی شهری دقت لازم و  زمان لازم را برای مطالعات جامع و کار کارشناسی وتوجه به عواقب خسارات ناشی از اجراء طرح مذکور بدون پشتوانه مطالعاتی و برنامه ریزی پیش از فاز اجرا  سرلوحه قرارر دهیم . همانگونه که  اطلاع داریم  در طرح مسکن مهر در اکثر استانهای کشور بعد از فرآیند اجراء واحداث،  واحدها ی احداثی و بهره برداران آن با مشکلات بیشماری  مواجه شدند و حتی امروز پس از گذشت چند سال بعضاً  شاهد غیر قابل حل بودن بخش عمده ای از آن هستیم و چه بسا  تعداد قابل توجهی از واحدهای احداثی مذکور تا  سالیان سال قابل بهره برداری نباشد.

به عنوان مثال  آیا مناسب تر، منطقی تر واقتصادی تر نبود که  در خصوص  احداث حدود 40،000 واحد مسکن مهر در شهرجدید گلبهار که بطور متوسط به ازاء هر واحد مبلغ 40 میلیون تومان وام تخصیص یافته بود (منابع بانکی تخصیص در حدود یک هزار وششصد میلیارد تومان ) ابتدا نسبت به احداث زیرساختهای حمل ونقل ریلی بین مشهد وگلبهار اقدام می گردید  و متعاقب آن نسبت به ساخت مسکن اقدام می گردید ؟ قطعا درصورت  اجرای چنین زیر ساختی موارد ذیل محقق می شد:

1- ارزش منطقه در شهر جدید گلبهار به میزان قابل توجه ای افزایش پیدا می کرد .

2-  مردم برای سکونت در شهر جدید گلبهار استقبال بسیار بیشتری نشان می دادند .

3-  امنیت در رفت وآمد افزایش پیدا می کرد وزمان بسیار کمتری مصرف می شد .

از طرف دیگر متاسفانه دولت محترم نیز  نسبت به تعهدات خود به مجریان ذیصلاح از جمله انبوه سازان در خصوص کسورات بیمه ومالیات در قراردادهای احداث مسکن مهر، بالاخص حقوق مقرره جهت سازمان تامین اجتماعی بدرستی عمل ننمود  که تعداد قابل توجه ای از انبوه سازان را درکشور با مشکلات عدیده ای مواجه نموده و علی الرغم پیگیرهای مکرر انجام شده تاکنون از طرق مختلف از جمله  شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی بسیاری از آنها همچنان مرتفع نگردید ه است. لذا با توجه به سوابق قبل، حضور بسیاری از همکاران  توانمند انبوه ساز را در اجراء  این طرح ملی با تردید مواجه نموده که امیدواریم مسئولین استانی وکشوری هرچه سریعتر در خصوص رفع مشکلات مضمن و فرسایشی باقیمانده از طرح مسکن مهر اقدام نمایند. آنچه مسلم است امروز کشور با کمبود مسکن بالاخص برای اقشار متوسط و دهکهای پائین جامعه مواجه است وچنانچه در مدت زمان معقول ومتعارف کار مطالعات وکارشناسی وبه دنبال آن عملیات اجرائی احداث حداقل 400،000 واحد مسکونی آغاز نگردد، قطعاً با موجهای آتی تورم در قیمت  تمام شده مسکن و اثرسایر مشکلات و معضلات موجود در تولید مسکن،  اقشارجامعه همچنان نیازمند به مسکن ایمن خواهند بود .

در خصوص طرح ملی احداث 400،000 واحد مسکونی درکشور، ضمن جلب توجه مدیران کشور به تجربیات قبلی، نکات ذیل پیشنهاد میشود:

الف- مطالعات جامع وکامل زیست محیطی، اجتماعی، جغرافیا و شهرسازی در مناطق مورد نظر جهت احداث واحدهای مسکونی باید انجام شود .

ب-تهیه برنامه زمان بندی اجرای تعهدات سازنده (انبوه ساز) وبرنامه زمان بندی  اجرای تعهدات دستگاههای خدمات رسان از جمله در تامین تاسیسات زیربنائی آب و فاضلاب، برق، گاز شهری و خدمات شهری شامل معابر، شوارع و دسترسیها و مبادله آن در زمان عقد قرارداد ساخت.

پ – تسریع در اصلاح قانون پیش فروش با توجه به پیشنهادات ارائه شده از سوی کانون سراسری انبوه سازان کشور به وزارت راه وشهرسازی ومجلس محترم .

رئیس هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ شهریور ۱۳۹۸, ۰۹:۳۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها