تبدیل چالش به فرصت، هنر ما در دوران تحریم است

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2393
سید حسین احمدی سلیمانی یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد ملی هر کشوری، فولاد و صنایع فلزی آن است؛ به همین دلیل است که فولاد یکی از اصلی‌ترین مساله تحریم‌ها محسوب می‌شود. صنایعی چون خودرو، پتروشیمی و فولاد رابطه مستقیم با رشد جامعه، میزان اشتغال و... دارد. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا درست نشانه گذاری شده است اما بدین معنا نیست که بتواند چرخ تولید فولاد کشور را از حرکت باز دارد.

روزهای سختی را در رابطه با مبارزه جنگ اقتصادی در پیش داریم و حتی ممکن است ایام سختی تری در آینده را داشته باشیم؛ با این حال، خود را برای روزهای بسیار دشوارتری آماده می‌کنیم. اکنون نیز یک سال و اندی از شدت این تحریم‌ها می‌گذرد و به نظر می‌رسد که تولید و صادرات فولاد در کشور و خراسان رضوی افزایش یافته است.

گفتنی است که میزان تولید فولاد در شرکت مجتمع فولاد خراسان 25 درصد افزایش پیدا کرده و همچنین امروز شاهد رشد 45 درصدی صادرات این مجموعه هستیم. این آمار و ارقام حاکی از آن است که در جنگ اقتصادی مردان جنگ‌وجویی هستند که در برابر این ناملایمت‌ها ایستادگی و مقاومت کرده و تهدیدها را تبدیل به فرصت می‌کنند. البته کسانی نیز هستند که در دوران تحریم‌ها پا به میدان می‌گذارند و با تفاوت قیمتی  و حتی کمتر از نرخ جهانی به بازار ورود پیدا می‌کنند و وارد معاملات و مذاکرات می‌شوند.

بنابراین آنطور نیست که تحریم‌ها تمام دریچه‌ها را به روی ما بسته باشد؛ در هر صورت ما خود را برای مقابله با مشکلات پیش رو آماده کرده‌ایم و البته باید گفت که فولاد نیز در طول سالیان اخیر توفیقات خوبی در مقوله بومی سازی داشته است.

باید از ظرفیت افرادی نخبه و خبره بهره برد چرا که با یاری و توانایی این افراد می‌توان قطعه‌ای که از خارج کشور وارد می‌کردیم  را بومی سازی کنیم. در مسائل گوناگون بسیاری مشاهده می‌کنیم که در گذشته قطعات از خارج وارد می‌شدند اما این تحریم‌ها منجر شده که یا به طور کل وارد نشوند، یا نقل و انتقال‌های مالی و پولی ما مسدود شود و یا نقشه آن قطعات و ماشین آلات را در اختیار ما قرار ندهند که این موضوع صنایع ما را با معضلاتی رو به رو کرده است.

این در حالیست که وقتی فراخوانی را برای طراحی و ساخت اینگونه از قطعات می‌دهیم تا بتوانیم مشکلات صنایع خود را به این طریق مرتفع کنیم، بلافاصله شخصی پیدا می‌شود که با طراحی و مهندسی خود آن قطعه را می‌سازد؛ این مساله نشان می‌دهد که نیروهای جوان،  کارآمد، مبتکر و خلاقی را داریم که باید بیشتر آنها را شناسایی کنیم. امیدواریم در مراسماتی همچون نمایشگاه‌های بومی سازی این نیروهای خلاق و مبتکر بیشتر شناخته شوند. بنابراین نمی‌توان گفت که اینگونه نمایشگاه‌ها و مراسم‌ها مثمرثمر نیستند؛ هنر ما باید این باشد که چالش‌ها را تبدیل به فرصت کنیم.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان و عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸, ۱۲:۰۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها