در سفر معاون اول رئیس جمهور به مشهد چه گذشت؟

حکایت تیزهوشی مشهدی ها از زبان جهانگیری

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2386
معاون اول رئیس‌جمهور پنجشنبه 17مردادماه برای افتتاح ادامه مسیر خط ۲ و همچنین آغاز عملیات اجرایی خط ۴ قطارشهری به مشهد سفر کرد. با حضور اسحاق جهانگیری 3431 میلیارد تومان طرح در خراسان رضوی بهره‌برداری و ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح نیز کلنگ زنی شد. همچنین بهره‌برداری از فاز سوم خط 2 قطار شهری با 13 ایستگاه و 3300 میلیارد تومان صورت گرفت و به این ترتیب شمال مشهد به جنوب آن در بولوار پیروزی متصل شد. بهره‌برداری از ایستگاه‌‌های الندشت و کوهسنگی خط 2 نیز در شهریور ماه امسال صورت می‌گیرد.

جهانگیری در جلسه شورای اداری خراسان رضوی هم شرکت کرد و در آن جلسه با اشاره به تهاتر طلب‌های شهرداری مشهد از دولت با بدهی‌های این نهاد به بانک‌ها اظهار کرد: شهردار مشهد با هوشمندی بدهی مجموعه خود را بر عهده دولت گذاشت.

وی اظهار کرد: سال گذشته شهردار مشهد مدعی شد 4400 میلیارد تومان از دولت طلب قطعی دارد که مبنای آن معلوم نبود اما مشخص شد که شهرداری این میزان را به بانک‌ها بدهکار است و شهردار با زرنگی بدهی شهرداری را بر عهده دولت گذاشت. بانک‌ها هم بدهی خود را بر عهده بانک مرکزی گذاشتند و دولت امروز بدهکار به بانک مرکزی است.

جهانگیری ادامه داد: امسال شهرداری مشهد 7500 میلیارد تومان طرح در دست اجرا دارد. همه موارد و دستاوردهایی که به ‌دست آمده ازجمله اقدامات مناسبی که برای شهر مشهد صورت گرفته است، پیامی به آمریکایی‌ها منتقل می‌کند که شما فکر می‌کنید با تحریم نفت و فشار بر منابع مالی و بودجه‌ای کشور می‌توانید مانع توسعه ایران شوید و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کنید؛ حال آنکه مدیران توانمند و خوش‌فکر راه‌هایی باز کردند که تنها یک شهرداری در مشهد این حجم از پروژه‌ها را اجرایی کند.

وی افزود: مشهد پس از تهران، بزرگترین کلانشهر در کشور است که به دلایل متعدد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی می‌تواند نمادی از آثار مدیریت جمهوری اسلامی در کل کشور باشد. مشهد می‌تواند آسیب‌های مدیریت کشور را بررسی کند.

جهانگیری ادامه داد: شنیده ام که شورای شهر مشهد که از انسجام خوبی برخوردار است؛ پیگیر جدی مسائل شهر است و دستورالعمل‌های خوبی در این حوزه در نظر دارد.

وی خاطرنشان کرد: با بررسی‌های صورت گرفته از شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد و... مشخص شده روزانه ده‌ها و گاهی صدها هزار خودرو از حومه به داخل شهر می‌آیند؛ بنابراین قطار شهری می‌تواند از ورود بخش زیادی از این خودروها جلوگیری کند. در دولت یازدهم به ‌صورت جدی ریل در دستور کار قرار گرفت و تلاش بر این شد تمام استان‌ها به ریل متصل شوند.

چینی‌ها کندی می‌کنند

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: از سویی دیگر در سفری که رئیس‌جمهور چین به تهران داشت، توافقی مبنی بر ایجاد قطار برقی برای مسیر تهران‌ مشهد صورت گرفت و برقی کردن قطار این مسیر امضا شد و بیش از 2 میلیارد دلار برآورد هزینه آن است. امروز اجرای تعهدات از طرف چینی به کندی انجام می‌گیرد که باید به سرعت آن را برطرف کنیم.

جهانگیری بیان کرد: حدود 7500 میلیارد تومان از ردیف‌های بودجه‌ای به کلان‌شهرها اختصاص داده شده است. دولت در سال گذشته و امسال از نظر بودجه به کلان‌شهر مشهد کمک قابل توجهی کرده است. بودجه شهر مشهد در سال جاری بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و دولت نیز کمک می‌کند که این بودجه حتما تخصیص یابد. امیدواریم شهرداری مشهد بتواند همانطور که سال گذشته از ۷۰۰ میلیارد تومان خود استفاده کرد، امسال نیز از ۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده، استفاده کند.

وی با اشاره به بهتر شدن شرایط کشور از مردم خواست نگران نباشند. معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت اصرار دارد چهره خشن فقر را از کشور دور کند تا به نطقه‌ای برسیم که اعلام کنیم که فقیر نیازمند شدید نداریم.

جهانگیری  افزود: از ابتدای سال ۹۶ مستمری مددجویان دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی را 3 تا 4 برابر کردیم و برای افزایش مستمری ۷۰ هزار میلیارد ریال اختصاص یافت و امسال نیز ۲۰  هزار میلیارد ریال در این رابطه گذاشته شده که ممکن است به واسطه شرایط خاص بودجه‌ای مقداری تخصیص به تاخیر بیافتد.

وی ادامه داد: کمیته امداد سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد ریال منابع قرض‌الحسنه در اختیار دارد که به خوبی از آن استفاده می‌کند و از منابع اشتغال روستایی هم که دولت حدود ۱۸۰ هزار میلیارد ریال برای مناطق روستایی اختصاص داده، به خوبی سهمیه گرفته است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تبریک روز خبرنگار به خبرنگاران گفت: شما خبرنگاران رسالت بزرگی بر دوش دارید و آن اطلاع‌رسانی به جامعه و رساندن حرف مردم به مسئولان است چون در مقطع فعلی بیش از زمان‌های دیگر به اطلاع‌رسانی و افکار عمومی توجه داریم. دنیا قبل از جنگ اقتصادی علیه ما یک جنگ روانی و رسانه‌ای جدی آغاز کرده و الان همزمان با جنگ اقتصادی، جنگ روانی و رسانه‌ای برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دنیا را در پیش گرفته و نقش خبرنگاران و رسانه‌ها در این مقطع، تعیین کننده است.

عملیات اجرایی خط ۳ قطار شهری مشهد توسط قرارگاه خاتم در حال انجام است

سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) نیز گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی خط ۳ قطار شهری به طول ۲۸ کیلومتر با ۱۲ ایستگاه به صورت سازه توسط قرارگاه در حال انجام است. خط 2 قطا‌ر شهری مشهد به طول ۱۴.۵ کیلومتر و ۲۰ رام قطار (۱۰۰ واگن) به روش EPC با 1000 میلیارد تومان اعتبار ریالی و حدود ۳۰۰ میلیون یورو اعتبار ارزی اجرا شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر عملیات اجرایی خط ۳ قطار شهری به طول ۲۸ کیلومتر با ۱۲ ایستگاه به صورت سازه توسط قرارگاه در حال انجام است که با حفاری ۱۳ کیلومتر تونل ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در صورت تامین منابع اعتباری فاز اول خط ۳ قطار شهری مشهد از میدان فردوسی تا پایانه امام رضا(ع)، تا سال ۱۴۰۰ آماده بهره‌برداری خواهد شد.

اشاره انتخاباتی رزم حسینی

استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در حوزه سیاسی مشی ما در استان میانه‌روی است و سعی کردیم در استان امام رضا(ع) از همه نیروها بخواهیم در جهت ساخت استانی آباد و ارتقای شاخص‌های اقتصادی فرهنگی کمک کنند. انتخابات پیش رو سالم، رقابتی، قانونی، بانشاط و همراه با حضور فعال احزاب و جریان‌ها خواهد بود. امیدواریم برای همه جناح‌ها فضا را فراهم کنیم تا انتخابات حداکثری که تضمین نظام است، انجام شود.

 وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی همواره دغدغه مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: من برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد که ۶۶ محله حاشیه‌نشینی دارد، از شهرداری به عنوان معین اقتصاد مقاومتی درخواست کردم تا در ۶۶ محله دفاتر تسهیلگری ایجاد کرده و در ۸ محله نیز الگوی طرح نجات که در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و طرحی جامع و کاربردی بوده را با جابه‌جایی متناسب جمعیت در جهت اصلاح رفع حاشیه‌نشینی ایجاد نماید.

استاندار خراسان رضوی در خصوص سیاست‌های راهبردی شورای تامین گفت: نظام جمهوری اسلامی، نظامی مردمپایه بوده و ما با معترضان به حق و قانونی، مشی گفت‌وگو، اقناع و مدارا داریم. در ۸ ماه گذشته نیز همین‌گونه پیش رفتیم. امروز خراسان امنیت پایداری دارد که همه اعضای شورای تامین در امنیت این شهر کمک می‌کنند.

7651 میلیارد بودجه مازاد برای شهرستان مشهد

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، گفت: امسال 7651 میلیارد تومان مازاد بر بودجه برای بحث معین اقتصادی در نظر گرفتیم. مدیریت شهری در مشهد به عنوان اولین معین اقتصاد مقاومتی و معین اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد در ۶ ماه گذشته تمام توان و امکانات خود را در اختیار الگوی مثلث توسعه اقتصادی قرار داده و باورمندتر شده، این الگو را برای موفقیت و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مناسب می‌داند.

وی گفت: ما امسال ۷۶۵۱ میلیارد تومان مازاد بر آنچه که بناست در بودجه خود هزینه کنیم، در چارچوب معین اقتصاد مقاومتی برای مشهد در نظر گرفته‌ایم. برای حمل و نقل و مترو 3000 میلیارد تومان، پروژه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری 2000 میلیارد تومان، حل موضوعات ترافیکی در هسته مرکزی شهر مشهد 1000 میلیارد تومان، بهبود فضاهای عمومی سبز 700 میلیارد تومان، بهبود وضعیت ترافیک 400 میلیارد تومان و بهبود وضعیت سیما و منظر عمومی و حاشیه شهر 320 میلیارد تومان اختصاص دادیم.

طول خط دو قطارشهری در مجموع 14.5 کیلومتر است که در 3 فاز اجرا و به بهره برداری رسیده است. قرار است دپوی خط 2 قطارشهری مشهد نیز در مجاورت شهرک سلامت احداث و پایانه اتوبوس و پارکینگی با ظرفیت حدود 3000 خودرو ایجاد شود.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ مرداد ۱۳۹۸, ۱۰:۰۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها