مسئولان و مدیران شهری و استانی خراسان رضوی از تاثیر خبر در توسعه اقتصاد گفتند

ضرورت رابطه دوسویه خبرنگاران با مسئولان

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2379
هر سال در هفدهمین روز از مرداد ماه مسئولان و دولتمردان برای قدردانی و تشکر از زحمات خبرنگارانی که شب و روز، بی وقفه به دنبال راهگشایی مشکلات موجود در جامعه هستند، به دیدار آن‌ها می‌آیند و دفتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها در هیاهوی رفت‌وآمد و گفت و شنودهاست. در دفتر روزنامه هم این شور و هیجان روز خبرنگار موج می‌زد. بخشی از گفت‌وگوهای دیدارهای روز خبرنگار در دفتر دنیای اقتصاد را در ادامه می‌خوانید:

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد ضمن تبریک و آرزوی موفقیت روزنامه، می‌گوید «در کنار شما خواهیم بود. مسائلی که در روزنامه دنیای اقتصاد به آن پرداخته می‌شود، یکی از خلاقیت‌هایی است که هر روزنامه‌ و رسانه‌ای به آن نمی‌پردازد. این شهر برای حوزه گردشگری و تفریحی و سرمایه‌گذاری باید چه مسیری را برود؟ بحث و اختلاف بر سر روش‌هاست که چگونه به این اهداف دست پیدا کنیم؛ روی این روش‌ها می‌توان کار کرد و جامعه هم به نوعی از آن استقبال می‌کند».

وی ادامه می‌دهد «رابطه اصحاب رسانه با مسئولان رابطه‌ای دوسویه است. بحثی که با برخی داریم، این است که باید صحت موضوعات بررسی و پرس‌وجو شود. اگر به این رسیدید که این اتفاق افتاده، نقد کنید و این خیلی بهتر است که شما نقد کنید، به جای اینکه رقیب ما را نقد کند اما اگر اصل و مبنای آن اشتباه بود، آن نقد نیز درست نیست. پس این رابطه دوسویه است. بحث‌هایی که حاشیه‌ساز و مساله‌ساز می‌شود، از ما بپرسید تا ما کنترل کنیم».

روزنامه دنیای اقتصاد یک مرجع است

حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی و مشهد، از همراهی روزنامه دنیای اقتصاد قدردانی کرده و می‌گوید «با روزنامه دنیای اقتصاد از قدیم آشنا بودم؛ روزنامه تخصصی خاصی است که مخاطبان خاص خود را دارد و به عقیده من، مخاطبان از آن به عنوان یک مرجع در موضوعات اقتصادی استفاده کرده و با دیدگاهی ویژه به آن نگاه می‌کنند. گزارشات روزنامه در حوزه آب به خوبی به مسائل پرداخته و از هم‌یاری این مجموعه با شرکت آب و فاضلاب قدردانی می‌کنم. امیدواریم موفق‌تر از دیروز باشید».

وی در ادامه به اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان اشاره کرده و از همراهی نهادهای گوناگون با وجود تمام موانع که منجر به بهبود وضعیت شبکه تامین آب و فاضلاب شده عنوان می‌کند «اقداماتی خوبی صورت گرفته و طی 2 سال گذشته شبکه فاضلاب استان رشد قابل توجهی داشت. تاکنون 73 درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب مشهد راه‌اندازی شده اما تنها 22 درصد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب که بسیار پرهزینه است، تکمیل شده و مهم‌ترین مشکل آن کمبود اعتبارات دولتی و منابع مالی است».

اسماعیلیان اظهار می‌کند «بعد از مدت‌ها اختلاف، به توافقات خوبی در استان در حوزه سرمایه‌گذاری رسیدیم؛ یعنی در نهایت به یک تفاهم مشترک با شرکت آب منطقه‌ای رسیدیم و یک مدل مالی برای تکمیل طرح تصفیه‌خانه فاضلاب مشهد و پروژه‌های تامین آب شهر برای جذب سرمایه‌گذار تعریف کردیم».

صدور فراخوان 1000 میلیارد تومانی برای جذب سرمایه‌گذار در طرح‌های انتقال آب استان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی و مشهد از فراخوان1000 میلیارد تومانی برای جذب سرمایه‌گذار خبر داده و در این‌باره می‌گوید «در این مدل سرمایه‌گذاری علاوه بر آورده‌های دولت، سهمی برای آورده‌های مردمی و بخش خصوصی در نظر گرفته شده و زمینه‌سازی برای ورود بخش خصوصی به مساله تامین آب مشهد مدنظر قرار گرفته است. در آینده بسیار نزدیک فراخوان 1000 میلیارد تومانی پروژه‌های سرمایه‌گذاری برای تکمیل شبکه فاضلاب و تامین آب مشهد صادر خواهد شد».

اسماعیلیان می‌افزاید «خروجی این مدل مشترک مورد تایید وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب قرار گرفته است. توجیه اقتصادی نیز کاملا ایجاد شده که در نهایت موجب یک تحول چشم‌گیر در بخش فاضلاب و تامین آب خواهد شد. همچنین در کنار ایجاد منابع  آبی، ظرفیت‌هایی برای اشتغال و اقتصاد فراهم می‌شود. طی یکی دو سال گذشته چالش‌های مالی دولت جدی بوده و به علت کمبود منابع مالی، ممکن است بسیاری از پروژه‌ها متوقف شده باشد اما خوشبختانه در مجموع پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب مشهد نه تنها متوقف نشده بلکه با شدت بیشتری شکل گرفته و بزرگترین شبکه توزیع آب مشهد با قطر 1600 میلی‌متر با جنس چدن در مشهد آغاز کردیم و در چند نقطه از شهر پروژه‌های مهم جمع آوری خطوط چاه‌ها را اجرا می‌کنیم».

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اضافه می‌کند «لذا شدت پروژه‌های ما به گونه‌ای است که 500 میلیارد تومان تعهدات باقی مانده از پروژه‌های دست اجراست؛ چندین مخزن حدود 120 هزاری در دست احداث داریم تا بتوانیم تا پیایان سال به بهره‌برداری برسانیم و در حوزه فاضلاب علی‌رغم رشد 2 الی 3 برابری قیمت‌ها، در سال 97 و سال جاری عملکرد خوبی داشتیم؛ 200 کیلومتر شبکه فاضلاب در سال 97 اجرا  شده و امسال نیز به تعهدات خود عمل کرده و 200 کیلومتر شبکه فاضلاب، به ویژه در حاشیه شهر را اجرایی خواهیم کرد اما تعرفه ما تغییر چشم‌گیری نکرده و امسال تنها 7 درصد افزایش پیدا کرده و برای کسانی که بیشتر از الگوی مصرف استفاده می‌کنند، تعرفه 16 درصدی در نظر گرفته‌ایم».

هماهنگی مطلوب شهرداری و شورای شهر

به گفته وی، سرانه مصرف آب خانگی شرب مشهد نسبت به کل کشور و کلان‌شهرها پایین‌تر است و به طور عمومی، مردم شهر مشهد و استان کم‌مصرف‌تر هستند نسبت به سایر شهرها. اگر پرت آب را نظر نگیریم، مصرف آب به ازای هر نفر 120 لیتر در روز است. البته سرانه مصرف آب در روز بین 70 تا 140 لیتر است اما با توجه به اقلیم استان، باید این میزان مصرف آب را به 70 لیتر رساند. به لحاظ هدررفت آب در سطح جهانی، به لحاظ نرم جهانی بالاست؛ از منظر فیزیکی آبی که از شبکه خارج می‌شود، 8 درصد و 19 درصد آب بدون درآمد است. این درصد نسبت به نرم جهانی بالاست اما در مقایسه در داخل کشور، وضعیت خوبی نسبت به سایر شهرهاست.

اسماعیلیان معتقد است که اثر هماهنگی و هم‌جهتی‌ها به مراتب بالاتر از اعتبارات است. او می‌گوید «گاهی اعتبارات وجود دارد اما نبود هماهنگی‌های لازم منجر به این می‌شود که نتوانیم این اعتبارات را به خوبی هزینه کنیم. این هماهنگی در مشهد ما به خوبی دیده می‌شود و در حوزه کاری خود، هیچگونه ناهماهنگی تاکنون ندیده و هیچ مشکلی با شهرداری ندارد زیرا نگاه کلی که در مجموعه شهرداری وجود دارد یک نگاه کاملا هماهنگ با سیاست‌های شرکت است».

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ادامه می‌دهد «شورای شهر نیز به همین صورت است؛ شورای شهر در مساله بازچرخانی آب‌های خاکستری خیلی جلوتر از ما عمل کرد و مصوبه‌ای را در این راستا مصوب کرد که منجر به تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نظام مهندسی و شرکت آب منطقه‌ای شد. علت اینکه امور شرکت آب و فاصلاب همچنان با توجه به شرایط همچنان ادامه دارد، هماهنگی‌های موجود میان نهادهاست».

افزایش 15 درصدی بهره‌وری آب تا افق 1404

علیرضا صحرایی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، ضمن تبریک روز خبرنگار و قدردانی از زحمات روزنامه دنیای اقتصاد در خصوص موضوعات منابع طبیعی، به اقدامات این سازمان اشاره کرده و می‌گوید «دو چالش کنونی مهم در حوزه منابع طبیعی ریزگرد و آب است. در ماده 27 افزایش بهره‌وری، دولت مکلف شده در کنار صرفه‌جویی مصرف آب، میزان آب استحصال شده را افزایش دهد که این میزان تا افق 1404 حدود 15 درصد است؛ 7.5 درصد از آن، طریق طرح‌های آبخیزداری و 7.5 درصد دیگر از طریق جمع‌آوری آب‌های سطحی است. 2 سال است که دولت توجه ویژه‌ای به این بخش کرده و همچنین مقام معظم رهبری تاکید کردند که اعتبارات خوبی به این قسمت اختصاص یابد».

وی ادامه می‌دهد «اعتبارات اختصاص یافته سال97 و 98 از سوی صندوق توسعه برابری با اعتبارات 25 سال گذشته است؛ یکی از چالش‌های مهم این است که بارش‌ها از فصل سرد به گرم انتقال یافته و شدت بارش‌های فصل گرم افزایش پیدا کرده و بر اساس تحقیقات قبلی، سیل‌هایی که اتقاق افتاد دلیلش افزایش شدت بارش‌هاست یعنی میزان بارش در واحد زمانی زیاد شده است. هدف اصلی ما در منابع طبیعی حذف خاک است اما در زمان اجرایی شدن، استحصار آب و افزایش قابل استحصال را به همراه دارد».

به گفته صحرایی، 113 پروژه در سال 97 اجرا شده اما این تغییر اقلیم، روند الگوهای جمعیتی را بر هم می‌زند؛ یعنی در مناطق و روستاهایی در کوه پایه استان که منابع آبی آن‌ها به برف وابسته بودند، با تغییر اقلیم آب از حوزه آن‌ها به صورت سیلاب خارج می‌شود که باعث کوچ شده است. در نتیجه اکثر طرح‌ها را به سمت خود متقاضیان برده و سال گذشته حدود 520 رشته قنات را در پایی دست احیا شده و با سیل درخواست‌ها برای اجرای این طرح در مناطق آن‌ها مواجه شده است. البته حجم اعتبارات نسبت به گذشته 2 برابر شده است. در حال حاضر یک توافق‌نامه چهارجانبه با استانداری و شرکت آب منطقه‌ای و ستاد افتصاد مقاومتی(آقای لبافی) در حال امضا شدن است تا علاوه بر اعتبارات دولتی، بخش خصوصی نیز به این امور در قالب قرارداد BOT ورود پیدا کند».

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی عنوان می‌کند «40 تا 50 نقطه در درگز و کلات است که به صورت زیردشتی از مرز خارج می‌شود. برای مهار این آب‌ها اولین پروژه را در یکی از روستاهای مرزی در کلات آغاز کردیم. شرایط این روستا در گذشته به گونه‌ای بود که آب شرب آن با تانکر تامین می‌شد و قناتش کاملا خشک شده بود. یک سد زیرزمینی در این منطقه احداث شد و با اینکه بهره‌برداری از آن کامل نشده 20 لیتر در ثانیه آب از آن خارج می‌شود».

قلم خبرنگار اقتصادی به اقتصاد کشور کمک می‌کند

علی شیرازی، شهردار منطقه 8 مشهد، نیز با حضور در دفتر تحریریه دنیای اقتصاد روز خبرنگار را تبریک می‌گوید و عنوان می‌کند «انشالله روزتان مبارک و قلم‌تان پایدار باشد. شما همیشه با مقالات و گزارشات خود به اقتصاد کشور کمک می‌کنید؛ مساله‌ای که امروز نقطه ضعف بشمار می‌رود. شما در جهت تقویت اقتصاد کشور می‌کوشید. شاید مهم‌ترین بخش کشور در حوزه‌ای که ضعف دارد و همه باید برای بهبود آن تلاش کنیم، اقتصاد کشور است».

وی ادامه می‌دهد «به عقیده من، شما کهنه‌کار هستید و می‌توانید همه را با اقتصاد آشنا کنید. احساس بیکاری بدترین حس است که جوان ما دارد. جوانان به این دلیل که آموزش ندیده‌اند، گمان می‌کنند باید تنها پشت یک میز و یا یک کارخانه باید کار کنند؛ در حالی که می‌شود با روش‌های خوداتکایی یک اقتصاد شخصی را با کمترین ابزار راه‌اندازی کرد. باید آموزش و پرورش در سطح دبیرستان آن را تعلیم دهد که اکنون جای خالی اقتصاد و بورس خیلی خالی است. باید روش‌های کسب درآمد را به دانش‌آموزان تعلیم دهد. امیدواریم روزنامه دنیای اقتصاد در دبیرستان‌ها توزیع شود».

شهردار منطقه 8 مشهد تاکید می‌کند «همه مدیران باید به فهمی اقتصادی در تمام حوزه‌ها همچون حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و... دست یابند. اقتصاد مبانی هر نوع مذاکره و راه ورودی است. یک فرد باید حرف سرمایه‌گذار را به زبان خودش درک کند زیرا یک سرمایه‌گذار انتظاراتی دارد که این انتظارات فرمولی دارد. بنابرای باید یک فرمول را بشناسیم تا بتوانیم حرفی مشترک با سرمایه‌گذار داشته باشیم».

« تهیه کننده : افسانه آشفته » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ مرداد ۱۳۹۸, ۰۹:۱۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها