کیوان ساکت از چند و چون شکل‌گیری ایده نماهنگ «نگاه» می‌گوید

حمایت موسیقایی از بیماران سرطانی

۲۴ تیر ۱۳۹۸ کد خبر : 2364
قطعه «نگاه» با تهیه کنندگی و نوازندگی کیوان ساکت و با صدای سالار عقیلی هفته گذشته در فضای مجازی منتشر شد. این اثر که این هفته قرار است به صورت رسمی رونمایی شود برای حمایت از بیماران سرطانی تولید شده و در نماهنگ آن، به نقش بیماران سرطانی در اجتماع و هنر اشاره شده است.

رونمایی از این اثر بهانه‌ای شد تا پرسش و پاسخی با کیوان ساکت، آهنگساز نامی خراسانی ترتیب دهیم؛

-  در مورد پیش‌زمینه‌های تولید نماهنگ «نگاه» و سایر همکاری‌هایی که با مرحوم فریدون مشیری داشته‌اید، توضیح دهید.

طی سال آخر حیات مرحوم فریدون مشیری، من برای آهنگین کردن شعر «کوچه» بارها با ایشان تماس داشتم و پس از آهنگ‌سازی برای هر بخش، نظر او را جویا می‌شدم. من چند قطعه موسیقی خدمت استاد بردم تا ایشان روی این قطعات شعری بسرایند. یکی از این اشعار، شعر نگاه بود. این آهنگ را یک مرتبه با سازهای ایرانی اجرا کردیم ولی بعدها با ترکیب سازهای دیگری آن را تولید کردیم.

نهایتا از آقای سالار عقیلی خواستیم این شعر را دوباره بخوانند. طی صحبتی که با مازیار رضاخوانی(کارگردان اثر) داشتیم، قرار شد نماهنگی برای مبتلایان به بیماری‌های مختلفی نظیر سرطان، ام اس، بیماری پروانه‌ای و... انجام دهیم. در نهایت روی آهنگی که آقای سالار عقیلی خوانندگی کرده بود، کلیپی برای بیماران سرطانی تولید و تهیه شد.

این نماهنگ نگاهی متفاوت به بیمار سرطانی داشته و به جای اینکه مضامین از نگاه بیمار بررسی شود، از منظر عاشقانه به این کار پرداخته شده است.

من روی اشعار دیگری از مرحوم مشیری مانند کوچه، گل‌های افسرده و... نیز کار کرده‌ام و ایشان هم در چند مورد برای کارهای من ترانه سرودند.

-  سبک موسیقایی این کلیپ چیست و در چه سبکی تهیه شده است؟

در موسیقی ایرانی آهنگ‌سازی به دو شیوه صورت می‌گیرد که یک مورد تک‌صدایی است. این شیوه بیشتر با سازهای ملی و سنتی سازگاری دارد. شیوه دیگر، این است که برای هر ساز به فراخور وسعت و توانایی آن، نت ویژه‌ای نگاشته می‌شود و تنظیم آهنگ با توجه به هارمونی، شکل خاصی پیدا خواهد کرد.

موسیقی نگاه ابتدا به صورت ارکستر مجلسی، یعنی ترکیبی از سازهای ایرانی و خارجی، اجرا شد ولی در کلیپ نهایی، موسیقی این نماهنگ با ترکیب سازهای مختلف مانند پیانو، شورانگیز، گیتارالکتریک و... تولید شد.

-  شما اهل خراسان هستید و در خانواده ای که با دارو و داروخانه سروکار داشته رشد کرده اید، به زعفران هم بسیار علاقمندید و به این محصول عرق دارید و نسبت به معرفی زعفران و خواص و اقتصاد آن در فرصتهای مختلف در دنیا زمان میگذارید و آنطور که شنیده ایم در طرح توسعه ارزشهای روستایی تار هم به مناطق محروم و زعفران خیز کمک میکنید. لطفا در اینباره و دلیل همکاری‌تان با نوین زعفران برای تولید اثر «نگاه» توضیح دهید.

پدر من موسس یکی از بزرگترین داروخانه‌های ایران در دهه 40 تا نیمه‌های دهه 80 بود و در عین حال به کشت زعفران اشتغال داشت و همیشه روی محصول زعفران به عنوان یک محصولی که چند بعدی است، تاکید فراوانی داشت. یک بعد زعفران این است که محصول سنتی ایرانی و یک طعم‌دهنده ایرانی است. دوم اینکه زعفران علاوه بر خواص بی‌شماری که دارد، در جذب بهتر داروها و افزایش اثرگذاری آن نقش زیادی دارد. در ایران، شرکت نوین‌زعفران برای پیشبرد فرهنگ و هنر در بین تولیدکنندگان زعفران و صنایع مرتبط با آن پیشگام بوده و همواره در حمایت از هنر، به ویژه هنری که در خدمت مردم درد کشیده بوده، پیش‌قدم بوده است. این شرکت با ایجاد طرح توسعه ارزش‌های روستایی که به اختصار طرح «تار» نام دارد، برای توسعه هنرهای سنتی در بین علاقه‌مندان به تولید زعفران فعالیت کرده و این ذوق و حسن انتخاب نام تار که برگرفته از توسعه ارزش‌های روستایی است، نشان‌دهنده علاقه این گروه عظیم به فرهنگ و هنر و تولید مواد غذایی سنتی است.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۴ تیر ۱۳۹۸, ۱۲:۰۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها