گزارش دنیای اقتصاد از نشست خبری مدیرکل مالیاتی خراسان رضوی

یک بام و دوهوای معافیت مالیاتی صادرکنندگان

۲۴ تیر ۱۳۹۸ کد خبر : 2362
مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی گفت: از مجموع مالیاتی که در این ۱۱ سال به حساب شهرداریها واریز کردیم، ۱۴۶۰ میلیارد تومان مربوط به شهرداری مشهد بوده و پارسال ۲۵۰ میلیارد تومان در قالب عوارض برای این نهاد واریز شده است.

نشست خبری یحیی یعقوب‌نژاد مدیرکل مالیاتی خراسان رضوی به مناسبت روز مالیات در حالی برگزار شد که یعقوب نژاد پس از ارائه گزارش عملکرد این اداره، به سوالات چالشی خبرنگاران پاسخ قانع کننده ای نداد؛ نمونه‌اش پاسخ آقای مدیرکل به دو سوال خبرنگار دنیای اقتصاد بود. سوال اول ما از یعقوب نژاد درباره دریافت مالیات از صادرکنندگان بود؛ صادرکنندگان تا سال گذشته از پرداخت مالیات معاف بودند و دی ماه پارسال مصوب شد صادرکنندگانی که ارز ناشی از فعالیت خود را به کشور بازنمی‌گردانند، از معافیت برخوردار نشوند و باید مالیات را بپردازند.

اما نکته اینجاست که کشورهای همسایه خراسان رضوی در مبادلات تجاری خود از دلار استفاده نمی‌کنند و مبادلات به صورت ریالی انجام می‌شود. در نتیجه صادرکنندگان خراسانی نمی‌توانند ارزی به کشور بازگردانند و از معافیت هم برخوردار نمی‌شوند؛ یعقوب نژاد در واکنش به این مساله در پاسخ گفت: صادرکنندگان از پرداخت مالیات معافند و ملاک ما برای تعیین این معافیت پروانه های سبز گمرکی است. صادرکنندگانی که در قبال مبادلاتشان ارزی دریافت نمی‌کنند هم لازم نیست مالیات بپردازند. البته این پاسخ مدیرکل امور مالیاتی با صحبتهایی که از صادرکنندگان می‌شنویم منافات دارد.

سوال دوم ما درباره عدم دریافت مالیات از شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی بود؛ طبق ماده 141 قانون مالیاتهای مستقیم، درآمد حاصل از صادرات کالاهای عبوری و ترانزیتی بدون تغییر ماهیت، مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود، اما به گفته تعدادی از شرکتهای حمل و نقل، اداره کل مالیات خراسان رضوی مالیات راسی را برای آنها اعمال می‌کند. مدیرکل مالیاتی خراسان رضوی اما زیربار این موضوع هم نرفت و گفت حتی یک مورد هم این اتفاق نمی افتد و بهتر است اسناد و مدارکی دال بر این موضوع به ما بدهید.

93 درصد از درآمد مالیاتی پیش بینی شده پارسال محقق شد

اما بد نیست سری هم به آماری که مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی از مالیاتهای دریافتی اخیر استان اعلام کرد، بزنیم. یعقوب نژاد درآمدهای مالیاتی پارسال استان را 2800 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این درحالیست که رقم پیش بینی شده برای وصول مالیات 3100 میلیارد تومان بود و ما توانستیم 93 درصد از درآمدهای پیش بینی شده برای استان در سال 97 را محقق کنیم.

یعقوب نژاد افزود: در سه ماهه امسال هم 6میلیارد و 600 میلیون تومان مالیات وصول شد که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 5میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

وی اظهار کرد: از نیمه دوم سال ۸۷ تا پایان خردادماه امسال 1460 میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و 760 میلیون تومان به حساب دهیاری‌ها واریز کرده ایم که از این مقدار 1461 میلیارد تومان به حساب شهرداری مشهد واریز شده است.

مدیرکل مالیاتی خراسان رضوی یادآور شد: در ۶ ماهه اخیر 430 میلیارد تومان استرداد مالیاتی به صادرکنندگان داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در دو ساله اخیر بالغ بر 1500 میلیارد تومان از بدهی‌های مالیاتی تقسیط بلند‌مدت یک تا ۳ ساله شده است، گفت: نحوه اقساط مالیاتی به‌گونه‌ای لحاظ شده که فشاری بر تولیدکننده وارد نیاید و خللی در حوزه اشتغال‌های صنعتی و معدنی ایجاد نشود و البته بسته به شرایط مودی تقسیط را انجام میدهیم. همچنین در دو سال اخیر در قالب تهاتر بدهی پیمانکاران با اوراق تسویه خزانه ۹۸۰ میلیارد تومان تهاتر صورت گرفت.

مدیرکل مالیاتی خراسان رضوی تاکید کرد: در پنج سال اخیر حدود ۶۵۰۰ میلیارد تومان تخفیفات و ترجیحات مالیاتی در خراسان رضوی در قالب معافیتهای مالیاتی اعمال کردیم.

« تهیه کننده : ناهید صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۴ تیر ۱۳۹۸, ۱۱:۵۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها