رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد:

رویکرد منشور حقوق شهروندی به مشهد، شهری گفت‌وگو و مدارامحور است

۱۷ تیر ۱۳۹۸ کد خبر : 2358
دنیای اقتصاد- رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: منشور حقوق شهروندی در بستر یک شهر مذهبی تعریف شده و می‌خواهد نشان دهد مشهد علی‌رغم اینکه برخی معتقدند ضد گفت‌وگو است، اتفاقا شهر گفت‌وگو و مداراست و همه مردم در کنار هم و با رعایت مبانی مورد احترام یکدیگر زندگی می‌کنند.

سیدمحسن حسینی پویا در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به طرح پیشنهادی این کمیسیون با عنوان منشور حقوق شهروندی اظهار کرد: این منشور مختصات یک شهر انسان‌محور را بیان می‌کند و از این جهت به عنوان یک مانیفست و قانون اساسی که محور آن موضوع یک شهر است، پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در این منشور مسائلی نظیر اشخاصی که باید به صورت ویژه مورد توجه مدیریت شهری باشند نظیر سالمندان، کودکان، توان‌یابان و... مد نظر قرار گرفته است. اولویت‌دهی به عابر پیاده، شفافیت و اداره کارآمد شهر و مباحث محیط زیستی از دیگر مسائلی است که در این منشور مورد بررسی قرار گرفته است.

حسینی پویا ابراز امیدواری کرد که با اجرای این منشور به الگوی شهر متعالی دست یابیم.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: این منشور در بستر یک شهر مذهبی تعریف شده و موضوع اصلی آن شهر مشهد، یک شهر مذهبی و زیارتی است. شهری که سالانه قریب به 30 میلیون نفر به آن مراجعه می‌کنند و موضوع زیارت هم از این جهت مورد توجه خاص این منشور قرار گرفته است. این مساله با توجه به همان آموزه‌های مذهبی گفت‌وگومداری و مدارا در مختصات سیره امام هشتم مورد توجه منشور حقوق شهروندی قرار گرفته تا نشان دهد مشهد علی‌رغم اینکه برخی معتقدند ضد گفت‌وگو است، اتفاقا شهر گفت‌وگو و مداراست و همه مردم در کنار هم و با رعایت مبانی مورد احترام یکدیگر زندگی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این منشور این یک مرتبه در جلسه غیررسمی شورای شهر مطرح شده که مورد استقبال خوبی قرار گرفت چون جزو معدود طرح‌هایی است که 1.5 سال کار پروهشی روی آن صورت گرفته و متن آن یک طرح پژوهشی است. در این متن از بسیاری از منابع فقهی، حقوقی، علوم اجتماعی، مبانی شهرسازی و... استفاده شده است. حتی نمونه اسنادی که در سطح داخلی و بین‌المللی ترجمه شده و متن آن قابل اعتماد و محکم بوده، در این منشور مورد استفاده قرار گرفته که امیدواریم در جلسه فردا این طرح به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر مشهد رسد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ تیر ۱۳۹۸, ۱۷:۰۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها