سرانجام زمزمه‌ها درباره رفتن علیرضایی و آمدن مس‌فروش به سازمان صمت خراسان رضوی واقعیت پیوست

مس صنعت خراسان طلا می‌شود؟

۱۷ تیر ۱۳۹۸ کد خبر : 2353
این روزها قطار تغییرات در خراسان رضوی سرعت گرفته و پس از آمدن رزم‌حسینی به استاندار به نظر می‌رسد تیم جدید در حال چیدمان است. پس از انتصابات استانداری، نوبت فرماندار مشهد و حالا سازمان صمت خراسان رضوی است.

پیش از این راضیه علیرضایی ریاست این سازمان را بر عهده داشت. او از سال 92 بر صندلی ریاست این سازمان تکیه زده بود. توسعه صنایع معدنی در استان و تقویت تولیدات مواد اولیه برای کاهش نیاز به واردات از خارج را شاید بتوان مهم‌ترین میراث علیرضایی برای صنعت استان دانست.

حال با رفتن علیرضایی قرار است محمرضا مس‌فروش جای او را بگیرد.

او از مدیران و کارشناسان ارشد و باسابقه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در بین مسئولان و صنعت‌گران و معدن‌کاران کشور و استان تهران از احترام و مقبولیت ویژه برخوردار است.او از مدیران مشهدی بودهاما 40 سال است که خارج از این استان فعالیت داشته است.

با تایید خبر انتصاب مس‌فروش،او در نخستین اظهار نظرش به دنیای اقتصاد گفت: از اینکه توفیق یافتم تا 4 5 سال پایانی خدمتم را در مشهد و استان خراسان رضوی خدمت کنم، خوشحالم. 27سال در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت کار کرده‌ام و عمومیات کشور و خراسانرضوی در این حوزه‌ را می‌دانم. چون عرق ویژه‌ای به خراسان رضوی داشتم، همواره مباحث مربوط به این استان را پیگیری کرده‌ و شناختی نسبی از وضعیت آن دارم.

او ادامه می‌دهد: خراسان رضوی جزو معدود استان‌هایی است که علاوه بر اینکه صنعت و تجارتش بسیار مهم‌ است، معادن بسیار مهم و اثرگذاری هم دارد؛ این درحالی است که برخی استان‌ها در یک یا دو بخش حائز اهمیتند اما این استان در هر سه بخش دارای اهمیت ویژه‌ای است؛ بنابراین ساز و کارها باید به موازات بین سه بخش تقسیم شود.

رئیس جدید سازمان صمت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: پس از اینکه از سازمان صمت تهران خارج شدم، تا امروز به عنوان عضو موظف هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که از شرکت‌های زیر پوشش وزارتصمت است، ایفای نقش کرده‌ام و از فردا به عنوان رئیس جدید سازمان صمت خراسان رضوی معرفی می‌شوم.

او تاکید می‌کند: رابطه عمیقی با رسانه‌ها خواهم داشت چون معتقدم آنچه اتفاق می‌افتد، خوب یا بد، باید به جامعه منعکس شود و مردم در جریان امور قرار گیرند.

حالا این تغییرات واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

با رفتن فردی و آمدن دیگری حال اقتصاد ما خوب نمی‌شود

عبدالله حاتمیان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه حال صنعت کشور خوب نیست، می‌گوید: منظور من اشخاص و خانم علیرضایی نیست. زنجیره حمایت حکومیتی ما از صنعت، معدن و تجارت کم رنگ شده و آمدن و رفتن یک فرد این وضعیت درست نخواهد شد. نمایندگان معلول‌ها را در نظر می‌گیرند در حالیکه علت در جاهای دیگر است؛ علت در بوروکراسی اداری، زنجیره طولانی صدور مجوز، نرخ بهره مهلک در کشور و... است. در هیچ جای دنیا نرخ بهره به این شدت نیست. علت در این است که وقتی یک سرمایه‌گذار و صنعتگر بخواهد یک‌ گام سرمایه در گردش بگیرد، سه سال درگیر است.

او ادامه می‌دهد: در ابتدای آغاز کسب‌وکار اعتبار مورد نیاز به موقع تامین نمی‌شود. علت این است که فعال اقتصادی ۲۰۰ میلیون تومان وام بگیرد، از او ۲ میلیارد تومان وثیقه می‌گیرند. به طور کلی اقتصاد ما بیمار است و نمی‌توانیم روی یک نقطه خاص انگشت بگذاریم. البته در حد یک هزارم بهتر شده است. توجه دولت آقای روحانی، از هزار قسمت خراب، یک قسمت را آباد کرده است. به نظر می‌رسد ۵۰۰ الی۶۰۰ قسمت آن خارج از توان دولت باشد ازجمله نرخ بهره بانکی‌.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامیتصریح کرد: بعید می‌دانم که رفتن یک فرد و آمدن دیگری تاثیرگذار باشد. باید توجه داشت که نیروی انسانی کافی در حوزه صنعت، مدن و تجارت وجود ندارد. هر جای این وزارتخانه که دست بگذارید، نیاز به ترمیم و بهینه‌سازی دارد. البته قوانین هم ایرادات خود را دارد. بر اساس ماده‌ای از سال ۸۲، دولت و قوه قضاییه موظف هستند که قوانین مخلل و ناکارآمد را شناسایی کنند و جهت تنظیم مجدد و‌... به مجلس ارائه دهند؛ این در حالی است که تاکنون یک بند به مجلس ارائه نشده است. بله درست است، قوانین ایراد دارد اما انتظار می‌رود که دولت و قوه قضاییه قوانین مخلل را به مجلس ارائه دهند.

حاتمیان با اشاره به بسته‌ شناسایی قوانین مخل توسط شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان رضوی گفت: من و آقای لاریجانی در تعدادی از جلسات این شورا حضور داشتیم اما اطلاعاتی در خصوص اینکه آن موارد به کجا رسید، ندارم اما واضح است که دل همه از قوانین و مقررات مخل خون است.

سازمان صمت هماهنگ‌کننده سه حوزه مهم اقتصاد کشور است

بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نیز در خصوص تغییرات مدیریت سازمان صمت در خراسان رضوی گفت: سازمان صمت یک سازمان هماهنگ‌کننده یا به عبارتی دیگر تنظیم کننده است و شاید به نوعی در مسائل نقشی نداشته باشد. درواقع بیشتر نقش نظارتی دارد و  تنظیم کننده روابط میان فعالان سه حوزه یعنی صنعت، معدن و تجارت است. با این حال، این سازمان طی سال‌های اخیر جایگاه خوبی در استان به خود اختصاص داده است. اینکه این سازمان مورد توجه اصحاب رسانه قرار گرفته، به این معناست که خانم علیرضایی ظرفیت این موقعیت را داشته که با عملکرد خود توجهات را به سوی این سازمان جلب کند.

بنیادی تاکید کرد: رئیس این سازمان یک بانوی توانمند است. در جلساتی که با یکدیگر حضور داشتیم، واضح بود که کاملا به شرایط مسلط هستند و یک نکته حائز اهمیت در مورد ایشان، عملیاتی بودن این مدیر است اما نمی‌توان یک مجموعه را تنها با مدیر آن ارزیابی کرد و باید نیروهای کنار دست خانم علیرضایی را نیز مورد ارزیابی قرار داد؛ درنتیجه باید کل مجموعه و توانایی اعضای آن را بررسی .

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: البته تا اینجای کار خانم علیرضایی تلاش بسیاری داشتند. همچنین برخی انتقاداتی که به ایشان وارد می‌شد، بجا بود. به عقیده من سازمان صمت باید بسته‌های سرمایه‌گذاری تهیه کند تا هنگامی که یک سرمایه‌گذار قصد سرمایه‌گذاری در صنایع و معادن استان را داشت، با ظرفیت‌های موجود آشنا شود. بنابراین اگر قرار بر تغییر است، باید یک فرد عملیاتی با برنامه‌ روی کار آیدتا بتواند بسته‌های سرمایه‌گذاری برای خراسان تهیه و تدوین کند.

وی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری ارگان‌های مختلفی چون سازمان محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و... با یکدیگر در ارتباط هستند، تاکید کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت باید به عنوان یک مجموعه تنظیم‌کننده روابط میان ارگان‌ها نقش خود را به خوبی ایفا کند.

بنیادی خاطرنشان کرد: پس از انتصاب آقای استاندار، اولین جلسه مجمع نمایندگان استان تشکیل شد. آقای استاندار در این جلسه اعلام کرد نمایندگان باید نظرات خود را در خصوص انتصاب‌ها به طور شخصی و محرمانه یا از طریق مجمع اعلام کنند اما تصمیم‌گیرنده نهایی شخص استاندار است. به هر حال دغدغه‌های نمایندگان این است که هر شخصی که در جایگاه ریاست سازمان صمت استان قرار می‌گیرد، بتواند شاخصه‌های استانی را در زمینه توسعه ارتقا و درآمد و ثروت استان را افزایش دهد.

وی در خصوص انتصاب مس‌فروش به عنوان ریاست سازمان صمت درخراسان رضوی گفت: وی تجربه خوبی در خصوص موضوعات معادن دارد و در سابقه کاری خود مدیرکل تعدادی از سازمان‌ها بوده است.

« تهیه کننده : زهرا صفدری سعید کریم پور » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ تیر ۱۳۹۸, ۱۶:۳۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها