با وجود تحریم‌ها، صنایع معدنی و فولاد خراسان پابرجاست

۱۰ تیر ۱۳۹۸ کد خبر : 2349
در حال حاضر صنایعی داریم که مواد اولیه آن به وفور در داخل کشور یافت می‌شود که از این منظر غنی هستیم؛ یکی از آنها، فولادی است که مواد اولیه مورد نیاز آن، سنگ آهن است و بخشی از آن مصرف داخل و بخشی دیگر صادرات می‌شود. صادرات در فولاد و صنایع معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه ارزآوری به همراه دارد و از محل آن ارز می‌توان برای خود همان صنایع، یعنی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز استفاده کرد و بهره برد.

حتی پیش از اینکه آمریکا این دوره جدید از تحریم‌ها را به صورت رسمی در پیش بگیرد، موانعی را برای ما از گذشته‌ها ایجاد کرده بود که تاکنون نیز آثار آن باقی مانده و چون در سال‌های قبل محدودیت‌های شدیدی را اعمال کرده بود، در حال حاضر دیگر این تحریم‌های جدید به چشم نمی‌آید.

اما باید گفت که تحریم‌های صنایع فلزی، معدنی و فولاد توسط آمریکا فقط به خود آن ختم نمی‌شود؛ یعنی از مسائل خود این صنایع و حتی صادرات چالشی آن بگذریم، به تحریم‌های دیگر دولت ترامپ می‌رسیم. با عبور از مشکلات صادرات، به چالش‌های حمل‌ونقل و سیستم بانکی برخورد می‌کنیم.

صادرات صنایع معدنی ما عمدتا از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود و با وجود تحریم‌ها، این مساله چالش برانگیز شده است چراکه هزینه بیمه و حمل دریایی به شدت افزایش یافته و همچنین به دلیل تحریم‌ها، شرکت‌های کشتیرانی از حمل کالاهای ایرانی عبا می‌کنند. در نتیجه تاثیر این تحریم ب تنهایی در صنایع فلزی نیست و حتی اگر به راحتی صادرات انجام شود، تحریم‌های حوزه‌های دیگر بر این عرصه تاثیرگذار است، همچون سیستم حمل‌ونقل و بانکی که نمی‌توان نقل و انتقال پول انجام داد و با اکثر کشورها مبالادلات ارزی صورت نمی‌گیرد که درنهایت بازگرداندن ارز حاصل از صادرات چالش دیگری محسوب می‌شود.

باید توجه داشت که با افزایش هزینه‌ها، قدرت رقابت کاهش می‌یابد؛ در حالت عادی باید برای صادرات رقابت کرد و به دست آوردن بازارهای صادراتی تلاش بسیاری را می‌طلبد. با توجه به شرایط کنونی، یافتن مشتریانی که با اطمینان کالای خود را به آنها به فروش برسانیم، امری دشوار به شمار می‌رود و تحریم‌های ظالمانه دولت ترامپ وضعیت را با فراز و نشیب همراه کرده است.

اما مشکلات در داخل کشور نیز به مشکلات این عرصه دامن می‌زند و گاهی ما دچار خودتحریمی می شویم؛ گاهی صادرکننده با وجود تمام مشکلات، ارز خود را بازمی‌گرداند اما با محدودیت‌های صادراتی و غیره و غیره بر سر راه او سنگ‌اندازی می‌کنیم، بجای آنکه تشویق کنیم زیرا در موقعیتی هستیم که هر صادرکننده‌ای راه و روشی برای صادرات می‌یابد را باید حمایت کنیم و نباید با ایجاد مانع مسیر را بر او سد کنیم. صادرکنندگان ما به خودی خود به چالشهای بسیاری مواجه هستند و ما کشوری نیستیم که بتوانیم روتین کالای خود را صادر کنیم؛ یعنی علاوه بر یافتن مقاصد صادراتی و رقابت، معضل نحوه صادر کردن نیز برای صادرکنندگان ما وجود دارد.

با این حال از منظر دیدگاه مثبت، بسیاری از این صنایع معدنی در داخل کشور مصرف می‌شود، به عنوان مثال، بخش عظیم صنایع مس ما در داخل به مصرف می‌رسد و بنابراین آنطور نیست که با تحریم‌ها، صنایع ما فلج شوند چراکه چنین مساله‌ای وجود ندارد و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

صادرات عمده صنایع معدنی و فولاد خراسان بیشتر به کشورهای حوزه CIS، هند و چین است چراکه از نظر جغرافیایی و ارتباطات به ما نزدیکتر هستند و از گذشته ارتباط مطلوبی داشتند و دارند اما کشورهایی که به آمریکا نزدیکتر هستند و مراوادات تجاری دارند، کمتر با ما مبادله می‌کنند. در کنار صادرات فولاد، محصولاتی همچون کرومیت، سرب و روی به صورت شمش و کنسانتره مواد معدنی صادر می‌کنیم.

رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی معادن خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ تیر ۱۳۹۸, ۱۱:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها