نخستین نشست کارافرینان دیروز و استارتاپهای امروز برگزار شد

توسعه از مسیر کسب و کارهای نو

۱۰ تیر ۱۳۹۸ کد خبر : 2342
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- عصر، عصر دیجیتال است و کسب و کارهای نو و استارتاپها حرف اول را در دنیای امروز میزند.

خراسان رضوی هم در سالهای اخیر در این حوزه ورود کرده و همین سال گذشته بود که جلساتی با موضوع حمایت از استارتاپها در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد.

توجه بخش خصوصی خراسان به موضوع کسب و کارهای نو تا آنجا پیش رفته که انجمنی به نام جوانان کارآفرین در این استان تشکیل شده، انجمنی که تاکید آن بر موضوع استارتاپهاست.

این انجمن پنجشنبه ششم تیرماه نشستی با عنوان "کارافرینان دیروز و استارتاپهای امروز" برگزار کرد و در این نشست کارافرینان باتجربه و مدیران استارتاپی و جوانان کارافرین را گرد هم آورد تا در کنار هم به تبادل نظر بپردازند.

 احد هرمززاده رئیس انجمن جوانان کارافرین خراسان رضوی یکی از رسالتهای این انجمن را حمایت از استارتاپها و شتاب دهنده ها دانست و گفت: در سال رونق تولید مسئولیت اجتماعی و اقتصادی ما در هر جایگاهی که هستیم سنگینتر از همیشه است چرا که بیشترین ضعف در کشور، کمبود نیروی انسانی کارامد است و افراد بیشتر از علایق خود، به درآمد و مسائل حاشیه کاری توجه میکنند.

هرمززاده اظهار کرد: در حوزه کارآفرینی در چند سال اخیر اقداماتی انجام شده و به همت تشکلهای متعدد قوانین دست و پاگیر تعدیل شده و محیط کسب و کار را بهبود بخشیدیم اما هنوز جایگاه کارآفرینی آنطور که باید نیست.

وی یاداور شد: درخواست شاخص من به عنوان یک کارآفرین، گسترش این همایش به همایشی ملی با دبیرخانه ثابت برای شناسایی مشکلات کارآفرینان و استارتاپها است.

حجم بالای فارغ التحصیلان بیکار نقطه آشیل کشور ماست

محمود سیادت نایب رئیس اول اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود. او شکل گیری انجمن جوانان کارافرین را یکی از آرزوهای خود  در سالهای گذشته خواند و گفت: شکل گیری تشکلهای دانش بنیان هم پس از این انجمن اتفاق افتاده و شاید بتوان گفت بخشی از بستری که لازم بود برای کار جوانان فراهم شود، اکنون آماده شده است. با این حال، نباید فراموش کنیم که ما در این بحث بسیار عقب هستیم و نسل ما در این زمینه خیلی کوتاهی کرده و باید عذرخواهی کند که آنچه میتوانسته برای جوانان فراهم نکرده است. امروز شرایط کشور به گونه ای است که هیچ چاره ای برای ایجاد اشتغال نیست جز فراهم کردن فضایی آماده برای جوانان.

وی خاطرنشان کرد: کشور ما شاید امکان این را نداشته باشد که این حجم عظیم از بیکاران فارغ التحصیل را به کار گیرد و این نقطه آشیل نظام ماست و باید در این زمینه با شتاب بیشتری کار کنیم. تفاوت دیالوگها بین مجریان و آنهایی که در صحنه کارافرینی و فعالیتهای استارتاپی اند، باعث شده نقطه اشتراکی بین ما نباشد. اقتصادی کردن و تجاری سازی کارهای استارتاپها یکی از مشکلات کنونی در استان ماست درحالیکه در تهران خیلی راحتتر ایده ها قیمت گذاری و حمایت میشود اما ما در این زمینه عقب هستیم.

سیادت یکی دیگر از مشکلات امروز در فضای کار استارتاپها را آسن نبودن دسترسی جوانان به مراکزی که تسهیل کننده کار است، دانست و گفت: باید در جزوه و فیلمی این مسیر به طور عملیاتی به جوانان نشان داده شود. امکانات ظاهرا زیاد است اما دستیابی جوانی که در قدرتها و رابطه ها نقشی ندارد، به این امکانات راحت نیست. مجبوریم به این بخش بیش از گذشته بها دهیم و اقتصاد ماچاره ای جز این ندارد.

جستجوگر ایده های جدید تولید باشیم

حسین محمودی خراسانی نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز برگزاری این همایشها را در راستای شفاف سازی و تبیین جایگاه کارافرینان جوان بسیار موثر خواند و ابراز امیدواری کرد که همایشهای بعدی به سمت و سوی تخصص گرایی برود.

وی در سخنانش به تشریح وضعیت کنونی اقتصاد ایران پرداخت و گفت: حکایت این روزهای اقتصاد و اجتماع ایران بسیار پیچیده و در هم تنیده است. روی هم رفته این گونه برداشت میشود که راههایی که رفته ایم چندان ما را به مقصودمان نزدیک نکرده و حتی از اهدافمان دور هم شده ایم؛ اگر چه اهدافمان در ابتدا روشن و مورد وفاق و اجماع جامعه نبوده و فرصت سوزیهای بسیاری کرده ایم و قدر منابع را ندانسته ایم.

محمودی خراسانی افزود: متاسفانه در کشور از یک سو توان تولیدی چندانی نداریم و از سوی دیگر تشنه مصرف گرایی هستیم و امروز میبینیم کاهش درآمدهای نفتی به تدریج مشکلات تولیدی کشور را بیشتر عیان میکند. متاسفانه جامعه ما از طریق مصرف و استفاده کالاهای مصرفی غرب با مدرنیته شدن آشنا شده است نه از طریق تولید و تفکر تولیدی. حتی در زمینه تولیدات صنعتی بیشتر از آنکه نوآور باشیم، کپی کار تولیدات خارجی شده ایم و یا آنکه در داخل مرزهای خود از روی دست یکدیگر بنگاههای تولیدی و خدماتی ایجاد کرده ایم. به طوریکه امروز با هزاران بنگاه مشابهی مواجه هستیم که با ظرفیت پایین مشغول تولیدند و توان رقابت خارجی چندانی ندارند.

عبور از بحران بیکاری جوانان نیازمند تمرکز بر کارافرینی است

سپس محمد سنجری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در مشهد و استان به لحاظ تشکلها قوی هستیم و رتبه دوم کشور در میان استانها در زمینه تشکلهای کارگری و کارفرمایی را با بیش از 1200 تشکل دارا هستیم و تشکلهای بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی با جدیت در حال فعالیتند.

وی نرخ بیکاری جوانان استان را 21.8 درصد اعلام و اظهار کرد: 16.7 درصد از مردان جوان و 35 درصد از زنان جوان استان بیکار هستند. از نظر تقسیم بندی شهری و روستایی نیز، نرخ بیکاری جوانان در مناطق شهری بالاتر است و 23.5 درصد مربوط به مناطق شهری و نرخ بیکاری جوانان در مناطق روستایی 16.4 درصد است. اگر کانونها و تشکلها به دنبال برنامه ریزی در حوزه اشتغال هستند، توجه به این آمار و اطلاعات بسیار مهم است و باید پایه برنامه ریزی قرار گیرد. 

سنجری از عدم تناسب بین مدرک تحصیلی و نیاز بازار کار به عنوان یکی از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری نام برد و گفت: بیش از 60 درصد جویندگان کار امروز فاقد مهارتند و این درصد در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی بالاتر است. اما در همین شرایط اقتصادی هم بنگاه اقتصادی درخواست نیرو میکند و ما نیمتوانیم پاسخگوی نیازش باشیم چون نیروها تخصص کافی را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: 24 مرکز مشاوره برای ارائه خدمات به جوانان برای ورود به عرصه کارافرینی در استان فعالیت دارند و در کنار آن، مجوزهای لازم را به شتاب دهنده ها میدهیم و این کار را از سال گذشته آغاز کردیم. برای کارافرینی هایی با قالب مشاغل خانگی هم تسهیلات ارزان قیمت و قرض الحسنه پرداخت میکنیم.

اتاق بازرگانی وجه تمایز مشهد است

شهریار آل شیخ معاون برنامه ریزی شهردار مشهد هم یکی از سخنرانان این‌نشست بود. او گفت: در دوران رکود اقتصادی در کسب و کارها هستیم اما کسب و کارهای نوین با درصدهای بالا رشد کرده اند. این کسب و کارها غالبا توسط جوانان در همین فضای سخت اقتصادی پایه‌گذاری شده‌اند.

وی افزود: امروز فروش اینترنتی و فروش شبکه های اجتماعی و هویتها و برندهای مجازی در کشور ما شکل گرفته و بسیاری از مشاغل تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند.خدمات جدید و الگوهای کسب و کار جدید در حال جایگزین شدن هستند و ما در برخی از بخشها نتوانستیم آن را به درستی شکل دهیم. در بین جوانان هم هنوز برخی موضوعات کسب و کار قوی نشده و در نهادهای سیاست گذار هم در بخش عمومی دچار چالشهایی هستیم.

معاون شهردار مشهد بر ضرورت ورود شتاب دهنده به مرحله ایده پردازی کارافرینان تاکید و تصریح کرد: خروجیهای شتاب دهی باید توسط کارافرینان قدیمی حمایت شود.

وی درباره ورود بخش عمومی و دولتی به حوزه استارتاپها گفت: حوزه استارتاپها و کسب و کار نوین حوزه دولتیها نیست. نمیتوانیم به صورت سنتی ارزش گذاریهایی در محیط دولتی انجام دهیم. نمیتوان اپلیکیشن دو میلیون کاربره را با روشهای سنتی ارزش گذاری کرد. لازم است قوانین اصلاح و قوانین جدید ایجاد شود. فضای مناسب ساخته و زیرساختهای لازم اعمال شود.

آل شیخ به توافق مدیریت شهری با معاونت علمی رئیس جمهور برای فعالیت دبیرخانه استارتاپهای گردشگری کشور در مشهد اشاره و اظهار کرد: ویژگی دیگر مشهد وضعیت اتاق بازرگانی آن است؛ در دیگر شهرها اتاق بازرگانی تا این حد عضو بخش خصوصی ندارد و اتاق دست خصولتیها و دولتیهاست اما مجموعه اعضای اتاق مشهد از بخش خصوصی هستند.

معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد ادامه داد: سهامداران و سرمایه گذاران آینده استارتاپها بخش خصوصی اند و این ارتباط را میتوان در مشهد به خوبی شکل داد. موضوع دیگر نقدینگی شناور در مشهد است که در کشور منحصر بفرد است؛ در قالب گردشگری و خدمات منابعی وارد این کلانشهر میشود که جذب خدمات میشود و چون صنعت و تولید ما توان جذبش را ندارد، در قالب سهام پروژه های فروش و موسسات مالی و اعتباری بیرون میزند.

وی یادآور شد: یکی از اشکالی که میتوان نقدینگی شناور را به شکلی در آن جذب کرد، کسب و کارهای نوین و سوار شدن بر تکنولوژی است.بر این اساس، مشهد میتواند پایتخت مالی کشور باشد و این ویژگیها از مزیتهای شهر مشهد به شمار میرود.

آل شیخ ادامه داد: ما در موضوع کسب و کارهای نوین در مدیریت شهری با همین رویکرد کار میکنیم و فعالیت شتاب دهی را خود انجام نمیدهیم و پذیرش استارتاپها و ایده ها را از طریق شتاب دهنده های بخش خصوصی انجام میدهیم.

وی با اشاره به افتتاح فاز یک مرکز نواوری در مشهد اظهار کرد: فاز دو این مرکز در کارخانه قدیمی کوکاکولا در حال ایجاد و راه اندازی است. در شتاب دهنده های خودمان اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و ارتباط اصلی را بر این گذاشتیم که مسائل شهری را در اختیار جامعه خلاق بگذاریم.

معاون شهردار مشهد به همکاری استارتاپهایی در زمینه های مختلف شهری چون پارکهای حاشیه ای و جمع اوری زباله های خشک با شهرداری مشهد اشاره و ابراز کرد: از استارتاپها استفاده خواهیم کرد و در حوزه های فراوانی کار استارتاپی انجام میدهیم.

با محصولات انبار شده مواجه ایم

پویا ترابی نایب رئیس انجمن جوانان کارافرین استان نیز  در این جلسه گفت گفت: امروز قیمت تمام شده تولیدات داخلی باعث کاهش صادرات شده و اکثر کارخانجات با محصولات انبار شده مواجه اند.

وی خواستار مبارزه جدی با قاچاق با استفاده از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه شد و اظهار کرد: تامین نقدینگی واحدهای نیازمند و دارای اولویت با استفاده از افزایش سرمایه بانکی و آزادسازی بخشی از سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی، تسهیل و گسترش سرمایه گذاری خارجی به خصوص سرمایه ایرانیان مقیم خارج به جای فرار سرمایه ها و گسترش فرهنگ مصرف کالای با کیفیت ساخت ایران، اولویت‌دهی به صنایعی که توانمندی صادراتی دارند و صنایعی که قدرت رقابت با کالاهای وارداتی دارند و اقدامات موثر برای حذف شبکه‌های دلالی و واسطه گری بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان که ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت تمام شده را تشکیل می دهد، از دیگر نیازهای امروز اقتصاد ایران است.

وی افزود: نقش ارزنده آموزش ها در جامعه امروز انکارناپذیر است. متاسفانه اکثریت آموزش های ما در سطوح مختلف متناسب با نیازهای جامعه و صنایع نیست؛ صنایع ما امروز شدیداً به تخصص‌هایی نظیر کارگر ماهر، تکنسین و مهندس عملی فروش، بازاریابی، برندینگ و تولید بدون کارخانه نیازمندند.

مصطفی مکارم، مدیر شتاب دهنده فردوسی نیز در این نشست اظهار کرد: اکوسیستم استارتاپی شرق کشور در مشهد دومین اکوسیستم ایران در این زمینه است؛ ما در حوزه IT تنه به تنه تهران میزنیم و حوزه فعالیت خود را به عرصه کشور قالب میکنیم؛ هر چند همه در یک اقلیم کار میکنیم و اگر قرار است به عنوان اکوسیستم شرق کشور فعال باشیم، تنها به این معناست که ماموریت ما فعال شدن این بخش کشور است.

وی گفت: ده شرکت برتر دنیا دیگر شرکتهای نفتی و ساختمانی نیست و 7 شرکت از حوزه فناوریهاست و دنیا به سمتی پیش میرود که باید روی حوزه نرم افزاری سرمایه گذاری کرد. شتاب دهنده ها با این ماموریت شکل گرفته اند که سرمایه گذاری پر خطری برای شکل گیری کسب و کار استارتاپی انجام دهند. بخش سرمایه بخشی از این حوزه است؛ ما زمانی در اکوسیستم موفق شدیم که سرمایه گذاران پذیرفتند بخشی از سرمایه خود را به صورت ریسک پذیر در استارتاپها سرمایه گذاری کنند. ما شتاب دهنده ها با کمتر کردن ریسک و نزدیک کردن ذهن سرمایه گذارها و استارتاپها به یکدیگر توانستیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم.

مهدی انجیدنی بنیانگذار پیام رسان گپ هم که آخرین سخنران این نشست بود، گفت: ما محصولاتی تولید میکنیم که حوزه تاثیرگذاری اش بیشتر از درآمدزایی‌اش است. مشکل کشور ما نه سرمایه گذار است و نه این سمینارها. مشکل این است که قانونی قدیمی و ناقص وجود دارد که برای کسب و کارهای نوین نوشته نشده است. این قانون کهنه میخواد بر کسب و کارها و فعالیتهای نوین سایه بیاندازد اما نمیتواند.

وی ادامه داد: یک شرکت نوپا نیازمند پول نیست بلکه نیازمند تجربه و بستر است. اگر صاحب ایده و فکر هستیم باید مدیریت بلد باشیم و با شرکتهای بزرگتر ترکیب شویم و از بازرگانی و زیرساختهای آنان استفاده کنیم.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ تیر ۱۳۹۸, ۰۹:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها