معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان شمالی :

کشاورزی در خراسان شمالی بیشتر معیشتی است تا اقتصادی

۲۲ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 233
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: به طور میانگین هر کشاورز استان سه و نیم هکتار زمین دارد که این وضعیت کشاورزی را از اقتصادی به معیشتی تبدیل کرده است.

به گزارش ایرنا، علی بهنام فر  تعداد بهره برداران بخش کشاورزی خراسان شمالی را 82 هزار بهره بردار عنوان و بیان کرد: این استان 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که این میزان برابر 11.4 درصد مساحت کل این خطه است. وی گفت: دلایل اصلی خرد شدن زمین های کشاورزی را اجرای طرح اصلاحات اراضی در سال 1340 واگذاری زمین به دهقاقان، قانون ارث، تغییر کاربری زمین های کشاورزی مجاور شهرها و اختصاص به ساخت و ساز ساختمان ها و خرید و فروش اراضی کشاورزی است.

بهنام فر افزود: واگذاری زمین به فرزندان قبل از ارث نیز یکی دیگر از مشکلات است که برخی از کشاورزان برای اشتغال فرزندان قطعه ای زمین را به آنان واگذار می کنند تا از این طرقی معیشت کنند. وی یکی دیگر از دلایل خرید و فروش زمین های کشاورزی را نیز فقر دانست و گفت: برای تامین مخارج زندگی، مراسم عروسی، بیماری و یا ساخت خانه بخشی از زمین های کشاورزی تکه تکه و به فروش می رسد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی اداره کل جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: خرد شدن زمین های کشاورزی باعث بالا رفتن هزینه تولید خواهد شد.

بهنام فر افزود: عدم امکان استفاده از فن آوری نوین از جمله ماشین آلات بخش کشاورزی و سامانه آبیاری نوین و استفاده از الگوی کشت مناسب در بخش کشاورزی از دیگر مشکلات خرد شدن زمین ها است.

هم اکنون 31 تا 37 درصد از جمعیت استان خراسان شمالی در بخش کشاورزی فعال هستند.

بهنام‌فر سرانه جمعیت استان در زمین کشاورزی استان را نیز سه هزار متر مربع عنوان کرد و افزود: از این نظر از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

سرانه زمین کشاورزی برای هر ایرانی دو هزار متر مربع است.

« منبع خبری : ایرنا » آخرین ویرایش : ۲۳ دی ۱۳۹۳, ۱۰:۰۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها