دنیای اقتصاد از وضعیت صدور مجوزهای صنعتی گزارش می دهد:

صدور مجوزها در دوراهی اشباع و رویش

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2328
دنیای اقتصاد: خیلی وقتها وقتی از مسئولان صنعت درباره عملکردشان سوال پرسیده می شود، به ارائه آمار درباره مجوزهای صنعتی صادر شده می پردازند، حتی این موضوع در شروع سال نیز دیده می شود و شاید مسئولان با آمارها قصد دارند اعلام کنند حوزه کاری آنها بدون هیچ مشکلی پیش رفته است. اما اینکه این مجوزها تا چه مرحله ای پیش رفته و به اجرا شدن و عملیات تولید رسیده یا نه، موضوع مهمی است. از طرفی بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند صدور مجوزها خیلی وقتها بدون نیازسنجی صنعتی صورت می گیرد. اما با توجه به مجوزهای صادر شده در شهرک های صنعتی، توسعه صنعت می تواند به نقطه اشباع برسد یا خیر؟ آمایش های سرزمینی و مزیت ها و چالش های منطقه ای نظیر مشکلات محیط زیستی و آب چه تاثیری بر روند صدور مجوزها داشته است و دارد؟

بحران اقتصادی باعث سهولت صدور مجوزها شده است

در حالیکه شرایط اقتصادی و سیاسی کشور دستخوش بحران است، نگرانی از مماشات در صدور مجوزها برای ارائه آمارهای مثبت وجود دارد و این مساله می تواند آسیب هایی برای اقتصاد استان ها به همراه داشته باشد. دغدغه ای که شاید در بعضی موارد باعث سهولت صدور مجوزها بدون درنظر گرفتن مخاطرات زیست محیطی و منطقه ای شود و در آینده باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیر شود. برای نمونه معاون فنی محیط زیست تهران در اظهارنظری با اشاره به سیاست این سازمان در صدور با سهولت مجوزها گفته است: در شرایطی که کشور تحریم است تولید ملی و ایجاد اشتغال وظیفه ملی است و هنگامی‌که مقررات و ضوابط این حق را به تولیدکننده و واحدهای تولیدی می‌دهند، به عنوان نماینده محیط زیست نمی‌توانیم مخالفت کنیم. مهرداد کتال حسینی در ادامه گفته در شش ماهه اول سال 97 به 83 درصد استعلامات در استان های کشور پاسخ مثبت داده شده است و تنها 17 درصد جواب ها برای احداث واحدهای صنعتی، تولید و خدماتی منفی بوده است.

این سهولت صدرو مجوزها در حالیست که به گفته شکوه میرشاهی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی و براساس مصوبات سازمان محیط زیست، هیچ مجوز رسمی نمی تواند بدون استعلام از این سازمان چه در شهرک های صنعتی و چه در جاده های مختلف خراسان رضوی صادر شود و حتی نحوه قرار گرفتن این واحدها در شهرک های صنعتی و جاده ها نیز باید طبق مجوز محیطی زیست باشد.

رشد ۲۷ درصدی صدور پروانه های بهره برداری واحدهای صنعتی

رشد ۲۷ درصدی صدور پروانه های بهره برداری واحدهای صنعتی خراسان رضوی، افزایش ۱۱ درصدی سرمایه گذاری و ۹ درصدی اشتغال زایی آنها در سال 97 نسبت به سال 96 از جمله آمارهایی است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به آن اشاره می کند و می افزاید: سال گذشته ۴۴۳ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری ۴۲ هزار و ۱۳۶ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۹ هزار و ۵۰۰ نفر در این استان صادر شد.

راضیه علیرضایی با گریزی به آمارهای سال 96، بیان می کند: این در حالی است که تعداد پروانه های بهره برداری صنعتی صادر شده سال ۱۳۹۶ در این استان ۳۴۸ فقره با سرمایه گذاری ۳۷ هزار و ۹۹۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی 8 هزار و ۷۳۰ نفر بود.

سهم خراسان رضوی در حوزه پروانه های بهره برداری صنعتی سال ۱۳۹۷در کل کشور از نظر تعداد ۶ درصد، از نظر سرمایه گذاری 7درصد و از نظر اشتغالزایی ۹ درصد است، این نکته را رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در حالی مطرح می کند که به گفته وی جایگاه این استان در عملکرد سال ۹۷ کشور از نظر تعداد پروانه های بهره برداری صادر شده بعد از استان های اصفهان، تهران و آذربایجان شرقی رتبه چهارم، از نظر میزان سرمایه گذاری آنها پس از استان های هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی بوشهر رتبه سوم و از نظر اشتغالزایی آنها بعد از استان های اصفهان و البرز نیز رتبه سوم است.

علیرضایی ادامه می دهد: اکنون 5 هزار و ۷۰۶ واحد صنعتی در خراسان رضوی با سرمایه گذاری ۱۹۳ هزار و ۷۶۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۹۶ هزار و ۵۴۱ نفر وجود دارد که سهم آن از تعداد واحدهای صنعتی کشور و سرمایه گذاری صنعتی 7 درصد و اشتغال این بخش 8 درصد است.

 

صنعت فشار بالایی به محیط زیست وارد نمی کند

دبیر انجمن صنایع خراسان رضوی با اشاره به اینکه صدور مجوز باید براساس آمایش سرزمین و چالش هایی همچون آب و محیط زیست باشد، به دنیای اقتصاد می گوید: به نظر می رسد تعداد مجوزهایی که صادر می شود تعادلی با نیاز کشور ندارد و حتی ممکن است پایشی هم صورت نگیرد.

امیر مهدی مرادی اعتقاد دارد صنعت فشار بالایی به محیط زیست وارد نمی کند و می افزاید: این در حالی است که میزان خودروهای تولید شده یا منازل ساخته شده و همه مواردی از این دست در کنار هم می تواند برای محیط زیست مشکلاتی را ایجاد کند، اما متاسفانه اولین جایی که برای ایجاد مشکل برای محیط زیست مورد توجه قرار می گیرد، صنعت است.

فعالیت کلینیک مشاوره کسب و کار که در شهرک های صنعتی آغاز شده اتفاق خوبی است، زیرا در آن واحدهای نیمه فعال و فعال شناسایی می شوند و برای ادامه درست تولید مورد مشاوره قرار می گیرند، این موضوع شاید بتواند به صدور مجوزهای واحدهای تولیدی مذکور کمک کند اما با توجه به اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی صنعتی علاقه ای ندارند تا از این مشاوره ها استفاده کنند، بنابراین نمی توان از این بخش نیز کمک زیادی گرفت.

 

کلمه اشباع برای تولید تعریف نشده است

بالغ بر 2 هزار و 600 واحد صنفی تولیدی و صنعتی در شهرک های خراسان رضوی ساماندهی شده اند و طی این مدت برای بالغ بر 75 هزار نفر نیز نیز شغل ایجاد شده است. این  اعداد پاسخ معاون صنایع شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی به خبرنگار دنیای اقتصاد است.

مجید علیخواه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا توسعه صنعت در خراسان رضوی به نقطه اشباع رسیده است یا خیر؟ می گوید: تولید امری زنده است و هم رویش دارد و هم کاهش، بنابراین نمی توان برای آن کلمه اشباع را تعریف کرد.

روزانه یک تعداد واحد تولیدی صنعتی تعطیل می شوند و در مقابل تعدادی هم مجوز فعالیت دریافت می کنند، نمی توان برای هیچ استانی توسعه صنعت را قابل رسیدن به نقطه اشباع دانست، زیرا این کلمه در صنعت جایگاهی ندارد.

معاون صنایع شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی اعتقاد دارد آمایش منطقه ای برای صدور مجوز واحدهای تولیدی و صنعتی انجام می شود، البته زمانی که افراد برای دریافت مجوز اقدام می کنند، عواقب سرمایه گذاری با خودشان است، اما آنها باید براساس تقاضای منطقه ای که می خواهند مجوز واحد تولیدی صنعتی خود را بگیرند، به سازمان صنعت، معدن و تجارت توضیح دهند.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, ۱۲:۵۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها