رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

طرح انتقال آب از دریای عمان می‌تواند برای کشت زعفران مفید باشد

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2326
دنیای اقتصاد- رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی در واکنش به مطرح شدن موضوع انتقال آب از دریای عمان برای رونق کشت زعفران گفت: بازار زعفران هنوز به بلوغ و تکامل خود نرسیده است. اگر چه رشد کمی و کیفی داشته ولی از نظر ارزآوری و کشت اصولی در مرحله تکمیل است. اگر در کنار این طرح ملی، در جهت سرمایه‌گذاری اصولی در کشاورزی و توسعه بازار زعفران حرکت شود، قاعدتا چنین طرح‌هایی به نفع بازار خواهد بود.

علی شریعتی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد با اشاره به تاثیر طرح‌های ملی نظیر انتقال آب دریای عمان بر کشاورزی محصولاتی مانند زعفران اظهار کرد: ابتدا باید پرسید آیا توسعه کشت زعفران می‌تواند بخشی از هزینه‌های این طرح را پوشش دهد و به توجیه اقتصادی آن کمک کند یا خیر؟ لازم به یادآوری است که آب، یکی از مسائل اصلی کشاورزی ماست و با مشکلاتی برای تامین آن مواجه هستیم. چنین پروژه‌هایی می‌تواند به کاهش این دغدغه کمک کند.

سرمایه گذاری روی بهره‌وری آب مهمتر است

شریعتی مقدم ادامه داد: با این حال لازم است راندمان آب در بخش کشاورزی را افزایش دهیم. در واقع باید پیش از سرمایه‌گذاری در حوزه آب، سرمایه‌گذاری‌های مهم‌تری برای بهره‌وری از آب صورت گیرد. به عنوان نمونه در کشت گلخانه‌ای صرفه‌جویی زیادی صورت می‌گیرد و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند به بهره‌روی آب کمک شایانی کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه زعفران ارزشمندترین محصول کشاورزی جهان است، تصریح کرد: البته باید به دو نکته توجه کرد؛ نخست اینکه بازار زعفران، بازار محدودی است و باید برای افزایش سرانه مصرف آن، خصوصا در بازارهای خارجی، تلاش مضاعفی صورت داد.

وی اضافه کرد: دوم اینکه در طرح‌های کلان اقتصادی باید زنجیره تولید محصولاتی که ارزش زیادی دارد نیز مد نظر قرار گیرد.  توجه به زنجیره ارزش که بخشی از آن در تولید محصولات جانبی است، می‌تواند مکمل طرح‌های ملی ما باشد. به همین جهت ضروری است برای بازار زعفران و توسعه آن به صورت همزمان کار شود. هم‌اکنون زعفران گردش مالی ناچیزی دارد. بخش عمده‌ای از زعفران ما به چند بازار مانند چین، امارات و... صادر می‌شود. از دیگر سو افزایش نرخ ارز نیز قیمت این محصول را در بازارهای جهانی کاهش می‌دهد که این یک حسن و یک عیب دارد؛ حسن آن رقابتی‌تر شدن فضای بازار و عیب آن ارزش افزوده کمتر است.

هزینه انتقال باعث استفاده منطقی از آب می شود

شریعتی‌مقدم خاطرنشان کرد: اگر به طرح‌هایی مانند انتقال آب از دریای عمان با دید مثبت نگاه کنیم، درمی‌یابیم هنگامی که بهای تمام شده آب منتقل شده از دریای عمان بالاتر می‌رود. این مساله را ما را به سمت استفاده منطقی‌تر از آب سوق خواهد داد. بخشی از این استفاده منطقی می‌تواند در کشت گلخانه‌ای و بخشی هم در کشت منطقی زعفران متبلور شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی تاکید کرد: بازار زعفران هنوز به بلوغ و تکامل خود نرسیده است. اگر چه رشد کمی و کیفی داشته ولی از نظر ارزآوری و کشت اصولی در مرحله تکمیل است. اگر در کنار این طرح ملی، در جهت سرمایه‌گذاری اصولی در کشاورزی و توسعه بازار زعفران حرکت شود، قاعدتا چنین طرح‌هایی به نفع بازار خواهد بود.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, ۱۲:۳۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها