روایتی از اوضاع این روزهای جویندگان مسکن

با 200 میلیون تومان کجای مشهد می‌توان خانه خرید؟

۷ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2322
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- همین پارسال بود که با 200 میلیون تومان میتوانستی در مناطق نسبتا برخوردار مشهد خانه ای 70-80 متری خریداری کنی؛ اما حالا و با گذشت چندین ماه، این موضوع به افسانه ای برای جوانان جویای مسکن تبدیل شده؛ حالا با همان 200 میلیون تومان خیلی شانس بیاوری، میتوانی خانه ای 40-50 متری در مناطق نسبتا متوسط یا 70-80 متری در مناطق کم برخوردار بخری.

امروز قیمت هر مترمربع خانه در بلوار طبرسی دوم مشهد 2میلیون و 250 هزار تومان است! یعنی اگر بخواهی خانه ای 60 متری در آن منطقه خریداری کنی باید دست کم 135 میلیون تومان پول داشته باشی. وضعیت شهرک مهرگان هم همینطور است؛ مسکن مهر دولت احمدی نژاد با همه کم و کاستیها و فاصله هایش از شهر و کمبود امکاناتش امروز افزایشی یک و نیم برابری پیدا کرده و از هر متر مربع یک میلیون تومان به 2ونیم میلیون تومان رسیده و برای خرید خانه در این شهرک هم باید حداقل 180 تا 200 میلیون تومان داشته باشید.

طبق پرس و جویی که از مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر کردیم؛ به اعداد و ارقام جالب توجهی رسیدیم؛ شما میتوانید در انتهای منطقه مجیدیه در غرب مشهد، خانه ای زیر 200 میلیون تومان پیدا کنید اما با چه شرایطی؟ واحدی 60 متری با قدمت 16 سال در طبقه چهارم بدون پارکینگ، آسانسور و انباری؛ یعنی خانه ای با این شرایط برای شما دست کم متری 3 میلیون و 900 هزار تومان آب میخورد! اگر همه این امکانات را در خانه ای نوساز در آن منطقه بخواهید برای هر مترمربعش باید حداقل 5 تا 6 میلیون تومان پول بدهید.

با این تفاسیر باید گفت قصه این روزهای بازار مسکن و اجاره و خرید و فروش خانه برای آنهایی که تا پارسال به دنبال پس انداز درآمد و اندوخته های خود بودند تا بتوانند سقفی که میخواهند را روی سرشان داشته باشند، امروز پرغصه و تلخ است. آنهایی که برای ریال به ریال پولهایشان برنامه داشتند و فکر میکردند چند ماه دیگر که فلان وامشان جور شد، یا سهم ارثیه شان که به دستشان رسید، میتوانند نقشه هایشان را برای خرید خانه ای مناسب عملی کنند و با خیال آسوده بروند زیر سقفی که مدتها برایش تلاش کرده و اجاره نشینی را تحمل کرده بودند؛ اما... اما گرانی یکباره مسکن همپای دلار و طلا و سکه و هزاران کالای دیگر، همه نقشه های جوانان جویای خانه و حتی بازنشستگانی که قرار بود حاصل یک عمر تلاششان را سقفی کنند برای روزهای سالخوردگی، بر باد داد.

حالا خیلیها پولی که قرار بود تا پارسال خانه بخرند را گذاشته اند روی مبلغ رهن خانه های اجاره ای‌شان و چه واقعیت تلخی است این اتفاق! باید مستاجر بوده باشی تا حال و روز زوجهای جوان را برای پیدا کردن خانه آن هم در این روزهای نفسگیر اقتصادی درک کنی، جوانانی که این روزها گرانی تقریبا کمرشان را خم کرده، ازدواجشان زودتر از اینها سخت شده بود و حالا با این گرانی مسکن دیگر امیدی هم به خانه دار شدن ندارند.

افزایش 2.5 برابری قیمت ساخت آپارتمان

قیمت مسکن در مشهد از تابستان سال گذشته مثل دیگر نقاط ایران گران شد و حالا نسبت به بهار پارسال افزایشی تقریبا سه برابری در قیمتها مشاهده میشود؛ با اینحال، این تمام ماجرا نیست زیرا علی مرادزاده رئیس اتحادیه املاک مشهد باز هم از افزایش قیمتها خبر داده و گفته «پیش‌بینی می‌کنیم بعد از ماه مبارک رمضان و آغاز فصل تابستان شاهد رونق بازار مسکن باشیم و تا حدودی افزایش قیمت‌ها را در پیش داشته باشیم به دلیل این‌که قیمت اجاره‌ها افزایش می‌یابد و خرید و فروش رونق پیدا می‌کند و قیمت‌ها کمی بالا می‌رود.» او در پاسخ به این سوال که چرا با وجود رکود در بازار مسکن نسبت به سال‌های اخیر هم‌چنان شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم، گفته «ما با رکود تورمی مواجه هستیم و پس از این‌که نرخ دلار افزایش یافت و چهار برابر شد؛ قیمت مصالح ساختمانی هم افزایش یافت و این باعث شد قیمت تمام شده ساختمان بالا رود. در سال 96 قیمت ساخت آپارتمان معمولی برای هر متر حدودا 700 تا 900 هزار تومان بود ولی بعد از افزایش 3.5 تا4 برابری نرخ دلار، هزینه ساخت هم افزایش یافت، البته هزینه‌های ساخت به شدت دلار بالا نرفته و تقریبا 2.5 برابر شده است.»

مرادزاده تاکید کرده «متاسفانه قیمت تمام شده آپارتمان افزایش یافته و حبابی در کار نیست که منتظر تخلیه آن باشیم، در فصل تابستان آپارتمان‌های در دست ساخت آماده فروش و ارائه به بازار می‌شود و در آن زمان مشخص می‌شود که قیمت تمام شده به چه میزان است، من فکر می‌کنم قیمت‌ها از آن میزانی که الان است مقداری افزایش یابد و در اواسط تابستان افزایش تردد مشتری، رهن و اجاره در بنگاه‌ها به خرید و فروش املاک هم دامن بزند و معاملات مسکن افزایش یابد.»

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۷ خرداد ۱۳۹۸, ۱۴:۴۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها