در نشست تخصصی تنوع زیستی در دانشگاه فردوسی مطرح شد

شناسایی 200 گونه گیاه دارویی و صنعتی در خراسان رضوی

۷ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر : 2319
دنیای اقتصاد- نشست تخصصی تنوع زیستی با حضور اساتید، دانشجویان، کارشناسان و مسئولان محیط زیست خراسان رضوی در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد؛ نشستی با محوریت موضوعاتی چون تنوع زیستی جانوری، تنوع زیستی گیاهی، حقوق حیوانات، دامپزشکی حیات وحش و تجارت حیات وحش.

 

تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این نشست درباره گونه‌های گیاهی و جانوری شناخته شده در سطح این استان گفت: تاکنون 2600 گونه گیاهی در استان شناسایی شده که 200 گونه از این رقم، گیاهان دارویی و صنعتی است. همچنین 81 گونه پستاندار، 330 گونه پرنده، 68 گونه خزنده، 2 گونه دوزیست و 10 گونه ماهی درخراسان رضوی شناخته شده است.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی 11 میلیون و 740 هزار و 659 هکتار یعنی معادل 8.7 درصد کل کشور مساحت دارد، بیان کرد: مساحت جنگل‌های استان نیز 826 هزار و 971 هکتار بوده که معادل 7 درصد مساحت استان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی سطح مراتع استان را 6 میلیون و 566 هزار و 29 هکتار معادل 55 درصد از مساحت استان و وسعت عرصه‌های بیابانی را 894 هزار و 77 هکتار معادل 5.1 درصد سطح استان اعلام کرد.

همتی با اشاره به 32 رودخانه دائمی و فصلی خراسان رضوی گفت: از این تعداد 10 رودخانه مرزی است. وی تاکید کرد: 30 سد مخزنی و بیش از 100 بند خاکی نیز جزو تالابهای استان به شمار می‌روند.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی از حیث تعداد مناطق چهارگانه دارای رتبه اول کشوری است، اضافه کرد: این استان از حیث وسعت مناطق چهارگانه نیز در رتبه ششم قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خصوص عوامل تهدید کننده تنوع زیستی در کشور بیان کرد: عدم انطباق نظام برنامه‌ریزی کشور بر مبنای آمایش سرزمین، سیاست‌های نادرست توسعه، تغییر اقلیم، آگاهی ناکافی مردم و مسئولان از ارزش‌های تنوع زیستی، تغییر کاربری اراضی و اشغال زیستگاه‌ها، چرای بی‌رویه و شکار و صید غیرمجاز از جمله این تهدیدهاست.

 وی در پاسخ به اینکه آیا امیدی به حفظ تنوع زیستی وجود دارد، اظهار کرد: امید وجود دارد اگر توسعه در کشور همگام و همپا با محیط زیست باشد، نظام برنامه‌ریزی در کشور به برنامه‌ریزی آمایشی تغییر یابد، مناطق حفاظت شده در کشور توسعه یابد، پرداخت یارانه‌ها محدود و ارزش‌های تنوع زیستی برای مسئولان و مردم تببین شود.

فاطمه طباطبایی عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست گفت: در حال حاضر تجارتی که در بازار حیات وحش در کشور ما شدت پیدا کرده، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر گونه‌های مهاجر و گونه های بومی و تنوع زیستی بگذارد.

وی با بیان اینکه بهره کشی از طبیعت و ذخایر آبزیان باعث از بین رفتن تنوع زیستی می‌شود، ادامه داد: همچنین انواع آلودگی‌ها اعم از صوتی، نفتی، کودهای زمین های کشاورزی و... به شدت بر تغییرات اکوسیستم تاثیرگذار است.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۷ خرداد ۱۳۹۸, ۱۱:۵۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها