تاثیر مثبت تفکیک وزارتخانه صمت در بحران‌های دشوار اقتصادی کشور

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2312
سال‌های گذشته وزارت «صنعت و معدن» و «تجارت» را با یکدیگر ادغام کردند و یکی از دلایلشان این بود که بدنه و حجم دولت کوچک شود و دلیل دیگر این بود که تصمیمات تولید و تجارت با یکدیگر اخذ شود و در یک حوزه دیده شوند. در نهایت این ادغام صورت گرفت که آن چنان مثمرثمر نبود.

اما یکی از دلایل تفکیک وزارتخانه صمت می‌تواند گستردگی بسیار زیاد این وزارتخانه باشد به طوریکه خود بخش تولید به تنهایی حوزه گسترده‌ای است و حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کل اقتصاد کشور به حوزه صنعت و معدن اختصاص یافته است. دلیل دوم این است که تولید تنها شامل صنعت نمی‌شود بلکه تولید شامل کشاورزی، خدمات، خدمات فنی تخصصی و... است. بنابراین با توجه به وجود سه حوزه صنعت، معدن و تجارت، بیشتر نگاه و توجه‌ها به سمت صنعت بوده تا سایر بخش‌های تولیدی اقتصاد کشور.
بر همین اساس به نظر می‌رسد حوزه کاری وزیر بسیار گسترده و وسیع می‌شود و ممکن است وزارتخانه فرصت و توان کافی برای رسیدگی به تمام امور جاری و مسائل هر سه حوزه را نداشته باشد. در نتیجه به ناچار، تجارت بخش کشاورزی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی قرار می گیرد و بخش‌های متعددی، صدور خدمات را عهده‌دار می‌‌شوند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که تصمیم ادغام وزارتخانه صمت تصمیمی موثر و سودمند برای اقتصاد کشور نبوده و باید این وزارتخانه تفکیک شود.
از دیگر دلایل این موضوع را میتوان این دانست که تجارت به تنهایی کشش این را دارد وزارتخانه‌ای را به خود اختصاص دهد و برای کل تجارت کشور اعم از کشاورزی، صنعت و خدمات یک جا تصمیم گیری کند و می توان نام‌هایی چون "توسعه تجارت" و "توسعه و تجارت" را برای آن قرار داد به طوریکه تنها به خرید و فروش و واردات و صادرات محدود نشود و حوزه وسیع‌تری را به خود اختصاص دهد. البته قطعا این موضوع تا حدی در هزینه‌های جاری دولت تاثیرگذار خواهد بود اما در مجموع فواید آن بیشتر از هزینه هایش است.
به عنوان مثال، با وجود یک وزارتخانه جدا یعنی وزارتخانه تجارت، می‌توان در بخش کشاورزی رشد کرد به طوریکه می‌توان به طور کامل بر روی صادرات و واردات ماشین آلات کشاورزی هم تمرکز کرد.
در شرایط فعلی و با وجود بحران‌های اقتصادی که کشور را در تنگنا قرار داده، معقول است که وزارتخانه صمت تفکیک شود. در واقع اکنون زمان آن است که این تصمیم اجرایی شود چراکه می توان به طور مستقل بر روی مساله صادرات تمرکز کرد و راه‌های ممکن برای کنار زدن تحریم ها را یافت و تنگناهای موجود که گلوی اقتصاد کشور را می‌فشارد را کاهش داد. همچنین در کنار آن، می‌توان یک شورای تجارت خارجی به همراه وزرای اقتصادی و بانک مرکزی ایجاد کرد که تصمیمات جامعی را در این خصوص اتخاذ کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۹:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها