شبکه بانکی به تنهایی امکان حمایت مثبت و موثر از تولید را ندارد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2311
دسترسی آسان و به موقع به منابع تسهیلاتی مناسب، زمینه رونق تولید را فراهم می‌کند. افزایش سهم بخش کشاورزی به هر میزان را به فال نیک می‌گیریم ولی انتظار این است که حداقل ۲۵ درصد منابع استان به این بخش پرداخت شود. بخش کشاورزی استان حدود ۳۴۰ هزار بهره‌بردار فعال دارد که خیلی از آن‌ها همزمان در بخش‌های مختلف زراعت، باغ، انواع دام، انواع طیور، شیلات، زنبورداری، صنایع تبدیلی و تکمیلی و... فعالیت داشته و برای هر فعالیت می‌توانند متقاضی اخذ تسهیلات بانکی باشند.

نرخ بالای سود تسهیلات، تعیین دوران بازپرداخت بدون توجه به بازدهی طرح‌ها، مشکلات وثایق، تضامین و ترجیح شبکه بانکی به مطالبه وثایق سهل‌البیع و ضامنین کارمند و بروکراسی عریض و طویل، ارزیابی وثایق به ارزش کمتر و... از جمله مشکلات اصلی در دریافت تسهیلات است. با توجه به دیدگاه اقتصادی حاکم بر استان، تصور و انتظار است فرآیند پرداخت تسهیلات سهل‌تر شود. حقیقتا تداوم روند و فرآیند گذشته کمک موثری به تولید نمی‌کند.

البته تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری که سال ۹۶ ابلاغ شد، شرایط مطلوبی داشت ولی ایراد مهم آن برابری نرخ سود و شرایط تسهیلات برای همه بخش‌های اقتصادی بود که لازم است منابعی که به تولید تخصیص می‌یابد، همواره ارزان‌تر و دسترسی به آن آسان‌تر باشد.

با توجه به ماهیت بخش کشاورزی و آسیب‌پذیری فعالیت‌های آن، نرخ ۱۸ درصد عملا کمک موثری به تولیدات کشاورزی نمی‌کند و انتظار است بخش کشاورزی از محل تسهیلات تکلیفی و با نرخ سود ارزان‌تر حمایت شود. غالبا تجهیز منابع بانک‌ها از محل سپرده‌های مردمی است که هزینه بالایی اعم از هزینه‌های بهره‌ای و غیربهره‌ای برای نظام بانکی دارد؛ لذا شبکه بانکی به تنهایی امکان حمایت مثبت و موثر از تولید را ندارد و این بخش حتما نیازمند دخالت و حمایت دولت‌ها خواهد بود.

طبیعی است بانک‌ها ناخواسته هر راهکاری که منجر به پوشش دادن هزینه‌ها، چه بهره‌ای و غیربهره‌ای و سودآوری بانک، حیات بانک و تداوم، شود را دنبال کنند. تمایل شبکه بانکی بیشتر در پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش است و رغبتی به پرداخت تسهیلات سرمایه‌ای، بازسازی و نوسازی جز در تسهیلات تکلیفی مثل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۷ و... را ندارند.

مدیر امور سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۹:۴۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها