از همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم تا بهره‌برداری از فاز اول جلوخان آرامگاه فردوسی

همه برنامه‌های بزرگداشت حکیم توس

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2309
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- 25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت فردوسی است و امسال برنامه‌های میراث فرهنگی و شهرداری مشهد برای این روز بزرگ، حسابی پر و پیمان است؛ از همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» گرفته تا سر و سامان گرفتن آرامگاه حکیم توس بعد از سالها و بهره‌برداری از فاز اول جلوخان این مجموعه و چندین و چند برنامه جانبی دیگر.

دو روز پیش هم نشستی خبری برای این همایش در شهرداری مشهد برگزار شد و دست‌اندرکاران از برنامه‌هایشان در این همایش و به ویژه در روز بزرگداشت فردوسی گفتند.

ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این نشست به بهره‌برداری از جلوخان آرامگاه فردوسی که به گفته خودش بلاخره پس از یک قرن سامان گرفت و با مشارکت شهرداری و شورای شهر و تعیین اعتبار از سوی آنها عملیاتش آغاز شد، به عنوان یکی از اتفاقات مهم در بزرگداشت امسال فردوسی اشاره کرد؛ ره باغی که پاییز پارسال در 7.5 هکتار و با اعتبار 12 میلیارد تومان عملیاتش شروع شد و در روز بزرگداشت فردوسی افتتاح خواهد شد.

وی به دیگر اقدامات انجام شده در منطقه توس در یکسال گذشته اشاره و اظهار کرد: طرح برج و باروی توس به طول هفت کیلومتر و اعتبار 3 میلیارد و 200 میلیون تومان پاییز پارسال آغاز شده و در سفر هیات دولت به مشهد هم 9 میلیارد تومان برای آن تصویب شد که در صورت تخصیص، این طرح به سوی دروازه رزان ادامه پیدا خواهد کرد. عمارت چهار برج نیز به وسعت پنج هزار مترمربع و اعتبار یک میلیارد تومان با مشارکت شهرداری اجرایی شده که در روزهای آینده بهره ‌برداری می شود.

مکرمی‌فر از طرح تفصیلی توس به وسعت 160 هکتار، به عنوان بستری برای توسعه فضاهای امکان سنجی شده در بخش گردشگری در آن منطقه تاریخی نام برد و گفت: طرح منطقه پردیس توس نیز به وسعت 32 هکتار براساس تفاهم‌‌نامه بین میراث فرهنگی و شهرداری مشهد اجرایی شده و پس از اتمام مطالعات قرارداد واگذاری آن به شهرداری منعقد می‌‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: میراث فرهنگی استان پهنه‌ای گسترده برای واگذاری به شهرداری پیشنهاد کرده تا برای احیای ارگ «کهن دژ» اقدام شود و اقدامات زیرساختی متناسب با منطقه صورت گیرد. همچنین مکان‌ یابی برای احداث دانشگاه در شهر توس انجام شده و طرح آن توسط مشاور در دست تهیه است.

تاکید بر شخصیت برجسته فردوسی در سطح ملی و بین‌المللی

مهدی زارعی معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز از انتشار دانش و یافته‌های نو درباره شاهنامه و فردوسی و ماهیت توس، تاکید بر نقش گسترده شاهنامه و شخصیت برجسته فردوسی در سطح ملی و بین‌المللی و تاکید بر اشتراکات هویتی در کشورهای همسایه و ایران به عنوان برخی از اهداف برگزاری همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم نام برد.

زارعی افزود: توجه به توس به عنوان خاستگاه حماسه‌های ایران زمین، ارتباط با صاحبنظران و دغدغه‌مندان حوزه ادبیات فارسی و خراسان شناسی، جذب توجه بین‌المللی به فرهنگ شاهنامه و فردوسی و گسترش آموزه‌های اخلاق‌مداری و دادورزی از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

دکتر محمدجعفر یاحقی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی و مسئول برگزاری همایش نیز اظهار کرد: سال‌ها تلاش کردیم این همایش را در جوامع بین‌المللی مطرح و آن را از قالب ملی خارج کنیم، برای همین عبارت جاده ابریشم در نام‌گذاری آن دیده می‌شود، چراکه شاهنامه در بستری روایت شده که قرن‌ها بعد از فردوسی و در یکی ‌دو قرن اخیر به آن «جاده ابریشم» اطلاق
شده است. همین گستردگی نشان از این دارد که فردوسی فراملی است و نباید در یک جغرافیا محدود شود. هم‌جواری خاستگاه و آرامگاه فردوسی در کنار بارگاه منور رضوی موقعیتی بی‌نظیر برای مشهد و خراسان ایجاد کرده است و بهره‌مندی از این ظرفیت می‌تواند مشهد را به یک شهر بی‌بدیل نه‌تنها در ایران که در جهان مطرح کند.

سپس قیامتی دبیر علمی همایش به تشریح چند و چون مقاله‌های ارسالی به دبیرخانه این سمینار پرداخت و گفت: پس از فراخوانی که در مهر‌ماه سال گذشته از سوی دبیرخانه این همایش بین‌المللی به همه مراکز و مؤسسات فرهنگی داخلی و ۵٢ کشور خارجی ارسال شد، در نهایت ٣٢٠ مقاله و چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسید. از این تعداد ‌١۵٢ مقاله توسط کمیته داوران پذیرفته شد که ۴٩ مقاله خارجی و بقیه داخلی هستند و در نهایت ۵۶ مقاله در مجموعه مقالات همایش چاپ و در روز بزرگداشت فردوسی منتشر خواهد شد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۹:۳۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها