رونق بخشی به تولید، اساسی‌‌ترین راهکار حذف موانع رشد اقتصادی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2306
اساسی‌ترین راهکار برطرف شدن موانع رشد اقتصادی در جامعه، رونق و شتاب بخشیدن به تولید است و این موضوع در نامگذاری هوشمندانه سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به خوبی مشهود است.

آنچه در دولتهای فعلی و پیشین منجر به کند شدن و ضعیف شدن تولید شده است، نتیجه بی توجهی مسئولان بوده که شاخص ناکارآمدی آنها را نمایان تر کرده است. آن بخش از مدیران و مسئولان اقتصادی کشور که هنوز به  اهمیت تولید و نقش سازنده آن در جامعه پی نبرده‌اند، بهتر است مسئولیت خود را رها کنند و میدان را به صاحبان اندیشه و خرد و همچنین به صنعتگران و تولیدکنندگان واجد شرایط بسپارند.

با رونق‌بخشی تولید، اولین تاثیر آن افزایش سطح اشتغال و کارآفرینی است که در پی آن نظم بخشی به سیاستهای دولت و ابعاد جانبی آن عملی می‌گردد. برای تبدیل رونق تولید از شعار به عمل باید دست از سختگیری‌های رایج  برای تولید برداشت و قوانین و دستورالعمل‌های مزاحم را حذف کرد؛ موانع و فشارهایی که نه تنها به روند رشد تولید کمک نمی‌کند، بلکه مانع اصلی توقف تولید است باید از گردونه سیاستهای دولت حذف شود.

امروز تولیدکننده با مشکلاتی در حوزه مالیات، بیمه، بانک، تامین سرمایه در گردش، نقدینگی و در نهایت فروش و صادرات مواجه است. او نه تنها باید موانع تولید خود را برطرف کند بلکه باید در جبهه دیگری که نظام دولتی و سیستم اداری پیش پای او گذاشته تلاش و جدیت کند؛ طبیعی است راه اصلاح روشهای موجود که مانع تولید شده است از مسیر اصلاح ساختارهای اداری و دولتی می گردد.

ظرفیت اتاق بازرگانی با اشراف به مسائل مختلف اعم از تولید و صادرات می‌تواند بهترین شیوه برای رونق بخشیدن به تولید باشد. به نظر من این تعامل بخش خصوصی و دولتی نباید تنها به شورای گفتگو محدود شود. بلکه باید خروجی تصمیمات این شورا به حوزه کارشناسی اتاق و یا نهادهای دولتی برگردد تا راهکارهای عملیاتی شدن آن تسریع شود. به عنوان عضو کوچکی از فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی، از بخش دولتی انتظار همراهی بیشتر با بخش خصوصی را دارم؛ این انتظار همان دیدگاه رهبری است که به رونق تولید و بخشهای اقتصادی تاکید کرده‌اند. من نیز معتقدم هرقدر بخش خصوصی قدرتمندتر باشد، می تواند به عنوان بازوی قدرتمند بخش دولتی در فراز و نشیبهای تحریمها پشتوانه محکمی برای بخش دولتی باشد. اقتصاد استان در این سال نیازمند تغییر و تحول اساسی است که با نگاه استاندار، این خوش‌بینی متصور است که بتوان رویکرد موثری در زدودن مشکلات تولید داشت.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۱:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها