تفکیک وزارتخانه صمت در شرایط فعلی تاثیری ندارد

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2305
اخیرا سخنانی درباره تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به گوش می‌رسد که قرار است به دو وزارتخانه« بازرگانی» و «صنایع و معادن» تبدیل شود. در این رابطه دو نظریه وجود دارد؛ گروهی موافق تفکیک هستند و گروهی دیگر مخالف آن.

موافقان به این عقیده‌اند که شرایط فعلی اقتضا می‌کند، برای رونق صنعتی و معدنی و تمرکز مسئولان ذیربط و توفیق این امر تفکیک لازم است که در آن صورت، توجه به تولید و توسعه صنایع نیازمند وقت و انرژی بیشتری است.

انجام مطالعات، تعیین اولویت‌ها، مشخص کردن مزیت‌های فنی، همایش سرزمین، استراتژی صنعت و توسعه کمی و کیفی، خودکفایی و امثال آن، مستلزم به‌کارگیری تخصص‌های ویژه صنعتی است و لذا تفکیک را امری اجتناب ناپذیر دانسته‌اند.

از سوی دیگر ایجاد وزارتخانه بازرگانی می‌تواند به صادرات و واردات سر و سامان دهد و خدمات بازرگانی را با شرایط روز منطبق سازد و به روزرسانی کند. همچنین تنظیم مقررات صادرات و واردات بر اساس واقعیت‌های روز صورت گیرد و تبادلات و تفاهم بین دولت‌ها با سهولت بیشتری عملی شود. حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، معرفی کالاهای صادراتی و رفع نیازهای وارداتی کشور نیز با دقت و ظرافت بیشتری انجام پذیرد.

اما گروه دوم که مخالف تفکیک هستند، معتقدند که این کار بسیار هزینه‌بر است و در شرایط حاضر اصلا مصلحت نیست و تکرار مکررات است، در بسیاری از موارد موجب نارضایتی پرسنل شده و جابجایی‌ها در زندگی پرسنل ممکن است آثار نامطلوبی داشته باشد و مسائل بسیار دیگری این تفکیک را توجیه نمی‌کند.

بنابراین معتقدم این تفکیک نمی‌تواند چندان در حل مشکلات اقتصادی کشور موثر باشد و لازم است وزارتخانه فعلی با تمهیداتی فعال‌تر شود و تفکیک وظایف در بخشهای مختلف صنعت و معدن و تجارت به نحوه شایسته‌تری صورت گیرد و اختیارات لازم به معاونان هر حوزه داده شود؛ به ویژه این اختیارات در سطح استان‌ها نیز تفویض شود و روسای سازمان صمت بتوانند با اختیارات کافی مسائل مختلف موجود در استانها را حل و فصل کنند و تصمیمات لازم را با هماهنگی استانداران اتخاذ کنند که لازمه این کار نیز داشتن کارشناسان خوب و با تجربه و متخصص در هر بخش است.

عضو هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۱:۴۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها