دبیر شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی اعلام کرد

صنعت و معدن، اولویت اعطای تسهیلات بانکی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2302
دنیای اقتصاد - امسال بانک‌های خراسان رضوی از رشدی صددرصدی برای اعطای تسهیلات بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی برخوردار شدند و رقم اعطای این تسهیلات در سال 98 به 15 هزار میلیارد تومان رسید. با توجه به اینکه خراسان رضوی طرح‌های زیادی در حوزه‌های صنعتی و معدنی دارد، پیشنهاد شورای عالی بانک‌های خراسان رضوی توجه بیشتر به این بخش‌ها در اعطای تسهیلات است.

حسن مونسان، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص سهم تسهیلات‌دهی بانکی خراسان رضوی در سال 98 گفت: امسال خراسان رضوی از 15 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تسهیلات‌دهی به بخش‌های مختلف اقتصادی برخوردار شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته، صددرصد رشد را نشان می‌دهد. میزان سهم تسهیلات‌دهی بانک‌های خراسان رضوی در سال گذشته 8200 میلیارد تومان بود.

وی ادامه داد: برای نحوه هزینه‌کرد این تسهیلات، بخش خصوصی پیشنهاداتی داشته و قرار است بسته پیشنهادی ما روز سه‌شنبه، 17 اردیبهشت‌ماه، در جلسه‌ای با استاندار خراسان رضوی به نتیجه نهایی رسد. این احتمال وجود دارد که این بسته تصویب شود.

مونسان با بیان اینکه سال گذشته خالص پرداختی بانک‌ها و تسهیلات آن به بخش‌های مختلف اقتصادی، 8200 میلیارد تومان بود، گفت: براساس بسته پیشنهادی امسال، قرار است عمده این تسهیلات به بخش‌های معدن و صنعت اختصاص یابد. این پیشنهادات با مشورت و هماهنگی بخش خصوصی انجام شده و تلاش کردیم نیازمندی‌های بخش خصوصی استان در آن تامین شود.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا از این تسهیلات برای کمک به پرداخت بدهی‌های واحدهای تولیدی استان نیز استفاده خواهد شد، گفت: چنین مسائلی، بسته‌های دیگری برای اعطای تسهیلات دارد و کسانی که خواهان امهال یا تنفس باشند، می‌توانند از تسهیلات بخشودگی و... استفاده کنند؛ با این حال اگر تشخیص داده شود که واحدی با اعطای این تسهیلات می‌تواند از بحران نجاب پیدا کند، از این منابع هم استفاده خواهد شد.

همچنین حمید صفایی نیکو، معاون سرپرستی شعب بانک ملی خراسان رضوی، هم در گزارشی به تشریح میزان تسهیلات‌دهی و حمایت از واحدهای اقتصادی استان در برنامه امسال پرداخت و اظهار کرد: تسهیلات پرداختی بخش کشاورزی در سال گذشته 869 میلیارد تومان بود که پیش‌بینی می‌شود امسال 2250 میلیارد تومان به این بخش اختصاص داده شود. طبق برنامه، سهم بخش کشاورزی باید از 10.7 درصد در سال 97 به 15 درصد در سال 98 برسد.

وی در خصوص سهم بخش صنعت نیز تصریح کرد: سال گذشته این بخش ۱۸۵۲ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است. امسال رقم پیش‌بینی شده ما برای اعطای تسهیلات بانکی به این بخش در استان ۴۵۰۰ میلیارد تومان است. همچنین بخش مسکن و ساختمان ۱۶۸۴ میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته دریافت کرد که این میزان در سال جاری باید به 2700 میلیارد تومان برسد.

نیکو با اشاره به سایر بخش‌های تسهیلات‌گیر از بانک‌های استان سهم هر بخش در برنامه‌ریزی پیشنهادی سال 98 عنوان کرد: سال گذشته 1309 میلیارد تومان تسهیلات به بخش قرض‌الحسنه اختصاص داده شد که قرار است امسال این میزان به  2700 میلیارد تومان رسد. بخش خدمات و بازرگانی نیز سال گذشته از 2442 میلیارد تومان تسهیلات برخوردار شد که بنا داریم امسال این رقم را به 2775 میلیارد برسانیم. سال گذشته تسهیلات بخش صادرات منفی 29 میلیارد تومان بود که برای جبران این منظور قرار است امسال 54 میلیارد تومان به این بخش پرداخت شود.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۱:۳۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها