فرصت بارش‌های اخیر را به یک مطالبه تبدیل کنیم

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2298
سد را بایستی با نگاهی منطقی ارزیابی کرد؛ برخی آن را عاملی جهت تخریب محیط زیست می‌دانند و برخی دیگر در منفعت آن سخنرانی می‌کنند؛ با این حال از نظر ما اگر ظرفیتی در بندها و سدها برای کنترل سیلاب و ذخیره آب وجود دارد، باید از آن بهره برد و چنین اقداماتی را در دستور کار قرار داد.

در حال حاضر ظرفیت بالفعل زیادی برای ذخیره‌سازی آب در استان فراهم نشده و متاسفانه با توجه به دوره‌های خشکسالی در کشور، دولت‌ها، خصوصا دولت اخیر دکتر روحانی، سیاست خود را بر سازگاری با خشکسالی گذارده است؛ این یعنی ما پذیرفته‌ایم که باران در ایران کم است و بایستی مصارف را کاهش داد. با این حال ضروری است با بارش‌های اخیر نگاه‌ها را تغییر دهد. ما آمادگی لازم برای این مدل بارندگی‌ها را نداشته‌ایم و اعتباری هم برای آن منظور نشده است. در کنار همه این‌ها، برنامه‌ریزی و طرحی هم برای چنین وضعیتی وجود ندارد. به همین جهت لازم است از حالا مردم و رسانه‌ها مطالبه‌گری کنند تا این تفکر تغییر کند.

در واقع باید تلاش کنیم تا این اندیشه نهادینه شود که درست است ایران در اقلیمی خشک و نیمه‌خشک قرار دارد اما ضروری است برای بهره‌برداری از چنین اتفاقاتی آمادگی لازم را کسب کنیم. در این راستا باید جلوی تجاوز به حریم رودخانه‌ها را گرفته و از سوی دیگر، به فکر ذخیره روان‌آب‌ها باشیم. به طور کلی ضروری است آبخیزداری و آبخوان‌داری و نیز سدسازی‌های معقول، با مطالعه منطقی، در دستور کار قرار گیرد.

در مجموع، تاکید من این است که این بارش‌ها و این حجم از آب که برای خراسان یک فرصت ایجاد کرد را نباید از دست داد. لازم است استفاده از چنین فرصتی به یک مطالبه تبدیل شود تا مسئولان به طور جد تعرض‌ها و تعارض‌های حریم رودخانه‌ها را از بین ببرند تا جلوی خسارات در صورت بروز چنین بارش‌هایی گرفته شود.

براساس هدفگذاری‌ها، قرار بوده تا سال 1400، مشهد 117 میلیون متر مکعب فاضلاب را تصفیه و تحویل کشاورزی دهد و آب چاه‌های آنان را به شرب منتقل کند که متاسفانه در حال حاضر، نهایتا کمتر از 10 درصد بازچرخانی منطقی صورت می‌گیرد.

باید برای اجرای طرح‌های مرتبط با تامین آب، چه بازچرخانی و چه انتقال آب از دریا، با  اولویت‌بندی و لحاظ کردن کلیه جوانب فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی توجه کرد.

مدیرعامل جمیت ناجیان آب خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۱:۰۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها