رئیس شورای شهر با اشاره به تعامل مثبت با جریان سیاسی رقیب در مشهد:

از مجادله پرهیز می‌کنیم

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2296
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نشست خبری سه ساعته رئیس شورای شهر مشهد که به مناسبت روز شوراها و با حضور بیش از 40 خبرنگار و عکاس رسانه‌های استانی و ملی برگزار شد، با حواشی جالب توجهی همراه بود؛ از بحث خبرنگاران درباره جایگاه تعبیه شده برای طرح سوالتشان و مخالفت برخی و موافقت برخی دیگر با این موضوع تا حضور خبرنگارانی از پایتخت با سوالات چالشی‌شان درباره موسیقی و سیاست شورا و نمایندگان لیست امید و انتخابات 1400 شورای شهر...

محمدرضا حیدری هم به تک تک سوالات با طمانینه و به طور کامل پاسخ گفت و همین باعث طولانی شدن این نشست و گذشتن از سقف تعیین شده برنامه بود. رئیس شورای شهر مشهد در واکنش به انتقاد یکی از خبرنگاران درباره اینکه چرا جایگاهی برای پرسش سوال خبرنگاران تعبیه شده که آنها ایستاده سوالشان را عنوان کنند و این موضوع فقط در برنامه‌هایی با حضور رهبری و یا رئیس جمهور مرسوم است، حق را به او داد و درخواست کرد که همه خبرنگاران سوال خود را در جایگاهی که نشسته اند مطرح کنند که البته این کار عوامل اجرایی نشست را در سیستم صوتی دچار مشکل کرد و ناهماهنگی هایی مشاهده شد.

منتظر حکم قضایی درباره شهلا هستیم

اما ابتدای نشست یکی از خبرنگاران به عدم حضور امیر شهلا در جلسات علنی شورای شهر اشاره کرد و از رئیس شورا خواست تا موضع پارلمان شهری را در این خصوص توضیح دهد. حیدری در این باره گفت: امیر شهلا که یکی از جوانان شورای پنجم است و با رای اول مردم به شورا راه یافته، در مسیر همکاری‌هایش براساس اقدام و پرونده ای که در دستگاه قضایی تشکیل شده، در معرض این موضوع قرار گرفته و در اراتباط با فعالیت ایشان به مسیر قانونی پای‌بند هستیم. در حوزه مسائل مربوط به اعضای شورا قانون مصوب وجود دارد که اشاره می‌کند آن عضو یا باید استعفا دهد و یا مرجع قضایی حکمی را صادر کند، در ارتباط با ایشان هیچ کدام از این‌ها رخ نداده و نوع پرونده به گونه‌ای است که باید مسیر حقوقی و قضایی خودش را طی کند.

چرا برنامه های موسیقی فاخر را در مشهد اجرا نکنیم؟

یکی دیگر از خبرنگاران سوالی درباره اجرای موسیقی در مشهد و برنامه شورا برای فراغت مردم مطرح کرد و حیدری که انگار دل پر دردی داشت در پاسخ به این سوال به اجرای کیوان ساکت در شاهرود اشاره کرد و گفت: «این خوب نیست که شهروند ما برای حضور در یک برنامه فاخر فرهنگی مثل کنسرت آقای ساکت تا شاهرود برود؛ ما معتقدیم که چنین برنامه هایی را میتوان با حفظ همه شئونات برگزار کرد اما با آن برنامه‌هایی که شئونات در آنها رعایت نشود، مخالفیم.» وی تصریح کرد: این موضوع فرق می‌کند با موسیقی و برنامه‌هایی که شئونات در آن‌ها رعایت نشود. امثال آقای اصفهانی، آقای سراج و... که در مفاهیم فرهنگی، عرفانی و اخلاقی کار می‌کنند باید بتوانند در شهر مشهد برنامه‌های فاخر خود را اجرا کنند. اگر ما این برنامه‌ها را برگزار نکنیم به موسیقی سنتی و عرفان و اخلاقی خودمان ظلم کرده‌ایم. ما در برنامه‌هایی که به شکل محدود برگزار شده، مشاهده کردیم خود مردم شئونات را رعایت کردند. ما باید به مردم و جوانان اعتماد داشته باشیم. خود مردم تشخیص می‌دهند که در چه مجلسی و در چه فضایی باید چه رفتاری کنند. البته گاهی برنامه‌هایی بوده که ضوابط در آن رعایت نشده و به همین دلیل کل برنامه‌ها زیر سوال رفته است. اگر کسی ضوابط را رعایت نکرده خودش باید پاسخگو باشد.

حیدری ادامه داد: در شهرداری و شورای شهر گفتیم که ضمانت می‌دهیم که در این نوع برگزاری مراسم‌ها اتفاق و این نگرانی‌ای که برخی دوستان دارند رخ ندهد. شهر ما به چنین برنامه‌هایی نیاز دارد. این خوب نیست که شهروند ما برای یک برنامه فاخر موسیقی به بجنورد و نیشابور برود.

نیازی نیست وارد مجادلات سیاسی شویم

اما نماینده یکی از رسانه ها سوالی درخصوص رویکرد سیاسی شورای پنجم پس از روی کار آمدن پرسید؛ خبرنگار گفت «آیا با رویکرد کنونی در سال 1400 باز هم برای گرفتن رای مثبت مردم موفق خواهید شد یا خیر». رئیس شورای شهر مشهد در پاسخ به این پرسش تاکید کرد:  تلاش ما بر این است که خدمتی صادقانه و واقعی داشته باشیم. اگر ما و شهرداری کارآمد باشیم اثر سیاسی، اجتماعی خود را خواهد داشت و نیاز نیست برای اثبات خود وارد مجادلات و دعواهای سیاسی شویم. برای اثبات خودمان باید کاری کنیم که مردم آثار آن را لمس کنند. وی با اشاره به سخنرانی اش پیش از خطبه های نماز جمعه گذشته گفت: «در تمام کلان‌شهرهای کشور که شورای شهرشان برخواسته از لیست اصلاح طلبان است، بعید می‌دانم این اتفاق افتاده باشد، اما من سخنرانی کردم آن هم پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مشهد و آن هم در حضور آیت‌الله علم الهدی! این یعنی تعامل ما با آیت‌الله علم‌الهدی به گونه‌ای است که با حفظ حرمت و احترام ایشان، من به عنوان فرد اصلاح طلب که جدا از نقش شورا، رئیس شورای اصلاح طلبان استان هم هستم، سخنرانی می کنم. معنای این موضوع این است که  ما در این فضا حرمت و جایگاه ایشان به عنوان نماینده ولی فقیه در استان را حفظ کردیم. البته ایشان حتما به برخی رویکردهای ما نقد جدی دارند و ماهم به برخی دیدگاه‌های ایشان دیدگاه دیگری داریم.»

حیدری یادآور شد: در زمان حضور آقای رئیسی بهعنوان تولیت آستان قدس هم محال بود که مدیریت شهری برای حل مشکلی مراجعه‌ای داشته باشد و ایشان پاسخ منفی دهد. کاملا تعامل مثبت و سازنده داشتیم؛ برای اینکه ثابت کردیم دغدغه شهر را داریم و نگاه سیاسی نداریم. البته این موضوع به معنای این نیست که نگاه سیاسی خود را کنار گذاشته‌ایم، خیر دیدگاه سیاسی ما سرجای خود است اما رویکرد ما حفظ احترام متقابل و تعامل با علمای بزرگ این شهر است که علمای فرهیخته‌ای همچون آیت‌الله سیدان و آیت‌الله شاهرودی و..‌ دارد. به نظر ما این رویکرد موفقیت آمیز بوده و تاثیر خود را بر شهر گذاشته است. 

وی به این موضوع هم تاکید کرد که قرار نیست هر قدمی که برمی‌داریم با نگاه به انتخابات آینده باشد؛ مردم ما بسیار باهوش و فهیم هستند و خودشان تشخیص می‌دهند. ما خدمات و و تلاش خود را انجام می‌دهیم  مهم این است بتوانیم یادگار خوبی از دوره مدیریت اصلاح‌طلبان بگذاریم.

آخر و عاقبت کمربند جنوبی

رئیس شورای شهر مشهد در پاسخ به یکی دیگر از پرسشها که مربوط به آخر و عاقبت پروژه کمربند جنوبی مشهد بود، گفت: هر طرح عمرانی مشکلات خاص خود را دارد و اگر میزان زیادی خرابی در پی داشته باشد، نباید اجرا شود اما اگر بتوان آن را مدیریت و کنترل کرد و پروژه منفعت داشت، باید اجرا شود. در فضای کمربند جنوبی، ضلع جنوبی فضای کمربند سبز است لذا در این ضلع امکان ساخت و ساز وجود ندارد. مهم ضلع شمالی است؛ در بخشی که به شهر وصل می‌شود. می‌توان دغدغه دوستان محیط زیست را با اصلاحاتی در این بخش حل کرد. می‌توان طرح تفصیلی را اصلاح کرد و فضای سبز را گسترش داد اما در اینجا مساله 20 سال دیگر شهر مطرح است که با این میزان خودرو، بزرگراه‌ها پاسخ گو نخواهد بود .وی با بیان اینکه 200 میلیارد تومان از منابع مردم در این پروژه هزینه شده، تاکید کرد: با هم اندیشی نقایص این طرح را می‌توان به حداقل رساند تا کارکردهای این طرح دیده شود.پروژه کمربند جنوبی در زمان فعالیت شورای پنجم شروع نشده و هزینه‌ها در دوره گذشته انجام شده اما نمی‌شود که مدیریت شهری در باب یک نگاه آینده‌نگر هم هزینه کند هم مورد عتاب و خطاب قرار گیرد. نمی‌شود که در این شرایط اقتصادی ما هم منابع را فراهم کنیم و هم بحث‌ها را پاسخگو باشیم و فردا بدهکار این موضوع باشیم .

حیدری تصریح کرد: هفته گذشته جلسه ای با متخصصان برگزار کردیم و از آنها خواستیم مدل‌های خود را در مورد این طرح ارائه دهند. به مدیریت عالی استان و استانداری گزارش را می دهیم و اگر ایشان و بقیه بزرگان به جمع بندی برسند که این کار انجام نشود، انجام نمی‌شود. ما هم اصرار نداریم. آنهایی که شروع کردند پاسخگو باشند، اما اگر قرار است کار انجام شود همه نهادها پای کار بیایند و دغدغه دوستان محیط‌زیستی را لحاظ کنیم تا برای آینده مشهد و گرفتار نشدن در ترافیک‌های سنگین راه چاره‌ای پیدا کنیم.

وی در بخشی دیگر از سخنانش به بدهی7هزار میلیاردی شهرداری در ابتدای روی کار آمدن شورای پنجم اشاره کرد و گفت: بخشی از این بدهی مربوط به اوراق مشارکت و بخشی مربوط به طلب پیمانکاران بود و با تلاشی که به کار بستیم حدود هزار میلیارد تومان از این بدهی را از منابع مختلف تامین کردیم و در نتیجه شهرداری از لیست سیاه بانک مرکزی و بانکهای عامل خارج شد. وی افزود: اما در بحث تهاتر بدهی‌ها، شهرداری‌های اکثر کلان‌شهرها اقدام کردند و ما توانستیم در این زمینه 4400 میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به شهرداری را تهاتر کنیم و این بالاترین رقم در شهرداریهای کشور است؛ البته میزان بدهی دستگاههای دولتی به شهرداری مشهد 6500 میلیارد تومان برآورد شد و با این احتساب توانستیم دو سال از درآمد شهرداری را تهاتر کنیم و اگر این اتفاق نمی‌افتاد باید ماهیانه 150 میلیارد تومان اقساط بانکی میپرداختیم.

نمی‌شود از تهران مشکلات مشهد را حل کرد

رئیس شورای شهر مشهد در پاسخ به پرسشی درخصوص تشکیل کمیته حقوقی برای حقوق مکتسبه طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی گفت: ترکیب کمیته حقوقی ترکیب متناسبی نیست. این کمیته ترکیب دوستان تهران‌نشین است با تعداد اندکی از آقایان که در اینجا درگیر کار هستند. این ترکیب را باید متعادل کنند. از تهران نمی‌شود مشکلات اینجا را حل کرد. ما اعتقاد به گفت‌وگو داریم و باید به سمت رسیدن به یک مدل واقعی برویم. وی ادامه داد: در حوزه حرم بیشترین خدمات را شورای پنجم انجام داده. کل فضای سبزی که شوراهای قبلی در اطراف حرم ایجاد کردند پنج هکتار بوده و ما تاکنون 3.5هکتار به آن اضافه کردیم و 1.5 هکتار دیگر در دست اجرا داریم .

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «شائبه‌ای درخصوص  حمایت برخی از اعضای شورا از طرح تاش وجود دارد»، بیان کرد: طرح تاش منفعتی برای ما ندارد. موضوع طرح برمی‌گردد به پروژه‌ها و طرح‌هایی که تاش در فضای اطراف حرم تعویق کرده بود. هیچ کدام از اعضای شورا منفعیت، مالکیت، زمین و... در آنجا ندارند. این موضوع به شدت تکذیب می کنم. آستان قدس مخالف طرح تاش نیست اما دغدغه‌های هویتی برای آنها مطرح است. اگر آستان قدس در کنار ما قرار گرفته بخاطر منفعت خودش نیست زیرا منفعت خاصی برای آستان قدس ندارد. بحث ما غیر واقعی بودن طرح است.. لذا این را قویا رد می‌کنم که  منفعتی برای اعضای شورای شهر وجود دارد. طرح تناش  در اجرا ایراد داشته امیدواریم بتوانیم نگاه بینابین را در این زمینه دنبال کنیم تا منافع مردم تامین شود.

حیدری یادآور شد: در سفر رئیس جمهور به مشهد درخواست کردیم که دولت در نوسازی بافت فرسوده کمک کند که با کمک نمایندگان مردم مشهد در مجلس ردیفی برای اختصاص اوراق مشارکت با پرداخت 50 درصد دولت و 50 درصد مدیریت شهری در نظر گرفته شد. بر اساس آن در مرحله اول مجوز انتشار 1400 میلیارد تومان اوراق مشارکت داده شده ا که از طریق آن خیابان‌های شعاعی به سمت حرم بازگشایی شود. امیدواریم تا پایان دوره شورا تمامی خیابان‌ها اصلی در این طرح بازگشایی شود.

تمدید یکساله تسهیلات صنایع محور غرب

وی درباره آخرین وضعیت صنایع محور غرب و تدبیر مدیریت شهری برای حل مشکل این صنایع در سالی که «رونق تولید» نام گرفته نیز اظهار کرد: بزرگترین بحث ما در صنایع محورغرب، بزرگراه آزادی است و کارخانجاتی که در این مسیر قرار دارند باید عقب نشینی کنند و فضا را در اختیار شهرداری قرار دهند تا حریم بزرگراه کاملا آزاد شود و سیما و منظر آن مشخص شود. در شورای پنجم تسهیلات و امکانات مناسبتری فراهم کردیم و قرار بود تا پایان سال 97 این صنایع تعیین تکلیف شوند. اما در جلسه هفته گذشته شورای شهر، یکسال دیگر استفاده از این تسهیلات را تمدید کردیم. واحدهای صنعتی هم باید در این زمینه سریعتر اقدام کنند و توافقات را با شهرداریهای مناطق داشته باشند. 

اجازه تغییرکاربری کوهستان پارک شادی را نمی‌ دهیم

رئیس شورای شهر مشهد در خصوص کوهستان پارک شادی هم بیان کرد: کوهستان پارک شادی متعلق به بانک دی است. برای احیای این کوهستان پارک وارد تعامل با بانک دی شدیم اما روی موضوع قیمت با بانک دی توافق نشده است. برای حفظ منافع مردم نمی‌توانیم با هر قیمتی آن را خریداری کنیم البته در این زمینه سرمایه‌گذارانی پای کار هستند. اگر بانک دی این مجموعه را بفروشد ما هیچ مجوز تغییر کاربری نمی‌دهیم و باید یک مجموعه تفریحی باقی بماند و با کمک کل دستگاه‌های ذی‌ربط، تکنولوژی این مجموعه مدرن شود.

در اجرای خط 3 بی‌آرتی باید خیر عمومی را درنظر گرفت

حیدری در مورد وضعیت خط 3 بی‌آرتی مشهد نیز گفت: خط سه بی‌ارتی مصوبات اسناد بالادستی را دارد؛ ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که هر یک کیلومتر خط مترو با همه تجهیزات ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و این درحالیست که هر یک کیلومتر بی ارتی 10 میلیارد تومان و کارکرد آنها برابر است؛ خط یک بی‌آرتی در حال حاضر 120 هزار مسافر جابجا می‌کند و خط یک قطارشهری هم 120 هزار مسافر جابجا می‌کند. بنابراین احداث بی‌آرتی مقرون به صرفه است. بی‌آرتی برای برخی ذی نفعان مانند کسبه محدودیت ایجاد می‌کند اما در این زمینه باید خیر عمومی را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: باید روی این موضوع مطالعات دیگری صورت گیرد. معاونت حمل و نقل این وظیفه را انجام می‌دهد و تا یکی دو ماه آینده تعیین تکلیف می‌شود. ایده‌های جایگزینی وجود دارد که تا حدودی مشکلات را برطرف می‌کند اما ما را به خط بی ارتی نمی‌رساند. توقف خط 3 بی‌آرتی بیش از این نمی‌تواند ادامه پیدا کند و باید تا دو ماه آینده تعیین تکلیف شود.

حیدری یادآور شد: خط سه قطار شهری همین مسیر خط 3 بی‌آرتی را انجام می‌دهد اما  حداقل دو سه سال زمان نیاز داریم تا قطار شهری به الهیه برسد در این دو سه سال می‌شود از بی‌ارتی استفاده کرد.

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۱:۰۶