نهادهای دولتی و خصوصی چه رویکردی در قبال شعار سال دارند؟

رونق تولید در گرو رهایی از شعارها

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2294
دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- «حضور پررنگ بخش خصوصی و ایفای نقش آن در امور جاری آن هم در شرایط بحرانی اقتصاد کشور و کش و قوس تحریم‌ها می‌تواند تهدیدها را تبدیل به فرصت و زمینه صادرات و خودکفایی در تولید را فراهم کند» این موضوعی است که مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی خراسان رضوی همگی متفق القول برای تحقق شعار سال در استان به آن اذعان دارند.

بخش خصوصی معتقد است اگر بخواهیم «رونق تولید» را همچون شعار سالهای گذشته فقط در سخنرانیها و بنرها بیاوریم و در عمل به آن عقب بمانیم، نه تنها وضعیت کنونی اقتصاد ادامه خواهد داشت بلکه اوضاع بدتر از این هم خواهد شد. فعالان این بخش یکی از راههای تحقق شعار سال را توجه به بازیگران اصلی عرصه تولید و سرمایه گذاران در این حوزه میدانند.

از سوی دیگر، مسئولان دستگاههای اقتصادی خراسان رضوی هم به این نکته تاکید می‌کنند که برای توسعه اقتصادی نباید تنها به دولت اکتفا کرد و بخش خصوصی میتواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد. به نظر می‌رسد بها دادن به بخش خصوصی و مشارکت این بخش در امور از نکات مشترک نظر هر دو بخش است و با این اوصاف، میتوان گفت خراسان رضوی خود را برای تحقق «رونق تولید» نه در شعار و حرف و سخن که در عمل آماده میکند.

به دنبال حل مشکلات واحدهای تملیکی

علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در گفتگو با دنیای اقتصاد به مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی استان به عنوان یکی از راههای تحقق شعار سال اشاره و اظهار میکند: این برنامه یک توسعه متوازن را به همراه دارد. برنامه و هدف اصلی ما توانمندسازی روستایی و منطقه‌ای است که با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای توانمند در سطح ملی، استانی و منطقه‌ای و محلی انجام خواهد شد.

رسولیان ادامه می‌دهد: هدف ما از این امر ایجاد زیرساخت و پول خرج کردن نیست بلکه شناسایی و مطالعه ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای است؛ از این طریق با کمک این سازمان‌ها و نهادها، به مردم آموزش‌های لازم را در حوزه‌های مختلف مانند دامداری، کشاورزی و صنایع دستی ارائه می‌دهند و زنجیره‌های کسب و کار را ایجاد می‌کنند. تاکنون ۵۸ معین انتخاب شده و تفاهم‌نامه آن به امضا رسیده که برخی از آنها در حال مطالعه و بررسی هستند و برخی دیگر که سابقه و تجربه خوبی داشتند، کار عملیاتی خود را آغاز کردند از جمله اتاق بازرگانی، آستان قدس رضوی، بانک رسالت و...

وی به یکی دیگر از اقدامات در حوزه رونق تولید اشاره کرده و میگوید: طبق برنامه ای که داریم واحدهای راکد و نیمه راکد را شناسایی میکنیم؛ در این زمینه شرکت شهرک‌های صنعتی با کمک تشکل‌های بخش خصوصی و سازمان صمت مسئولیت پیگیری امر را بر عهده دارد و ما نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود در بانکها و تشکل‌ها، کمک‌های فنی و اعتباری و اعتبارات مربوط به خدمات حمایتی و خود اشتغالی را در نظر داریم تا بتوانیم این بخش‌ها را فعال کنیم.

رسولیان خاطرنشان میکند: هم اکنون ۱۱۵ واحد تولیدی استان در تملک بانکها هستند که این موضوع را به شورای هماهنگی بانک‌ها واگذار کرده‌ایم تا طی تعهداتی که دارند، امسال حداقل ۲۷ تا ۲۸ واحد را به بخش خصوصی واگذار کنند.

شفاف‌سازی در سیاست‌ها ضروری است

محمود سیادت، نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی هم معتقد است که امروز برای بخش تولید با وجود تمامی فشارها، فرصتهایی هم وجود دارد؛ این بخش باید خود را بازیابی کند، بازار داخلی را به دست گیرد و با برندسازی و جذب مشتری شرایط را برای خود بهبود بخشد. شرایط کنونی ما همانند شرایط آلمان، ژاپن و کره پس از جنگ است؛ آنها از آن وضعیت و فرصت استفاده کردند و موفق به جهش اقتصادی شدند.

به گفته وی، لازمه تحقق شعار سال بسترسازی و زمینه سازی برای اجرا، رفع موانع و تدوین سند مشخصی برای تحقق آن در کل حاکمیت و نه فقط دستگاههای اجرایی است. سیادت عنوان می‌کند: همه نامگذاریها در سالهای اخیر، عمدتا به جا و در زمان خود مناسب بوده اما باید در این زمینه که چرا آنها محقق نشدند، کاری کارشناسی صورت بگیرد زیرا تا موانع موجود برطرف نشود، این روند همچنان تکرار می‌شود.

سیادت تصریح می‌کند: با توجه به اثرگذاری بحث تحریمها، مدیران عالی کشور باید هر چه سریعتر با همفکری بخش خصوصی تصمیمات درستی برای اقتصاد بگیرند. در شرایط فعلی باید خود را آماده کنیم و در هزینه کرد منابع دقت لازم را داشته باشیم و برای کسب درآمدهای بیشتر مدیریت لازم را اعمال کنیم و این را هم بدانیم که این دوران میگذرد و قرار نیست اقتصاد ما به گونه ای آسیب ببیند که نتوان آن را در آینده اصلاح کرد.

رئیس شعبه خراسان اتاق مشترک ایران و افغانستان می‌گوید: لازم است رانتهایی که به دلیل بلاتکلیفی ایجاد شده از بین برود تا دلالان چندین برابر تولیدکنندگان درآمد نداشته باشند. شکل کنونی اقتصاد ما رانت خواری و واسطه گری را تشویق میکند و همه تلاش میکنند خود را به رانتی که ارز دولتی است، نزدیک کنند.

صنایع کوچک به کمک مجموعه‌های بزرگ می‌روند

مسعود مهدی‌زاده مقدم، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه ۷ راهبرد به عنوان گام‌های کمک به رونق تولید از سوی وزیر صنعت تعیین شده که شامل حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، رونق صادرات و... است، تصریح میکند: برنامه حوزه ما در چارچوب رونق تولید، کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان، کمک به فروش واحدهای تولیدی، شناسایی ضعف و مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی است که به صورت چهار محور اساسی هدف‌گذاری شده است. وی میافزاید: طبق برنامه خود از سال گذشته تاکنون به دنبال شناسایی و حمایت از افراد و واحدهای هستیم که ظرفیت دانش بنیان شدن را دارند تا با کمک مشاورانی در کلینیک صنعت و دانشگاه فردوسی آنها را برای دانش بنیان شدن آماده کنیم؛ تا تولیدات خود را به ثبت برسانند و ایده خود را به صنعت معرفی کرده و آن را تجاری‌سازی کنند.

مهدی‌زاده اظهار می‌کند: با توجه به تحریم‌ها و عدم واردات برخی از قطعات، باید به دنبال ظرفیت واحدهای تولیدی باشیم که صاحب ایده و فکری هستند؛ در واقع کارگاه‌های کوچکی وجود دارند که باید شناسایی شوند تا به کمک چرخه تولید و طرح‌های بزرگ صنایع همچون نفت و گاز، سیمان و فولاد بیایند. از سال گذشته این کار را با مجموعه نفت و گاز آغاز کردیم و حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ کارگاه کوچک و خرد را به کمک رفع نیازهای این مجموعه‌ها آوردیم.

مبارزه با فساد در اقتصاد، اولویت اول دولت باشد

به گفته محمدرضا توکلی‌‍‌زاده، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی یکی از مهم ترین برنامه‌هایی که دولت و حاکمیت به طور جدی باید در سال جاری در حوزه اقتصادی درنظر بگیرند، مبارزه با فساد است. وی در اینباره میگوید: رشد اقتصادی نیازمند وجود امید و آرامش در جامعه است و برای رواج امید و آرامش باید به بحث روانی جامعه بپردازیم؛ مادامی که مردم ببینند با فساد مقابله می‌شود، امید به آینده و حس تعلق به جامعه در آنها وجود دارد و این حس در درازمدت به نفع توسعه اقتصاد کشور خواهد بود.

وی یکی از عوامل موثر در ایجاد رونق تولید را وضعیت اقتصادی کل جامعه دانسته و می‌گوید: به طور حتم برای ایجاد رونق تولید، باید عوامل تسهیل گر و مشوقانه وجود داشته باشد؛ با مطلوب بودن وضعیت اقتصادی کل جامعه، فروش محصولات تولید شده هم بهتر محقق می شود و این وضعیت متاثر از سیستم بانکی کشور، ارزش پول ملی، اشتغال، توان خرید و... است. در مجموع می‌توان گفت تمامی مسائلی که در اقتصاد جامعه دخیل است، در رونق تولید نیز سهمی دارند.

افزایش تولید و بهره‌وری از آب، هدف اصلی جهاد کشاورزی

نجفقلی صالحی، سرپرست جهاد کشاورزی خراسان رضوی، به بیان برنامه‌های این سازمان در جهت تحقق شعار سال پرداخته و در اینباره عنوان می‌کند: یکی از مهمترین برنامه‌های ما افزایش تولید و بهره‌وری از آب است. چراکه یکی از بزرگترین چالش‌های استان، بحران آب است. با توجه به شرایط فعلی، باید از آب موجود بهره‌وری بیشتری را داشته باشیم و از عملکرد خود، نتایج مثبتی را بدست آوریم. اجرایی کردن طرح آبیاری تحت فشار، استفاده از محصولات زراعی مقاوم نسبت به خشکسالی، استفاده از نوار تیپ در آبیاری و ایجاد گلخانه و توسعه کشت گلخانه‌ای از اموری است که در برنامه‌های خود قرار داده‌ایم که در صرفه‌جویی مصرف آب و افزایش تولید تاثیر‌گذار خواهد بود.

وی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلاتی که در سال گذشته با آن مواجه بودیم، تامین علوفه بود که در سال جاری آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا بتوانیم در مناطقی که مستعد تولید علوفه هستند، تولید آن را افزایش دهیم. یکی دیگر از برنامه‌هایی که در نظر گرفته‌ایم برگزاری کلاس‌های آموزشی در خصوص تغذیه دام و ترویج آخرین مباحث و مطالعات علمی در راستای افزایش تولید است.

فعالیت بخش خصوصی باید دوچندان شود

احمد زمانیان یزدی، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی، با  بیان اینکه خواه ناخواه به تولید داخلی نیاز داریم و این تولید هر چه بیشتر رونق یابد، اشتغال و عرضه کالای بیشتری را نیز منجر خواهد شد، عنوان می‌کند: در راستای تحقق شعار سال از نظر تسهیلات بانکی و تامین سرمایه در گردش باید به بخش تولید توجه بیشتری صورت گیرد تا رونق تولید محقق شود. بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار باید فعالیت خود را در سال جاری دوچندان کند و در کنار آن، قانون گذاران از ایجاد قوانین زائد بپرهیزند و نسبت به تصویب قوانین مفید برای بخش تولید اقدام کنند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد، کیفیت را عاملی مهم در رونق تولیدات صنایع دانسته و می‌گوید: کیفیت، خدمات پشتیبانی و ضمانت، چند عنصر مهم برای مصرف کننده است و به روز بودن فناوری و کیفیت دستگاه‌ها میتواند در تولید کالای مطبوع مشتریان اثرگذار باشد. همچنین یکی از این موارد و خدمات تاثیرگذار، حوزه حمل و نقل است؛ دولت باید به این موضوع ورود کند و پارامترهایی که موجب افزایش هزینه حمل کالا و به دنبال آن افزایش قیمت محصول می شود را حذف کند. مولفه های اثرگذاری همچون سوخت، قیمت لوازم یدکی و لاستیک و... همه از مواردی هستند که در هزینه حمل موثر هستند.

توسعه پایدار به اصلاح روابط بین‌المللی بستگی دارد

به گفته محمدعلی چمنیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی، رونق تولید به معنای توسعه پایدار است و توسعه پایدار در گرو اصلاح روابط بین المللی است و اگر نتوانیم با دیگر کشورها برای صادرات محصولات خود ارتباط مطلوبی برقرار کنیم، رونق تولید محقق نمی‌شود. اگر به دنبال رونق تولید هستیم، باید به عرصه صادرات نگاهی جدی داشته باشیم زیرا توجه به تولید بدون تمرکز بر حوزه صادرات، توسعه پایدار را به دنبال نخواهد داشت.

وی نگاه گذرا و یکساله به موضوع رونق تولید را آفتی جدی در تحقق این شعار خوانده و تصریح می‌کند: برای دستیابی به این مهم اگر به دنبال کارهای ضرب الاجلی و یا طرحهای زودبازده برویم به خطا رفته‌ایم. زیرا رونق تولید با طرح زودبازده محقق نمی‌شود. ما در حوزه زیرساختها نیازمند اقدامات و اصلاحاتی هستیم که زمانبر است و باید اقدامات زیربنایی در حوزه‌های بانکی و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و توانمندسازی منابع انسانی انجام دهیم.

چمنیان به کمبود نیروی انسانی توانمند به عنوان یکی از مشکلات کنونی حوزه تولید اشاره و اضافه می‌کند: امروز درگیر سیستمهای آموزشی هستیم که نیروی توانمندی تربیت نمی‌کنند و اگر به دنبال نیروهای کارآمد هستیم باید وضعیت هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها را اصلاح کنیم که این موضوع نیازمند زمان است.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۱:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر