مدیرعامل آبفا مشهد در واکنش به اعتراض مردم:

پرداخت حق انعشاب فاضلاب الزامی است

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2293
دنیای اقتصاد- چندی پیش برخی از مخاطبان دنیای اقتصاد در مشهد به ارسال نامه‌ای از سوی شرکت آب و فاضلاب در برخی از محلات همچون احمدآباد، رضاشهر، بلوار پیروزی و... برای پرداخت حق انشعاب فاضلاب اشاره و اعلام کردند در این نامه آمده: در صورت عدم پرداخت حق انشعاب، آب برای آنها قطع خواهد شد.

 مشترکین هم به شرکت آب و فاضلاب منطقه خود مراجعه کردند و با قبض‌های بیش از ۴ تا ۵ میلیون و حتی 15 میلیون تومانی مواجه شدند و هنگامی که دلیل این هزینه را پرسیدند، کارکنان این شرکت پاسخ دادند که برای حق انشعاب فاضلابی است که دو سال پیش طرح اگوی آن اجرایی شد. برای پیگیری این مساله به سراغ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد رفتیم تا علت را جویا شویم.

حسین اسماعیلیان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد درباره علت این مساله با بیان اینکه انشعابات آب و فاضلاب لازم و ملزوم یکدیگرند، به دنیای اقتصاد می‌گوید: کسی که انشعاب آب دارد طبق قانون باید از انشعاب فاضلاب نیز برخوردار باشد. چون مسئله انشعاب فاضلاب و جمع‌آوری آن موضوع جدیدی است، تنها بر روی برخی از شبکه‌های فاضلاب اجرا و تکمیل شده و برای تکمیل و نصب انشعاب در سایر نقاط ابتدا باید خرید آن توسط شهروندان صورت بگیرد.

وی می‌افزاید: ما پیگیری می‌کنیم تا همه مشترکین نسبت به اخذ انشعابات فاضلاب اقدام کنند و موظف هستند که اینکار را انجام دهند چراکه این مسئله امری معمول است و باید در کل شهر صورت گیرد. در واقع ابتدا باید شرایط نصب فراهم شود و شبکه جمع آوری فاضلاب و خطوط انتقال تکمیل شود؛ سپس امکان نصب انشعاب را فراهم می‌کنیم و اعلامیه‌ای به مشترکین داده می‌شود تا نسبت به خرید انشعابات فاضلاب اقدام کنند و اگر اکنون به آنها اطلاع داده شده یعنی تا پیش از این به طرح اگو متصل نبوده‌اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص هزینه‌های اخذ شده از مشترکین برای حق انشعابات فاضلاب عنوان می‌کند: این هزینه از ۷۰ درصد جمعیت مشهد که زیر پوشش خدمات فاضلاب هستند، اخذ شده است؛ در شهر مشهد یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک فاضلاب هستند که تاکنون یک میلیون انشعاب فاضلاب واگذار شده و تنها ۳۰ درصد از مشترکین باقی مانده‌اند. دریافت هزینه حق انشعاب بستگی به نوع کاربری و محل منطقه در شهر دارد. به عبارت دیگر، براساس قرار گرفتن منازل در مناطق برخوردار و کم برخوردار هزینه دریافت حق انشعاب متفاوت است.

اسماعیلیان با اشاره به اینکه شبکه فاضلاب دارای دو هزینه است، تصریح میکند: این هزینه‌ها شامل حق لوازم انشعاب و حق انشعاب فاضلاب است که هزینه لوازم انشعاب در تمام مناطق ثابت است اما حق انشعاب فاضلاب در مناطق مختلف، درصدی با یکدیگر تفاوت دارد. تقسیط انشعاب فاضلاب را به طور قطع انجام می‌دهیم و اگر کسی انشعاب فاضلاب را دریافت نکند طبق قانون، مجبور به قطع انشعاب آب او هستیم چرا که شبکه فاضلاب در شهر به علت مسائل بهداشتی و جلوگیری از مسائل زیست محیطی بسیار ضروری است.

وی ادامه می‌دهد: به منظور اینکه مشترکین باقی مانده از انشعاب فاضلاب برخوردار شوند، باید در ابتدا شبکه فاضلاب تکمیل شود؛ یعنی باید ۹۰۰ کیلومتر دیگر انشعاب فاضلاب انجام شود. در حال حاضر ۳۵۰۰ کیلومتر از انشعاب فاضلاب اجرایی شده؛ در سال گذشته حدود ۱۹۰ کیلومتر شبکه فاضلاب را اجرایی کردیم و تقریبا پیش بینی می‌کنیم همین میزان در سال ۹۸ انجام شود. البته اگر تخصیص اعتبارات افزایش یابد، روند کار سریعتر خواهد بود.

اسماعیلیان یادآور می‌شود: برای تکمیل طرح فاضلاب خانه‌های مشهد حدود ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا تصفیهخانه فاضلاب مشهد تکمیل شود البته اعتبارات دولتی محدود است اما شرکت آب و فاضلاب دارای حق مشارکت با بخش خصوصی و استفاده از اعتبارات فاینانس خارجی است که از این طریق اعتبارات مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۷:۵۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها