وزارت صمت بدون تجارت

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2288
هنگامی که سخن از تولید داخل، رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی به میان می‌آید، باید نگاه ویژه‌ای به حوزه تولید با هدف افزایش نرخ GDP کشور داشت؛ نگاهی که توجه ویژه دولتمردان و مسئولان کشور را طلب می‎کند به طوریکه این دیدگاه باید با حوزه بازرگانی و تجارت متفاوت باشد.

فواید و منافع حوزه تجارت و بازرگانی تنها از مابه‌التفاوت خرید و فروش حاصل می‌شود درحالیکه در حوزه تولید، منافع به اشکال مختلف عاید می‌شوند؛ این منافع شامل مسائلی همچون اشتغال‌زایی، عدم خودکفایی سایر دولت‌ها و بخشهایی از جهان، حوزه توسعه و فناوری، دانش بنیان و تکنولوژی و... است که همه آنها در کنار تولید به وجود می‌آیند.

تمام این مسائل نیازمند نگاهی خاص به تولید و فارغ از تجارت است؛ در حوزه تجارت بیشترین منافع حاصل از مابه‌التفاوت ارزش صادرات کالاهایمان، پوششهایی توسط کالاهای وارداتی و مابه‌التفاوت درآمد حاصل از خرید و فروش است. در نتیجه به مراتب فواید تفکیک حوزه تجارت از تولید و صنعت، بیشتر از عدم تفکیک آنها از هم است چراکه نگاه تولید و تجارت با یکدیگر تفاوتهایی دارند. از یک وزیر نمی‌توان توقع داشت که هم نگاه تجاری و هم نگاه تولیدی داشته باشد؛ در نهایت باید صنعت و معدن و تجارت از هم جدا شوند. اگر به دنبال تحقق رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی هستیم، باید این تفکیک‌سازی صورت گیرد. همانطور که در گذشته حوزه‌های تولید و تجارت به صورت جداگانه فعالیت می‌کردند اما بر اساس تصمیماتی نادرست باهم ادغام شدند.

البته باید به این نکته توجه داشت که باید به دور از شعارزدگی عمل کنیم و نباید تنها شعارهای«حمایت از کالای ایرانی» و «رونق تولید» را سرتیتر رسانه‌های خود کنیم. بلکه مسائلی مانند بازسازی ناوگان صنایع به عنوان راهکاری برای حمایت از کالای ایرانی را جدی بگیریم و نگاه خاصی به مساله تحقیق و توسعه در خدمات فنی و مهندسی در بخش تولید داشته باشیم. اگر چنین اتفاقی روی ندهد و دهه‌های متوالی تنها به شعار حمایت از تولید بسنده کنیم، کاری از پیش نخواهد رفت.

 رئیس انجمن شرکت‌های فنی مهندسی و مشاوره‌ای خراسان رضوی

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۷:۳۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها