در دبیرخانه شورای گفتگو بررسی شد

نیازهای بانکی گردشگری خراسان رضوی

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2284
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- «طبق آمار بانک مرکزی نسبت مصارف به منابع بانکی خراسان رضوی حدود 60 درصد است که این نشان‌دهنده آشفتگی در حوزه منابع بانکی و توزیع آن در بخش‌های اقتصادی استان است.» این نکته‌ای است که علی اکبر لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در اولین جلسه این دبیرخانه در سال 98 بیان کرد. در این جلسه که به منظور بررسی میزان نیاز بخش گردشگری استان به تسهیلات بانکی و میزان برخورداری این بخش از تسهیلات در سالهای گذشته برگزار شد، مسئولان حوزه گردشگری در بخش دولتی و تشکلهای بخش خصوصی در این حوزه از نیازهای بانکی و سرمایه‌ای گردشگری گفتند.

شورای هماهنگی بانکهای استان از زمانی که حسن مونسان دبیری آن را برعهده گرفت، ارتباط مطلوب و نزدیکی با بخش خصوصی و به ویژه اتاق بازرگانی برقرار کرده و تلاش مسئولان این شورا نشان دهنده تمایل آنها به بهبود این ارتباط در سالهای اخیر است؛ شاید در همین راستا است که این شورا از دبیرخانه شورای گفتگو درخواست کرده نقشه راهی برای پرداخت تسهیلات به حوزه‌های مختلف اقتصادی برایش ترسیم کند و از همین رو، لبافی در این جلسه از مسئولان و فعالان حوزه گردشگری خواست تا نیازهای تسهیلاتی این بخش را عنوان کنند.

البته لبافی در ابتدای این نشست به بیان آمار تسهیلات بانکی در بخشهای مختلف استان پرداخت و گفت: طبق آمارهای موجود، مجموعا حدود 9 درصد از کل تسهیلات بانکی استان برای بخش اقتصادی، سهم حوزه کشاورزی می شود و حدود 14.7 درصد سهم بخش صنعت و معدن است. وی یادآور شد: حدود 90 درصد تسهیلات پرداخت شده به بخش تولید در سال گذشته در حوزه سرمایه درگردش و 10 درصد در حوزه سرمایه ثابت بود و این رقمها نشان می‌دهد که اگر این وضعیت ادامه یابد نمی‌توانیم انتظار سرمایه‌گذاری جدید در بخش تولید را داشته باشیم. مجموع منابع بانکی در استان حدود 88 هزار میلیارد و بودجه عمرانی استان حدود 600 میلیارد تومان است و این بدان معناست که باید به دنبال منابع بانکی در استان برویم.

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با بیان اینکه مسئولان بانکی استان در راستای توزیع مطلوب تسهیلات بانکی بین بخشهای اقتصادی از ما درخواست ترسیم نقشه راهی در این زمینه را داشتند، تصریح کرد: حسب درخواست شورای هماهنگی بانکها، بررسی‌هایی انجام دادیم و قرار شد هر بخش سرجمع منابع مورد نیازش را به تفکیک شهرستان اعلام کند تا سندی برخواسته از نگاه بخش خصوصی و دولتی تهیه و به بانکها ارائه کنیم. این موضوع مورد توافق قرار گرفت و گزارش حوزه صنعت و معدن ارائه شده و از سوی بخش کشاورزی هم گزارش تدوین شد که البته نیاز به کارشناسی بیشتری دارد.

تکمیل پروژه‌های بزرگ اقامتی رونق صنعت و کشاورزی را به دنبال دارد

سپس یوسف بیدخوری، سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به تشریح وضعیت گردشگری در سال جاری پرداخت و گفت: در حوزه گردشگری تعداد زیادی از دفاتر مسافرتی که در حوزه تورهای خارجی کار می‌کردند، با توجه به افزایش نرخ ارز و کاهش سفرهای خارجی از استان، وضعیت خوبی ندارند و دچار مشکل هستند. تنها در حوزه گردشگران عراقی دارای امتیاز خوبی هستیم اما در این میان، واحدهای گردشگری توان افزایش قیمت را ندارند و این موضوع بازار تقاضای آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حوزه گردشگری داخلی نیز با توجه به حوادث ناشی از سیل کمی دچار مشکل خواهیم شد.

احمد دیناری، معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان نیز با اشاره به نامگذاری سال جدید، رونق گردشگری را بسترساز رونق تولید دانست و افزود: لازم است صنایع وابسته به گردشگری را مورد توجه قرار دهیم. بپذیریم که بخش‌های مختلفی در عرصه صنعت، ساختمان‌سازی، کشاورزی و... به صورت غیرمستقیم از ورود گردشگر به کشور و استانمان، منفعت می‌پذیرند.

وی حجم سرمایه‌گذاری هتلهای در حال ساخت مشهد را حدود 85 هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: ما در حوزه گردشگری در چند بخش تسهیلات دریافت می‌کنیم و طبیعتا چالش‌هایی هم داریم؛ یکی از بسترهای دریافت تسهیلات این حوزه، اعتبارات مربوط به صندوق توسعه ملی است و غالبا پروژه‌های کلان ما از این تسهیلات استفاده می‌کنند. برای استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در استان تا یک میلیارد تومان می‌توانیم طرح را مستقیم به بانک عامل معرفی کنیم و در سال گذشته بالغ بر 400 میلیارد تومان طرح معرفی شد اما بیش از 50 میلیارد تومان از این میزان محقق نشده است.

دیناری به تسهیلات روستایی عشایری با سودهای 6 و 4 درصدی و استقبال از این طرح‌ها در روستاها اشاره و ابراز کرد: در سال گذشته 18 میلیارد تومان تسهیلات عشایری روستایی در دو رسته صنایع دستی و گردشگری از جمله ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی پرداخت شده است. این تسهیلات در همین دو رسته است و تمرکز فرمانداران در شهرستان‌ها نیز بر این حوزه‌هاست. خوشبختانه روند خوبی در این زمینه اتفاق می‌افتد که البته لازم است کنترل‌هایی صورت بگیرد تا مبادا پروژه‌ای به انحراف برود.

وی پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات تبصره 18 را یکی دیگر از راههای جذب تسهیلات در حوزه گردشگری عنوان کرد و افزود: از این اعتبارات استقبال زیادی نشده و در سال گذشته تنها350 میلیون تومان پرداختی داشته‌ایم.

معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان در بخشی دیگر از سخنانش آژانس‌های مسافرتی را مظلوم‌ترین بخش حوزه گردشگری خواند و گفت: بالغ بر 90 درصد آژانسها استیجاری هستند و به همین دلیل بانکها به راحتی به آنها تسهیلات پرداخت نمی‌کنند و آژانسی که ملکش متعلق به خودش باشد، حق بیشتری برای استفاده از تسهیلات دارد. اما لازم است ساز و کاری برای استفاده از تسهیلات توسط آژانسها اتفاق بیافتد و نباید این را فراموش کنیم که اگر کمکی به بخش گردشگری صورت می‌گیرد، صرفا کمک به یک بخش خاص نیست بلکه به صنایع وابسته بدان نیز منتفع می‌شوند.

ضرورت تخصیص اعتبارات سرمایه در گردش به تجهیز و نوسازی واحدهای اقامتی

محمد قانعی، رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی هم با اشاره به شرایط خاص حوزه گردشگری گفت:  واحدهای اقامتی ما در اغلب ایام سال با تخفیفات بالای 50 درصد خدمات خود را ارائه می‌کنند و اگر در بخش تجهیز، نوسازی و بازسازی اعتبارات سرمایه در گردش برای آنها در نظر گرفته شود، گوشه‌ای از مشکلات این واحدها را رفع می‌کند. در حال حاضر 70 درصد هتلهای ما آمادگی برای فروش دارند و این درحالیست که پروژه‌های آماده بهره‌برداری هم داریم که وارد فاز فعالیت نشده‌اند چون فعلا این موضوع توجیه اقتصادی ندارد.

قانعی خاطرنشان کرد: ما در نیمه دوم سال 97 شاهد رشد ورود گردشگر و زائر به مشهد بودیم اما افزایش قابل توجهی نیز در هزینه‌ها داشتیم، بنابراین تقاضای کمک در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای بازسازی و نوسازی را داریم. همچنین تقاضای جلوگیری از صدور مجوز برای خانه مسافرها و جلوگیری از تمدید مجوزهای قبلی را داریم چون اشتغال هتلها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انتظار ما این است که خانه مسافر محدودتر و حتی حذف شود چون سرمایه‌گذارانی که با انگیزه و برنامه و هدف فعالیت می‌کنند دچار مشکل شده‌اند.

سعید ولی‌زاده، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان نیز به تشریح مشکلات آژانسهای مسافرتی پرداخت و اظهار کرد: عملکرد سالهای اخیر نشان می‌دهد که هیچ دولت و دستگاهی اعتقادی به گردشگری و رونق این حوزه ندارد. تمام هتلهای ما به مدد آژانسهای مسافرتی از مسافران میزبانی می‌کنند و اگر دفاتر مسافرتی نباشند، هتلها هم دچار مشکل میشوند.

وی اذعان کرد: در بخش تسهیلات برای گردشگری نیز برای دفاتر مسافرتی سهمی دیده نشده و این درحالیست که 50 دفتر مسافرتی در سطح استان فعالند و بیش از 100 نیرو دارند و وقتی تسهیلاتی برای تجهیزاتشان اعطا نمی‌شود، در آینده وضعیت خوبی نخواهند داشت.

تسهیلات برای ساخت هتل فقط برای 5ستاره‌هاست

در ادامه، حمید صفایی نیکو معاون بانک ملی خراسان رضوی درباره امکان پرداخت تسهیلات به حوزه گردشگری گفت: بانک مرکزی ابتدای هر سال در بسته‌ای مشخص می‌کند که تسهیلات پرداختی چه مقدار باشد؛ در ده سال گذشته سهم کشاورزی و صنعت و معدن 55 درصد بوده و در دو سه سال گذشته بیشتر تمرکز بخش تولید بر سرمایه در گردش بوده و تاکید بر بانکهای عامل در این زمینه بوده است؛ این نهادهای پولی معتقدند که سرمایه در گردش باعث اشتغال پایدار می‌شود و احتمال دارد این سیاست امسال هم ابلاغ شود. وی ادامه داد: در بخش گردشگری و به ویژه در خصوص واحدهای اقامتی؛ به دلیل درصد اشتغالزایی پایین و یا اینکه اقامت افراد در مشهد پایین آمده و میانگین مدت ماندگاری کاهش یافته، برخی از هتلها از بازدهی خارج شده‌اند.

صفایی نیکو با بیان اینکه در حوزه هتلهای در ساخت، بازسازی و نوسازی و سرمایه در گردش تسهیلات اعطا می‌شود، تصریح کرد: برای ارائه تسهیلات در ساخت هتلهای غیر از 5 ستاره سیستم بانکی چندان استقبال نمی‌کند اما در بحث نوسازی و بازسازی مشکلی نیست و بانک تسهیلات ارائه می‌دهد و خوشبختانه می‌توانیم از تسهیلات تبصره 18 در این زمینه استفاده کنیم که دارای یارانه سود تسهیلات 3 تا 5 درصدی است.

وی یادآور شد: نوسازی و بازسازی جزو سرمایه ثابت محسوب می‌شود و تسهیلاتی در این حوزه پرداخت می‌کنیم و هیچ محدودیتی نیز در این رابطه نداریم. بانک ملی حاضر است به تمام هتل‌هایی که احتیاج به بازسازی و نوسازی دارند، تسهیلات ارائه کند.

معاون بانک ملی استان در پاسخ به اظهارات یکی از حاضران در جلسه درباره بالا بودن سود تسهیلات برخی بانکها هم گفت: بانک ملی در هیچ سالی بیشتر و یا کمتر از نرخ شورای پول و اعتبار سود تسهیلات را نگرفته و حالا که نرخ سود 18 درصد است، همان رقم اعمال می‌شود.

وی بازپرداخت تسهیلات نوسازی در حوزه گردشگری را 5 ساله خواند و درباره آژانس‌های مسافرتی گفت: در این زمینه دو مطلب وجود دارد؛ یکی تجهیز است و دیگری سرمایه در گردش؛ درباره تجهیز، گاها انتظار یک آژانس برآورده نمی‌شود چون ممکن است بیشتر از نیازش تسهیلات بخواهد. اما در مجموع در رابطه با خرید اتوبوس، تجهیز و... هیچ منعی نداریم حتی دفاتری که مجاز هستند و به ما معرفی می شوند، می‌توانند از محل تبصره 18 از یارانه سود تسهیلات نیز برخوردار شوند. هر متقاضی که می‌تواند مطابق شرایط بانک مرکزی تجهیزات خریداری کند، اقدام لازم را صورت دهد تا تسهیلات به او ارائه شود.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۷:۳۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها