بهار می‌آید

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 2282
ما ز بالاییم و بالا می‌رویم ما ز دریاییم و دریا می‌رویم با الهام از این بیت مولوی می‌خواهم نسبت خود را با روند طبیعت بیان کنم. ما از دل طبیعت برخاسته‌ایم؛ از خاک برآمده‌ایم و با آب و هوا در روشنایی زیبای طبیعت بالیده‌ایم. به تعبیر همین شعر، پیشتر حتی دقیقا از همان بالا آمده‌ایم، از آسمان، ما غبارهای هوشمندی از ستارگانیم که اینک به افتخار حیات نائل شده‌ایم در "احسن تقویم"!

 

اگر خویش را در چنین نظامی و چنین مختصاتی از کائنات ببینیم، آنگاه درک خواهیم کرد که زندگی ما در جریان همین رودخانه خروشان زیبا جاریست و لاجرم تابع حرکت همان جریان، به سویی باشکوه و خیره‌کننده!

این طبیعت بی‌نظیر که ما هم ذره‌ای در آفتاب آنیم، هر لحظه و هر روز و سال نشانه‌هایی را به ما نشان می‌دهد. گذر سریع لحظه‌ها نشانه‌ایست ارزشمند از حیات و اینکه بدانیم "عمر برف است و آفتاب تموز" و قدر شناسیم عمر محدود خویشتنمان را.

روزها می‌آیند از پی شبها، بدین نشانه که "پایان شب سیه سپید است" و هر روز نو روزیست زیبا برای یک آغاز دیگر، آغازهایی که ما را از پایان‌های ناامیدی می‌رهانند و ما آفتاب امید را در آسمان زندگی خویش می‌بینیم و راه می‌رویم و ترانه زندگی را می‌سراییم، سرشار از شور زندگی.

آنگاه سال با گذر فصل‌ها رقم می‌خورد، بهار می‌آید پس از زمستان، با این پیام که روزهای سرد و سخت ماندگار نمی‌مانند، بهار می‌آید و درست در پایان سردترین فصل سال ناگهان گلهای شوق می‌شکفند و برفهای ترس و یاس ذوب می‌شوند و چشمه‌های زلالی می‌جوشند، برای سیراب کردن جانهای خسته از سیاهی سرما!

ما در این طبیعت الهام‌بخش زیبا زیست می‌کنیم تا بیاموزیم باید سرسختانه در سرمای ناملایمات بایستیم استوار و سرسخت. باید ریشه‌هایمان را در عمق مقاومتمان گرم نگهداریم و اطمینان داشته باشیم بهار می‌رسد.

بهار فرا می‌رسد و شاخه‌های امید دوباره سبز می‌شوند.

بهار فرا می‌رسد و دره‌های سرد اندوه‌مان را آبشارهای گرم و خروشان شادمانی پر خواهند کرد.

بهار فرا می‌رسد و در دشت انتظار ما کبوتران صلح خواهند رقصید و همراه با نسیم، قاصدکها خبر از دوستی‌ها خواهند داد.

بهار فرا می‌رسد و دخترکان ما شادمانه دوباره کوچه باغها را از لبخند پر خواهند ساخت و باغها به بار خواهند نشست.

بهار فرا می‌رسد و ما دستهایمان را از گلهای رنگارنگ پر خواهیم کرد و به یکدیگر خواهیم بخشید و پایان زمستان را همراه با یکدیگر جشن خواهیم گرفت.

و اینک بهار ما را می‌خواند به شادمانی، به عشق، به مهر و به رهایی! دست در دست یکدیگر رقص‌کنان به سویش می‌رویم در کوچه‌های هفت شهر عشقی تا دلهایمان را بیش از پیش به هم نزدیک سازد.

بهاران خجسته باد و سال نو سرشار از شادی‌های پایدار

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۷:۳۲