پرونده نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی با پیروزی قاطع ائتلاف «اتاق تصمیم ساز» بسته شد

شافعی، پیروز رفراندوم خراسانی‌ها

۱۳ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر : 2280
دنیای اقتصاد- پرونده نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی همچون سایر نقاط ایران بسته شد و با اعلام نتایج، تب و تاب نامزدها و طرفدارانشان هم فروکش کرد؛ انتخاباتی که همانند یک همه پرسی تمام عیار با پیروزی قاطعانه ائتلاف «اتاق تصمیم ساز» و غلامحسین شافعی مقابل رقبای محلی و مئتلفان سابقش به پایان رسید. شنبه گذشته ساختمان مرکزی اتاق بازرگانی مشهد شاهد شور و اشتیاق فعالان اقتصادی برای حضور در انتخابات بود؛ از ساعات اولیه صبح و قبل از آغاز زمان رای گیری، تعدادی از اعضای اتاق و دارندگان کارت بازرگانی پشت درهای بسته منتظر بودند تا با آغاز رسمی زمان انتخابات، نام نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کرده و به صندوقهای الکترونیک بیاندازند؛ اتفاقی که به گفته شرکت کنندگان در دوره‌های گذشته کم نظیر بوده است.

طبق اعلام روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان رضوی، حدود نیمی از مجموع 2090 نفر واجد شرایط رای‌دهی در این انتخابات شرکت کردند و تعداد قابل توجهی از این تعداد یعنی 950 نفر تا ساعت 15 در فرایند رای‌گیری حضور یافته بودند.

اما تا پایان زمان رای گیری و پس از تمدید زمان انتخابات تا ساعت 19، این آمار افزایش قابل توجهی نداشته و تنها 37 نفر به این رقم اضافه شدند و در نهایت انتخابات اتاق مشهد با 987 رای به پایان رسید که از این تعداد 6 برگه رای سفید بود.

نکته قابل توجه که از شنبه شب و پس از اعلام نتایج انتخابات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دست به دست میچرخد؛ پیروزی ائتلاف اتاق تصمیم ساز با 14 منتخب و شکست ائتلاف تغییر و توسعه با تنها یک نامزد منتخب است؛ اتفاقی که شاید خوشبین ترین طرفدار و یا نامزد ائتلاف اتاق تصمیم ساز هم گمان نمیکردند رخ بدهد و پیروزی این لیست تا این حد قاطعانه باشد؛ اما ظاهرا مشهدیها پس از انتخابات شورای شهر در سال 96 و برگزیدن تمام افراد لیست امید برای مدیریت شهری، در حوزه اقتصادی و بخش خصوصی هم ترجیح دادند تا حدود زیادی به یک لیست رای بدهند.

اما انتخابات دیروز ورای نتایجی که داشت، نکات قابل تامل دیگری هم دربرداشت؛ بداخلاقیهای انتخاباتی و اتفاقاتی که به ویژه بیرون محل برگزاری انتخابات و اطراف ساختمان اتاق مشهد رخ داد، از موضوعاتی بود که دیروز در فضای مجازی هم دست به دست شد؛ طبق مشاهدات میدانی از اطراف ساختمان اتاق مشهد، دیروز ازدحام رای دهندگان و حضور بعضی نامزدها و حامیانشان در اطراف محل رای گیری باعث استقرار پلیس شد. نامزدها و حامیانشان از صبح دیروز در اماکن اقامتی اطراف خیابان امام خمینی مستقر شده و اوضاع را رصد می‌کردند و البته شنیده ها حکایت از تبلیغات زبانی بعضی نامزدها و پذیرایی از رای دهندگان در سالن های اطراف محل دارد. حضور چهره ای شناخته شده اما بدون حق رای جلوی ساختمان اتاق و گفتگویش با حاضران از دیگر اتفاقات دیروز بوده که از آن به عنوان رایزنی این چهره رسانه ای به عنوان رفتاری غیرحرفه ای و عجیب یاد می شود.

از بد اخلاقی های انتخاباتی در رویداد 11 اسفند اتاق مشهد، میتوان به ایجاد شبانه کانال های مجهول الهویه و خبرسازی با شیوه آمدنیوزی اشاره کرد؛ بعضی هم بدون توجه به مجهول و بی اعتبار بودن منبع خبر، از آنها در کانال های تلگرامی استفاده می کردند. هر چند پیدا کردن اولین بازنشر کننده این اخبار که احتمالا با تولید کننده در ارتباط است، کار سختی نیست اما پناه بردن بانیان تولید اخبار جعلی به پوشش های مجهول می تواند مهمترین دلیل بی اعتباری این قبیل اخبار باشد.

14 کرسی برای تصمیم سازان

با همه اینها، انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی در حالی به پایان رسید که نامهایی چون حسن حسینی، جواد باقری، مجتبی بهاروند و علی اصغر پورفتح الله، از سران لیست تغییر و توسعه و اعضای هیات نمایندگان اتاق در دوره هشتم، دیگر جایی در لیست 15 نفره هیات نمایندگان ندارند و تنها نام حسین احمدی سلیمانی از این ائتلاف در منتخبان به چشم میخورد؛ در مقابل، تمامی 8 عضو هیات نمایندگان دوره هشتم که در لیست اتاق تصمیم ساز ائتلاف کرده بودند، بار دیگر بر کرسی های این هیات خواهند نشست و در کنار آنها 6 چهره جدید هم از این ائتلاف، تکیه بر کرسی هیات نمایندگان اتاق مشهد را در دوره نهم تجربه خواهند کرد. نکته قابل توجه و تامل، حضور چهره های جوانی چون علی شریعتی مقدم، محمدعلی چمنیان و مجید محمدنژاد در دوره جدید فعالیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در کسوت هیات نمایندگان و باز هم حضور تنها یک زن(مریم سراج احمدی) در این جمع است.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی با 595 رای بیشترین آراء این انتخابات را به خود اختصاص داده است و پس از او دیگر نامزدها با اختلافی چشمگیر و حداقل تفاوت 125رایی، منتخب شدند؛ در بخش صنعت، پس از شافعی، رضا حمیدی با 470 رای، حسین محمودی خراسانی 452 رای، غلامعلی رخصت 358 رای و محمدعلی چمنیان با 348 رای انتخاب شدند.

در بخش بازرگانی بیشترین تعداد آراء متعلق به محمدحسین روشنک با 436 رای است؛ پس از او، محمود سیادت موفق به اخذ 434 رای شده و آراء احمد زمانیان یزدی، محمود امتی و مجید محمدنژاد به ترتیب 403، 369 و 331 رای است.

در بخش معدن محمدرضا توکلی زاده 401 و سیدحسین احمدی سلیمانی 317 رای به دست آورده اند و در بخش کشاورزی؛ علی شریعتی مقدم با 429 رای بیشترین آراء این بخش را به خود اختصاص داده و پس از او، مریم سراج احمدی و علی اکبر علیزاده قناد هر کدام با 406 رای انتخاب شده اند.

امیدواری به آینده، دلیل اصلی حضور پرشور در انتخابات اتاق

به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و خراسان رضوی حضور پرشور فعالان اقتصادی در این انتخابات را نشان دهنده امیدواری آنها به آینده کشور دانست و گفت: حضور پرشور فعالان اقتصادی در انتخابات اتاقهای بازرگانی سراسر کشور پیامی هم برای جریانهای خارجی دارد؛ این حضور نشان دهنده این است که علیرغم حس نامطلوبی که آنها سعی دارند نسبت به آینده اقتصاد ایران ایجاد کنند، فعالان اقتصادی به آینده این کشور امید دارند.

وی اشاره ای هم به برگزاری نخستین انتخابات الکترونیک اتاق بازرگانی داشت و استفاده از پیشرفته ترین دستگاههای الکترونیکی اخذ رای را دلیل محکمی بر اثبات برگزاری سالم انتخابات و صحت این رویداد خواند.

شافعی حضور پرشور فعالان اقتصادی را باری سنگین بر دوش منتخبان دانست و اظهار کرد: منتخبان باید پاسخ مناسبی در ارتباط با این شور و شوق و مشارکت فعال به افرادی که آنها را انتخاب کردند، بدهند. وی تصریح کرد: به نظر میرسد در این دوره هیات نمایندگان وظیفه سنگینتری برعهده دارند؛ این هم به شرایط خاص مملکت و هم به تعهدی که فعالان اقتصادی بر دوش آنها میگذارند، ربط دارد و اطمینان دارم که منتخبان به این مهم واقف خواهند بود و سعی میکنند به بهترین نحو این رسالت را تا پایان دوره بر دوش خود بکشند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره وعده های انتخاباتی برخی نامزدها در ایام تبلیغات، گفت: برخیها در ایام تبلیغات بدون توجه به حوزه مسئولیتها و اختیارات اتاق بازرگانی بحثهایی را مطرح کردند و این درحالیست که اتاق در حیطه آنچه قانون برایش مشخص کرده مسئول به انجام وظیفه است و خیلی از مواردی که اعلام میشد اصلا در توان اتاق بازرگانی و در حوزه اختیارات پارلمان بخش خصوصی نیست؛ ما باید از وعده هایی که به عمل نمیرسد خودداری کنیم و نهایت تلاش خود را به کار ببندیم تا در حوزه ای که قانون برای ما مشخص کرده، با موفقیت عمل کنیم.

استقبال رای دهندگان نشانه بالندگی اتاق است

حسن حسینی، رئیس خانه صنعت خراسان رضوی که سرلیست ائتلاف تغییر و توسعه بود نیز، روز گذشته از روند برگزاری انتخابات و نحوه اخذ رای رضایت داشت. او در حاشیه برگزاری انتخابات، به خبرنگار اتاق گفت: استقبال رای دهندگان برای حضور در انتخابات اتاق بازرگانی استان نشان دهنده بالندگی اتاق مشهد است. وی اظهار کرد: جمعیتی که از صبح امروز(شنبه) در محل اتاق مشهد دیدیم، نشان دهنده بالندگی اتاق نسبت به دوره قبل است و دلیل این موضوع جایگاه خاص و ویژه اتاق است که در 4 سال گذشته نشان داده علیرغم ضعفهای احتمالی، در شرایط موجود فعالیت بسیار خوبی داشته است.

رئیس خانه صنعت خراسان رضوی افزود: حضور چشمگیر فعالان اقتصادی در این انتخابات نشان میدهد که آنها پی برده اند  انتخاب نامزدهایی که صلاحیت لازم برای راهیابی به هیات نمایندگان دارند، میتواند در آینده آنها تاثیر به سزایی داشته باشد؛ به تمام کسانی که توانستند این مردم را برای حضور در این رویداد بسیج کنند، تبریک میگویم.

حسینی درباره نحوه رای گیری در این دوره از انتخابات نیز اظهار کرد: نحوه رای گیری بسیار بهتر از گذشته و سریعتر انجام شد و رای گیری الکترونیکی ضمن از بین بردن شائبه های احتمالی، روند راحتتری برای برگزاری انتخابات سالم بود. وی که پیش از اعلام نتایج انتخابات در این مصاحبه شرکت کرده بود، درباره تشکیل دو لیست اصلی در این انتخابات برای راهیابی به هیات نمایندگان اتاق مشهد تصریح کرد: تشکیل دو لیست به معنای دو تیم فوتبال برای بازی و رقابت بود اما هدف اصلی ما ایجاد شور و اشتیاق انتخاباتی بود؛ وگرنه با دیگر دوستانمان در آن لیست رفاقت داریم و فرقی نمیکند کدام لیست رای بیاورد.

رئیس خانه صنعت خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد که هر کسی عضو هیات نمایندگان شود و بتواند در اتاق تصمیم بگیرد، تصمیماتی اخذ کند که تضمین کننده منافع ملی کشور باشد.

منتخبان اتاق، نماینده همه فعالان اقتصادی استانند

جواد باقری، نایب رئیس خانه صنعت خراسان رضوی هم نحوه برگزاری انتخابات را شفافتر و باکیفیت تر از دوره های گذشته خواند و گفت: پیش بینی ما همین بود که با توجه به شرکت دو لیست مطرح در انتخابات، میزان مشارکت افزایش یابد و رقابت هم جدیتر شود. وی با بیان اینکه آنچه از صندوقهای رای خارج شود، نماینده همه فعالان اقتصادی استان است، افزود: همه ما یک هدف مشترک داریم و در انتخابات، مسیر رسیدن به این هدف شاید متفاوت بوده که این قابل احترام است و طبیعی است هر گروه و جریانی بنا به سلیقه خود برای رسیدن به هدف تلاش کند.

باقری یادآور شد: مهم این است که بعد از شکل گیری هیات نمایندگان با هر ترکیبی، آنها خود را نماینده همه فعالان اقتصادی و نه تنها دارندگان کارت بازرگانی بدانند و برای استیفای حقوق فعالان اقتصادی بخش خصوصی خود را مدیون و مسئول بدانند و تلاش کنند.

محمدحسین روشنک، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز پیش از اعلام نتایج انتخابات به خبرنگار اتاق گفت: روند برگزاری انتخابات به گونه ای بود که هیچ خدشه ای نمیتوان بر آن وارد کرد و اگر رای نیاورم نمیتوانم بگویم مشکل در رای گیری بوده است؛ اگر در 4 سال گذشته کار کرده باشم الان رای دارم در غیر این صورت انتخاب نمیشوم و این مربوط به عملکرد گذشته است. وی افزود: ما معتقدیم اتاق متعلق به همه تشکلهاست و هیچ تشکلی نباید فکر کند که میتواند بر اتاق حاکم و غالب شود؛ نه کانون کارافرینان، نه انجمن مدیران صنایع و نه خانه صنعت؛ هیچکس نباید ادعا کند که اتاق را برای تشکل خودش میخواهد.

روشنک تصریح کرد: تمام اعضای اتاق در انتخابات سهم دارند و این تشکل باید فراجناحی باشد. اینکه یک تشکل در کشور سعی کند بر اتاق مسلط شود، باطل است و به نظرم انتخابات این دوره بینابین است و هر کدام که به هیات نمایندگان راه یافتیم، تلاش میکنیم فراجناحی بودن را حفظ کنیم.

رضا حمیدی، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد نیز اظهار کرد: اولین هدف هیات نمایندگان دوره نهم، باید پیدا کردن نقاط مشترک باشد و اختلافات را بعد از انتخابات کنار گذاشته و همه یک صدا در راه اعتلای اقتصادی استان، کشور و شهرمان فعالیت کنند تا رای دهندگان از انتخاب خود ناامید نشوند.

حمیدی با بیان اینکه ما برای پیشرفت استان باید به دنبال گسترش تلاش های تولیدی، تجاری و خدماتی که اشتغال زایی بالایی دارند، باشیم؛ افزود: یکی از مهمترین مشکلات کشور در حال حاضر بیکاری است و با رشد اشتغال و کاهش بیکاری، آمار زندانیان نیز کاهش خواهد یافت.

حضور پُرشورتر؛ برگزاری منظم‌تر

به گزارش اتاق بازرگانی خراسان رضوی، برگزاری منظم و حضور پرشور فعالان اقتصادی در انتخابات 11 اسفند اتاق مشهد، موضوعی است که اکثر رای دهندگان و فعالان اقتصادی پس از حضور در انتخابات، بر آن صحه میگذاشتند؛ مجید طبسی، سرپرست شرکت داروسازی ثامن، در این خصوص گفته «در این دوره شاهد فراهم شدن ساز و کارهای بهتری برای اخذ آرای فعالان اقتصادی واجد شرایط هستیم. استفاده از سیستم رای گیری الکترونیکی، یکی از مزایای این دوره است. همچنین نسبت به دوره قبل نشاط و آرامش بیشتری ایجاد شده و در مجموع عملکرد خوب بوده است. در شرایط کنونی نیاز است که دولت از همراهی و پتانسیل بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد و به ویژه اتاق های بازرگانی بهره بگیرد چرا که می توانند مشاوره های خوبی برای حل مشکلات به ویژه برای بخش صنعت ارائه بدهند».
سیده فاطمه حسینی، مدیرعامل شرکت عسل کوهدشت خراسان هم اعلام کرده «برگزاری این دوره از انتخابات مطلوب و بدون مشکل بود؛ همه چیز قانونی و طبق روال انجام شد و نحوه رای دادن بسیار خوب تعریف شده بود، در واقع این ساختار کمک کرد که روند اخذ رای با سرعت بیشتری انجام بگیرد. توامان تلاش خوبی صورت گرفته بود تا اطلاعات لازم در اختیار رای دهندگان قرار بگیرد.»
هرمززاده، مدیرعامل صنایع چوب دقت نیز در این خصوص گفته «انتخابات این دوره بسیار پر جنب و جوش بود و همین انگیزه را برای مشارکت فعالان اقتصادی دوچندان کرد. این رویکرد برای صنعتگران، بازرگانان و کارآفرینان خراسان رضوی موفقیت بسیار بزرگی به شمار می آید. در طول سال های گذشته و ۳۰ سال عضویتم در اتاق تابه حال شاهد انتخاباتی با این شکل از نظم و دقت و نظارت نبودم؛ اخذ رای به صورت الکترونیک بدون هیچ گونه تخلف و شک و شبهه ای انجام شد و حضور پرشور فعالان اقتصادی جای خشنودی داشت. صنعتگران و دیگر اعضای اتاق بازرگانی در انتخابات شرکت کردند تا کسی را انتخاب کنند که بیشترین شایستگی را دارد».

بهمن توکلی، مدیرعامل شرکت بازرگانی مجد خواف هم که برای سومین دوره در انتخابات هیات نمایندگان اتاق خراسان رضوی حضور یافته بود، اظهار کرده «برگزاری انتخابات در دوره نهم را یکی از منظم‌ترین دوره‌ها می‌دانم. یکی از دلایل این امر، برگزاری الکترونیک انتخابات و شیوه پیشرفته اخذ رای بود. اعضای اتاق با حضور پرشور در انتخابات و رای بالا به منتخبان خود در هیئت نمایندگان می‌توانند پشتوانه ای محکم برای پیگیری مطالبات خود ایجاد کنند و نهایتا در آینده انتظارات خود را نیز بهتر عنوان کرده و پیگیر اجرای آن باشند».
هادی راننده از شرکت بهین بافت نیز که برای دومین بار در انتخابات هیات نمایندگان اتاق خراسان رضوی شرکت کرده بود، در همین خصوص گفته «این دوره به دلیل تبلیغات در فضای مجازی، شور و شوق بیشتری را شاهد بودیم و حضور فعالان اقتصادی هم در انتخابات پُررنگ بود و استقبال خوبی را شاهد بودیم. از طرفی، برگزاری الکترونیک انتخابات در این دوره از شاخص های آن بود که به برگزاری، سرعت شمارش و صحت اخذ رای کمک کرد.»

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۳ اسفند ۱۳۹۷, ۱۱:۱۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها