رئیس هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی از برخورد با متخلفان انتخاباتی می‌گوید:

توصیه‌های نظارتی به داوطلبان انتخابات

۲۹ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر : 2277
مرادی: فضای مجازی و مطبوعات را رصد می‌کنیم و تخلفات را به هیات مرکزی ارسال کرده‌ایم دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- شمارش معکوس برای آغاز رقابت در نهمین دوره انتخابات اتاقهای بازرگانی و شروع تبلیغات نامزدهای هیات نمایندگان آغاز شده و در پایان همین هفته آنها می‌توانند به تبلیغات رسمی بپردازند.

مرادی: فضای مجازی و مطبوعات را رصد می‌کنیم و تخلفات را به هیات مرکزی ارسال کرده‌ایم

دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- شمارش معکوس برای آغاز رقابت در نهمین دوره انتخابات اتاقهای بازرگانی و  شروع تبلیغات نامزدهای هیات نمایندگان آغاز شده و در پایان همین هفته آنها می‌توانند به تبلیغات رسمی بپردازند.

بحث‌هایی در روزهای اخیر به ویژه در گروه‌های تلگرامی ایجاد شده است و عده ای بعضی نامزدها را به تبلیغات زودهنگام متهم کردند. به عقیده منتقدان مصاحبه های خبری و بالاتر رفتن دز فعالیت بعضی افراد که در چند سال گذشته خیلی فعال نبودند غیرطبیعی است. مخالفان این دیدگاه اما معتقدند اظهار نظر تخصصی آن دسته از نامزدان که قبل از این مسئولیت هایی در تشکل های بخش خصوصی داشته و دارند نمی تواند تبلیغ محسوب شود اما فعالیت دیگر نامزدان که در گذشته خبری از آنها در رسانه ها و فضای مجازی نبوده است می تواند مصداق تبلیغ انتخاباتی باشد. برای شفافتر شدن مقررات تبلیغات انتخابات ، نظر فرامرز مرادی، رئیس هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی را در این باره جویا شدیم.

مرادی توصیه هایی برای 4 روز باقیمانده به تبلیغات انتخاباتی، به داوطلبان انتخابات  می کند و می‌گوید: باتوجه به اینکه تبلیغات 8 روز قبل از برگزاری انتخابات شروع می‌شود و 24 ساعت قبل از آغاز رای‌گیری انجام هرگونه تبلیغی ممنوع است؛ اگر کاندیدایی قبل و بعد از این تاریخها تبلیغاتی انجام دهد، خلاف قانون است و اگر کسانی این‌کار را انجام دهند، هیات نظارت اختیار قانونی دارد تا مرحله حذف آن کاندیدا هم اقدام کند.

وی می‌افزاید: هم اکنون مشاهده می‌کنیم برخی از کاندیداها با عناوین مختلف در مطبوعات مصاحبه می‌کنند یا جلساتی برگزار می‌کنند که در مجموع عنوان تبلیغی پیدا می‌کند. این درحالیست که قبلا هم به صورت عمومی به کاندیداها تاکید شد چنین کاری صورت نگیرد، در غیر این صورت امکان حذف آنها از انتخابات وجود دارد. ما از سوی هیات نظارت بر انتخابات اتاق خراسان رضوی، همه موارد و صحبتهایی که تاکنون از سوی برخی از کاندیداها در مطبوعات و جلسات مطرح شده را به انجمن هیات نظارت بر انتخابات کشور ارسال کردیم و آنها در این خصوص تصمیم می‌گیرند، چون آنها تشخیص می‌دهند که سخنان مطرح شده تبلیغ است یا خیر.

مرادی از تمامی کاندیداها تقاضا کرد تا آغاز موعد تبلیغات انتخاباتی تامل کنند و سپس در موعد مقرر نسبت به انجام تبلیغات اقدام کنند تا به حقوق دیگران تجاوز نکنند. او معتقد است وقتی دیگران زمان تبلیغات را رعایت می‌کنند، انجام تبلیغات توسط عده‌ای دیگر، به مثابه ضایع کردن حق دیگران است.

وی با بیان اینکه اگر سایر نامزدها بابت انجام تبلیغات پیش از موعد و یا تخریب از دیگری شکایت کنند، ممکن است موضوع به مراجع قضایی هم منتقل شود، تاکید می‌کند: انتظار ما این است که نامزدها تخریب یکدیگر را کنار بگذارند؛ متاسفانه می‌بینم که در برخی جلسات و سخنرانی‌ها افراد خاصی را تخریب می‌کنند؛ این‌کار نه اسلامی و نه اخلاقی است و نه با شئونات یک کشور متمدن مطابقت دارد.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی محل رای‌گیری انتخابات استانی را ساختمان مرکزی اتاق مشهد و زمان رای‌گیری را 7 صبح تا 18 روز شنبه 11 اسفندماه اعلام و اظهار می‌کند: اگر نیاز به تمدید زمان رای گیری باشد، هیاتهای استانی می‌توانند نسبت به این‌کار اقدام کنند؛ همانطور که در انتخابات دور هشتم زمان رای‌گیری دو ساعت تمدید شد.

وی خاطرنشان می‌کند: تعرفه‌های انتخابات، الکترونیکی و صندوقها از صندوقهای وزارت کشور است که در رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌شود و به زودی تحویل صندوق‌ها به استانها انجام می شود، همچنین دوره‌هایی برای مجریان انتخابات برگزار می‌شود.

مرادی ضمن تقاضا از اعضای اتاق و دارندگان کارت بازرگانی برای حضور در انتخابات، می‌گوید: حضور اعضای اتاق در این انتخابات بسیار مهم است، چون اتاق مشاور سه قوه است و نیروهایی که انتخاب می‌شوند هر چه از نظر تعداد آراء پشتوانه بیشتری داشته باشند، قدرت اجرایی بیشتری پیدا می‌کنند و قوت قلب بیشتری خواهند داشت و امیدواریم افراد با تجربه‌تر، خوشنام‌تر و با تخصص‌های بیشتر انتخاب شوند.

در لحظات پایانی تنظیم این گزارش، فیروز ابراهیمی دبیر خانه صنعت خراسان رضوی با ارسال یادداشتی به تحریریه دنیای اقتصاد ضمن دعوت از فعالان بخش خصوصی دارای کارت عضویت اتاق بازرگانی و با اشاره به "نقش بی بدیل اتاق برای تقویت بخش خصوصی" خواستار شرکت هدفمند و با انگیزه فعالان اقتصادی و رقابت سالم در این رویداد مهم شد.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۹ بهمن ۱۳۹۷, ۱۰:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها