با در نظر گرفتن عوامل زیست محیطی؛ انتقال آب از دریای عمان قابل اجراست

۹ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر : 2275
یکی از راه‌های برون رفت از بحران آب در شرق کشور انتقال آب از دریای عمان است اما برخی از کارشناسان فعال در این عرصه و فعالان محیط زیست با انجام این امر مخالفت ورزیده‌اند؛ باید دید که دلیل مخالفت آنها چیست.در حال حاضر در سطح دنیا حدود ۳۲ میلیارد متر مکعب آب از طریق شیرین کردن آب دریاها ‌به مصرف می‌رسد و در منطقه خلیج فارس، ۴ الی ۴.۴ میلیارد مترمکعب آب توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس شیرین می‌شود و این در حالی است که ایران تنها ۵۰ میلیون متر مکعب از آب دریا را به آب شیرین تبدیل می‌کند. برخی از کشورها نیز مانند اسپانیا از این روش استفاده می‌کرد اما زمانی که با خطرات محیط زیستی آن مواجه شد، استفاده از این روش را کاهش داد و برای تامین آب مورد نیاز خود به روش‌های دیگری روی آورد.
البته باید به این موضوع توجه داشت که انجام این کار در برخی مواقع ضروری و اجتناب ناپذیر است؛ به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری‌هایی در معادن خراسان جنوبی صورت گرفته و باید به طریقی آب مورد نیاز آنها را تامین کرد؛ می‌توان با ملاحظه‌های محیط زیستی آب مورد نیاز اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها را از طریق شیرین کردن آب دریای عمان و انتقال آن به استان‌های شرقی کشور فراهم کرد.

بازچرخانی آب‌های خاکستری، راهی نو به روی آب صنعت فولاد
یکی دیگر از روش‌های موجود برای گذر از بحران آب استفاده از بازچرخانی آب‌های خاکستری برای استفاده در برخی بخش‌ها همچون معادن، صنایع و... است؛ به عنوان مثال، ۲۰ تا ۳۰ سال پیش در آمریکا برای تولید یک تن فولاد ۲۰۰ متر مکعب آب به مصرف می‌رسید درحالی که اکنون تنها ۱۰ الی ۱۵ مترمکعب آب در تولید یک تن فولاد به کار می‌رود. بنابراین استفاده از آب‌های خاکستری در بخش‌هایی که نیازمند آب هستند، امری ارزشمند به شمار می‌رود.
البته گفتنی است که به این مساله و افزایش بهره‌وری ورود پیدا کردیم‌؛ در صنعت کشور خودمان نیز از این روش استفاده شده است. به عنوان مثال، کارخانه قند اصفهان رو به تعطیلی بود چراکه آب زاینده رود قطع شد و چاه‌های آن نیز خشک شده بود اما روش استفاده از بازچرخانی آب‌های خاکستری به کمک این کارخانه آمد و توانست مشکل خود را برطرف سازد.

سرپرست مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ بهمن ۱۳۹۷, ۱۰:۵۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها