دنیای اقتصاد علل نابسامانی بازار مبل مشهد را بررسی می کند

گرانی و بی ثباتی نرخ مواد اولیه

۹ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر : 2273
رئیس اتحادیه مبلمان مشهد: واردات مبل با توجه به افزایش نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- افزایش نرخ مواد اولیه مبل سبب بالا رفتن قیمت این کالا در مشهد و دیگر شهرهای تولیدکننده مبل در کشور شده است؛ اما در مشهد به دلیل افزایش قابل توجه تعداد واحدهای تولیدکننده مبل و اصناف فعال در این حوزه، میزان عرضه بیش از تقاضاست و همین امر موجب نابسامانی و رکود در بازار مبل مشهد شده است.

 

تولید مبل در مشهد به سال 1354 باز می گردد، جالب است بدانید روستایی به نام «ویرانی» که هنوز هم در اطراف مشهد وجود دارد، مبدا اصلی تولید و فروش مبل در این شهر بوده، به طوریکه نخستین کارگاه های تولید و مغازه های فروش این کالا در این روستا وجود داشته است.

طی 43 سالی که از تولید مبل در مشهد می گذرد، این کالا فراز و نشیب های بسیاری را گذرانده؛ براساس گزارش‌های اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان ایران، گردش مالی صنعت مبل و دکوراسیون در کشور سالانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است، همچنین، طی 6 ماهی که نرخ ارز تغییرات بسیاری داشته و سبب شده قیمت مواد اولیه تعداد زیادی از کالاهای پرمصرف افزایش یابد، مواد اولیه تولید مبل نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علاوه بر اینکه گران شده، نرخ ثابتی هم نداشته و موجب گرانی مبل باکیفیت شده که  این موضوع توان رقابت در بازار صادراتی را از تولیدکنندگان مشهد گرفته است و به گفته تولیدکنندگان وقتی مبل چینی، مالزی یا حتی افغانستانی ارزان‌تر از مبل ایرانی است، دیگر چه انگیزه‌ای برای کار و تولید وجود دارد.

در این گزارش می‌خواهیم مشکلات تولیدکنندگان و فروشندگان مبل مشهد در یافتن بازارهای خارجی و داخلی، وضعیت ساماندهی اصناف فعال در این حوزه و ضرورت برندسازی برای مبل مشهد را بررسی کنیم.

نبود نرخ ثابت پارچه مبلی؛ مشکل مهم تولیدکنندگان

در اینکه یکی از مواد اولیه مهم در تولید مبل، پارچه است، شکی نیست. یکی از تولیدکنندگان مبل در مشهد ، می گوید: متاسفانه از زمانی که نرخ ارز تغییراتی داشته، قیمت پارچه مبلی نیز نه تنها چند برابر گران شده، بلکه حتی نرخ ثابتی هم ندارد و هر کدام از فروشندگان هر اندازه که بخواهند این پارچه  را می فروشند.

یکی دیگر از تولیدکنندگان که کارگاه تولیدی کوچکی در خیابان کلاهدوز دارد نیز یکی از علل افزایش مواد اولیه تولید این کالا را احتکار برخی از فروشندگان پارچه مبلی توصیف می کند و می افزاید: آنها عمدتا پارچه ها را انبار می کنند تا در زمان مناسب و همزمان با کمبود پارچه مبلی، بتوانند کالای خود را با قیمت بیشتری به تولیدکنندگان بفروشند.

واردات مبل با توجه به افزایش نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد

برای اینکه وضعیت حمایت مسئولان را از تولیدکنندگان مبل بدانیم، سراغی از رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان مشهد گرفتیم؛ حسین ماجدی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا مواد اولیه تولید مبل در داخل مشهد موجود است یا خیر؟، می گوید: مبل هنر و صنعتی  نیازمند مواد اولیه مختلفی از جمله پارچه، رنگ و مواد حاصل از تولید پتروشیمی است  و همه این مواد از اقصی نقاط کشور به دست تولیدکنندگان مشهدی می رسد.

او به گرانی مواد اولیه حاصل از تولید پتروشیمی در کشور اشاره می کند و می افزاید: درست است که دولت در برخی موضوعات از جمله واردات چوب با تعرفه نزدیک صفر درصد علاوه بر حفظ محیط زیست از تولیدکنندگان کالاهای چوبی نیز حمایت می کند، اما لازم است در بخش نرخ بالای مواد حاصل از پتروشیمی نیز از فعالان و تولیدکنندگان مبل حمایت کند.

رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان مشهد درخصوص قیمت گذاری مبل بیان می کند: تولید مبل در زمره فعالیت های هنری قرار می گیرد و همان طور که نمی توان قبل از خلق یک اثر در هنر آن را قیمت گذاری کرد، قیمت گذاری مبلمان نیز تا قبل از ساخت آن صورت نمی گیرد، اما پس از تولید قانون اجازه داده فروشندگان سود مشخصی را روی قیمت تمام شده مبل در نظر بگیرند.

ماجدی وجود مبلمان خارجی و ارزان قیمت در مشهد و ایران را کاملا رد می کند و می گوید: در شرایط فعلی که کشور ما با تحریم های بین المللی روبه رو است، و با توجه به اینکه  تنها یک دست مبل را می توان با کانتینر جابجا کرد و نیز افزایش نرخ ارز و قیمت بالای تمام شده که این کالا برای تولیدکنندگان خارجی ایجاد می کند، نه تنها برای صادرکنندگان بلکه برای کشور ما نیز این موضوع توجیه اقتصادی ندارد.

یکی از مهم ترین فعالیت ها که می تواند به تولید و فروش مبل رونق داده و اقتصاد آن را رشد دهد، بازاریابی است، این نکته را رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان مشهد در حالی بیان می کند که به گفته او یکی از برنامه های مورد تایید سازمان صنعت، معرن و تجارت خراسان رضوی، ایجاد شرکت صادرات تخصصی متشکل از 100 اتحادیه صنفی موجود در مشهد بوده که با هدف توسعه بازاریابی همه کالاهای تولید شده زیر نظر این اتحادیه ها ایجاد شده است.

همزمانی برگزاری نمایشگاه های مبل در مشهد؛ عاملی برای نبود فروش مناسب نمایشگاهی

مدیر امور نمایشگاهی نمایشگاه بین المللی مشهد نیز در گفتگو با دنیای اقتصاد برگزاری نمایشگاه مبل را همراه با حساسیت های خاصی می داند و می گوید: به طور کلی نمایشگاه محل عرضه کالا برای مردم است و فروش مستقیم تعریف دیگری دارد.

محمد جواد محبی به این نکته اشاره دارد که مردم با حضور در نمایشگاه جنس، کیفیت و قیمت اجناس را با هم مقایسه می کنند و بعد تصمیم به خرید می گیرند، البته با توجه به شرایط اقتصادی فعلی در جامعه این احتمال نیز وجود دارد که مردم نسبت به سال های گذشته نتوانند همزمان با سال نو اقدام به خرید مبل کنند و این موضوع نیز می تواند دلیل بر عدم استقبال آنها از نمایشگاه های این کالا باشد.

در برخی مواقع پیش آمده، همزمان با برگزاری نمایشگاه مبل در مشهد، برخی از هتل ها نیز اقدام به برگزاری نمایشگاه تخصصی این کالا کرده اند، این موضوع سبب شده تا مردم استقبال قابل توجهی از همه این نمایشگاه ها نداشته باشند.

صادرات بیش از یک میلیون دلاری مبلمان در خراسان رضوی

اما معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ارزش صادرات مبلمان از این استان  در 9 ماهه سال جاری را یک میلیون و 590 هزار و 538 دلار عنوان می‌کند.

علی غفوری مقدم این میزان صادرات را از نظر وزنی 483 هزار و 917 کیلوگرم عنوان و بیان می کند: افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، عراق و تاجیکستان کشورهای هدف این صادرات محسوب می شوند.

او در خصوص نحوه حمایت دولت از تولیدکنندگان مبل در مشهد بیان می کند: پیگیری ایجاد شهرک صنعتی ویژه درودگران و مبلمان در 3 منطقه شهری، ارائه تسهیلات از تبصره الف و ب ماده 18 و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری شامل معرفی 70 واحد اشتغال فراگیر و 52 واحد اشتغال روستایی از جمله اقدامات صورت گرفته سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از تولیدکنندگان مبل در این استان بوده است.

کاهش حدود 5 درصدی میزان شکایت مردم از تخلفات تولید مبل در مشهد

مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی نیز به 448 شکایت حضوری که طی 9 ماهه سال جاری از سوی مردم درخصوص تولید مبل به این اداره اعلام شده اشاره دارد و می گوید: میزان شکایت مردم از تخلفات تولید مبل در مشهد در مدت مشابه امسال نسبت به سال گذشته حدود 5 درصد کاهش داشته که علت آن می تواند هم ارتقای کیفیت تولید مبل باشد و هم ممکن است میزان خرید این کالا با توجه به شرایط اقتصادی فعلی جامعه کاهش یافته باشد.

امیر دلداری نظارت بر تولید مبل را فعالیتی تخصصی می داند و اضافه می کند: در راستای پیگیری شکایت مردم، کارشناس تخصصی همراه با تیم بازرسی به کارگاه های تولیدی یا فروشگاه های مورد نظر به بررسی اجزای تولید مبل می پردازد، زیرا این کالا کاملا تخصصی تولید می شود و نمی توان بدون تخصص بر نحوه تولید یا فروش آن  نظارت کرد.

امکان تخلف در تولید مبل وجود دارد

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم با بیان اینکه امکان تخلف در تولید مبل وجود دارد، می گوید: این در حالی است که با توجه به کاهش واردات، تولید آن نیز طی سال جاری نسبت به سال گذشته روند رو به رشدی داشته است.

علی باخرد مبل را دومین کالای پرمصرف در میان مردم و گروه سوم کالاها از نظر اجناس اولویت دار توصیف و اضافه می کند: معمولا در پایان سال شهروندان بیشتر به خرید مبل اقدام می کنند، بنابراین نظارت های سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مدت زمان افزایش می یابد، گرچه بخشی از پیگیری ها و نظارت ها پس از اعلام شکایت مردم شدت بیشتری به خود می گیرد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ بهمن ۱۳۹۷, ۱۰:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها