استاندار جدید در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسانی اعلام کرد:

نماینده بخش خصوصی در دولت هستم

۱ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر : 2270
رزم حسینی:اقتصاد مقاومتی این نیست که دولت کنونی انجام می‌دهد؛ دولت شاه هم ۶ میلیون بشکه نفت صادر می کرد دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- در آیین تجلیل از صادرکنندگان برتر سال ۹۷ خراسان رضوی، از ۳۰ فعال اقتصادی این حوزه تقدیر شد.

 

در این مراسم که با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت، رئیس اتاق بازرگانی ایران، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات، استاندار خراسان رضوی و برخی از مسئولان استانی و فعالان اقتصادی برگزار شد، سخنرانان از مشکلات چندین ساله صادرات گفتند، از عدم پرداخت جوایز صادراتی  توسط دولت، نبود امکان گشایش اعتبارات اسنادیبه ویژه برای صادرات به افغانستان تا  مشکل 18 ساله کمبود واگنهای ترانزیتی .

 علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، در این همایش از عزم جزم خود برای یاری رسانی به بخش خصوصی و نگاه ویژه به این بخش گفت.

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت از صادرکنندگان خراسان رضوی خواست که نگاه خود را از سوی ضعف‌ها به قوت‌ها تغییر دهند زیرا در رویارویی با تحریم این ظرفیت وجود دارد که سهم خود را در بازارهای جهانی به وسیله صادرات افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه همه هدف آمریکا تجارت خارجی ماست، تصریح کرد: این کشور با تحریم به دنبال افزایش مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی ماست. در همسایگی ایران ۱۵ کشور قرار گرفته که سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند و بیش از اینها صادرات؛ این درحالی است که ما هزاران کیلومتر، مرز زمینی و دریایی داریم که کنترل آن توسط آمریکایی‌ها ممکن نیست.

 

رزم حسینی: نماینده بخش خصوصی در دولت هستم

علیرضا رزم حسینی، استاندار تازه منصوب شده خراسان رضوی هم در این مراسم یکی از آفتهای نظام اداری کشور را پیر بودن و بروکراسی بیش از یکصد ساله ایران دانست و گفت: این بروکراسی مانع جدی فعالان اقتصادی است و کسی تاکنون جرأت نکرده به خود اجازه دهد برای اصلاح این وضعیت گامی بردارد و هیچکس در عمل دست به اقدام نزده است.

وی دومین موضوع چالش در اقتصاد ایران را قوانین مزاحم و بیشماری خواند که بر چرخه اقتصاد کشور وارد شده و هر روز از سوی نمایندگان نوشته میشود. رزم حسینی تصریح کرد: ما قوانین مزاحم را در گذشته در اتاق بازرگانی احصا کردیم و به دولت و مجلس ارائه کردیم اما هیچ اتفاقی برای رفع آنها نیفتاد.

رزم حسینی تمرکزگرایی دولت را یکی دیگر از مشکلات کنونی در کشور خواند و افزود: لازم است تمرکز زدایی صورت بگیرد و حکومت مرکزی باید به استان‌ها اختیار اداره خود را بدهد.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه ما با عدم فرهنگ فراگیر اقتصادی مواجهیم، عنوان کرد: اینکه بخش خصوصی را زالوصفت و سرمایه‌بر بدانند نه سرمایه‌گذار و مجاهد اقتصادی، فرهنگی نادرست است زیرا اگر سرمایه انسانی نباشد، کشور توسعه نمی‌یابد.

رزم حسینی با بیان اینکه آفت جدی و مزمن ۴۰ ساله ما جناح بندی های سیاسی و درگیری‌های سیاسی است، تاکید کرد: ما یک جناح داریم و آن جناح خدمت است؛ ناامیدی آفت توسعه اقتصادی است. کارگزاران حکومتی در کنار نمایندگان و کارآفرینان سه ضلع مثلث توسعه اقتصادی را تشکیل می‌دهند.

وی با طرح این سوال که آیا باید دست روی دست گذاشت و تماشاگر اوضاع کشور بود، گفت: مردم نمایندگان مجلس را برای توسعه استان و کشور خود انتخاب میکنند، آنها به نمایندگان خود رای ندادند که اختلاف ایجاد کنند بلکه آنان را انتخاب کردند تا برای توسعه و آبادانی استان تلاش کنند.

استاندار خراسان رضوی خطاب به صادرکنندگان و فعالان اقتصادی خاطرنشان کرد: من در کنار شما هستم، برای تسهیل سرمایه‌گذاری، رفع موانع تولید و رفع موانع بروکراسی در حد امکان و این بستگی به علاقه‌مندی شما و پیگیریتان در این موضوع دارد. من نماینده بخش خصوصی در دولت هستم.

وی با بیان اینکه سبک کنونی اداره کشور راه به جایی نمی‌برد، تصریح کرد:  ما اداره کشور با اصلاح طلب و اصولگرا را امتحان کردیم، سبک اداره کشور باید تغییر کند؛ دولت باید کوچک و کوچکتر شود و مردم بزرگ و بزرگتر.

رزم حسینی اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی این نیست که دولت کنونی انجام میدهد؛ دولت شاه هم ۶ میلیون بشکه نفت صادر می کرد بنابراین صادرات نفت اقتصاد مقاومتی نیست. مقام معظم رهبری هم گفتند اقتصاد مقاومتی اقتصادی مردمی است و این یعنی شرکت‌های نامدار و توسعه‌گرا و خیرین توسعه باید در مناطق محروم دارای مسئولیت باشند و اعتبارات برای توسعه منطقه خرج شود.

راه اصلی تاب آوردن در برابر تکانه‌های اقتصاد، توسعه صادرات غیرنفتی است

در ادامه، تریبون در اختیار غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، قرار گرفت و او دستیابی به توسعه پایدار را نیازمند صادراتی متکی بر تولیدات ناشی از تکنولوژی پیشرفته روز دانست و افزود: در این زمینه با مشکل زیادی مواجهیم و تولید ما با مسائل بسیاری روبه‌روست؛ امروز درصد پایینی از صادرات ما یعنی حدود ۴.۳ درصد را کالاهای تولیدی با تکنولوژی بالا تشکیل می دهند، سایر کالاها یا با تکنولوژی پایین تولید می شود و یا کالاهای سنتی بوده که متکی بر مواد خام کشور است.

وی با اشاره به ترسیم مثلث اقتصادی استان از سوی استاندار خراسان رضوی گفت: استاندار فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را به عنوان قاعده این مثلث توصیف کرده و دولت و مجلس دو ضلع دیگر آن هستند. بخش خصوصی آمادگی مشارکت فعال و تعامل سازنده با استاندارد در الگوسازی این موضوع در کشور را دارد.

شافعی با اشاره به نگاه استاندار به رابطه صادرات با اقتصاد مقاومتی گفت: باید ببینیم نقش صادرات در اقتصاد مقاومتی که روزانه دهها بار تکرار میشود، چیست؟ هدف از اقتصاد مقاومتی این است که تاب آوری اقتصاد ما در مقابل تکانه های خارجی بالا رود. اگر تکانه های خارجی ایجاد شود بالاترین اثر اقتصاد را در کشور ما روی نفت دارد که ما اختیاری بر فروش و درآمدهای آن نداریم.

وی با بیان اینکه صادرات تنها چیزیست که می‌تواند مسئله تکانه‌های شدید اقتصادی را جبران کند، تصریح کرد: اگر نفت فردا به بشکه‌ای ۲۰ دلار برسد و صادرات نفتی ما کاهش یابد، راه اصلی برای تاب آوردن در تکانه‌های اقتصاد، توسعه صادرات غیرنفتی است.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه معتقدیم بخش دولتی و خصوصی مکمل هم هستند اما این راه کاملا باز نیست و نیازمند اعتماد بسیار بالایی است، افزود: در برخی از تحولاتی که در کشور ایجاد می شود، این اعتماد خدشه دار می شود و ایجاد اعتماد بین دو بخش بسیار مهم است. در شرایط کنونی و با ممنوعیت صادرات کالا نمی‌توانیم برندسازی کنیم، در این شرایط نباید توقع برندسازی داشت.

شافعی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی در ایران گرگ باران دیده شده و آماده کمک در شرایط سخت به دولت هستیم، عضویت ایران  در اتحادیه اوراسیا را سرچشمه جدیدی به ویژه برای استان‌های خراسان در توسعه صادرات دانست و گفت: باید آمادگی حرکت مناسب برای تحولات آینده تجارت در این حوزه را داشته باشیم.

80درصد سبد خانوار ایرانی از کالای داخلی است

در ادامه تریبون در اختیار افروز بهرامی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران قرار گرفت. خانم بهرامی با تاکید براینکه در سبد خانوار ایرانی ۸۰ درصد کالای ایرانی وجود دارد، گفت: تنها حدود ۲۰ درصد کالاهای مصرفی خانواده‌های ایرانی در هر سال به کالاهای خارجی اختصاص می‌یابد‌. اما این سوال مطرح است که چرا وضعیت صنعت ما با این حجم از مصرف داخل اینگونه است؟ دلیل این موضوع فاصله بین عرضه و تقاضا است که تنها باید از طریق بازارهای بین المللی آن را پوشش دهیم و برای حمایت از کالای ایرانی هیچ راهی موثرتر از صادرات نیست.

بهرامی با بیان اینکه صندوق ضمانت صادرات ایران ریسک‌های سیاسی و تجاری را پوشش می‌دهد، عنوان کرد: صادرکنندگان با این ریسکها مواجه هستند و تحقق هر یک از آنها می‌تواند وصول مطالبات آن‌ها را با مشکل مواجه کند. ما در شرایط تحریم بسته‌های ویژه‌ای طراحی کردیم، بیمه‌نامه‌های خاص صادراتی، بیمه‌نامه‌های صادرات و خرید دین اسناد صادراتی را داریم.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات کشور گفت: در شرایط موجود با توجه به اینکه صادرکننده‌های ما به طور سنتی علاقه‌مند به فروش نقدی هستند، اگرچه کم‌ریسکترین روش برای وصول مطالبات است اما به نوعی واگذاری بازار رقابت به رقبایی بوده که اعتباری می‌فروشند. می‌توانیم این امکان را در اختیار صادرکنندگان بگذاریم که اگر بخواهند به خصوص در شرایط حاضر اعتباری و مدت‌دار در بازار ورود پیدا کنند و بفروشند، ریسک این امر را که 6 ماه بعد خریدار پول شما را ندهد، بیمه می‌کنیم.

رشد 5.6 درصدی صادرات در سال 97

در ادامه راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، با بیان اینکه ما در سال ۹۴ با کمک و مسئولیت اتاق بازرگانی مشهد برنامه توسعه صادرات استان را تدوین کردیم، اظهار کرد: این برنامه در کارگروه توسعه صادرات مصوب شد و پیش‌بینی آن برای سال ۹۶ حدود ۲ میلیارد دلار بود که ۱۲ درصد برای توسعه و افزایش در سال ۹۷ پیش‌بینی کرده بودیم که در سال 97 تاکنون ۲۵ درصد رشد صادرات را با وجود تمام مشکلات داشتیم.

وی ادامه داد: زمانی که تحریم‌ها شدت پیدا کرد، سهم صادرات استان از صادرات کشور افزایش پیدا کرد، سال گذشته سهم ما در صادرات کشور ۴.۷ بود که اکنون افزایش یافته و به ۵.۶ درصد از سهم صادرات کشور رسیده یعنی ما در ازای بازارهایی که در ایام تحریم برای کشور سختگیرانه‌تر هستند، در بازارهایی قرار داریم که برای زمان تحریم بهتر هستند.

زخم چندین ساله واگن بر صادرکنندگان

محمدحسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: مشکل کمبود و نبود واگن در خراسان رضوی حدود 18 سال است که صادرکنندگان را آزار می دهد. وزارت راه و سازمان توسعه تجارت ایران باید یارانه صادرات ریلی به خراسان رضوی اختصاص دهند در غیر این صورت کالاهای صادراتی در انبار می ماند و بعد هم با ممنوعیت صادرات مواجه می شود.

وی ادامه داد: امسال حدود ۴۰ درصد افزایش صادرات در استان داشتیم که این یک تحول بود. اگر بتوانیم در یکسال آینده حجم صادرات را فعال نگه داریم، کار بسیار بزرگی کرده‌ایم. درخواست ما از صندوق ضمانت صادرات این است که به استان ما به طور ویژه‌ای نگاه کنند زیرا ما در صادرات به افغانستان امکان استفاده از ال سی و گشایش اعتبار را نداریم.‌

در پایان این همایش تمبر اختصاصی تجلیل از صادرکنندگان خراسان رضوی رونمایی و از ۳۰ صادرکننده برتر استان تجلیل شد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱ بهمن ۱۳۹۷, ۱۱:۰۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها