رقابت فعالان اقتصادی خراسان رضوی برای نمایندگی در پارلمان بخش خصوصی آغاز شد

گرم شدن تنور انتخابات اتاق بازرگانی

۱ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر : 2268
دنیای اقتصاد- ۱۱ اسفندماه امسال نهمین دوره انتخابات اتاقهای بازرگانی برگزار می‌شود و فعالان اقتصادی دارای کارت بازرگانی و واجد شرایط رای‌دهی در خراسان رضوی همچون سایر استانها، منتخبان خود را برای عضویت در هیات نمایندگان اتاق تعیین می‌کنند.

سرشماری نامزدهای ثبت‌نام شده در اتاق مشهد از حضور 74 داوطلب برای تصاحب کرسی‌های هیات نمایندگان اتاق حکایت دارد؛ از این تعداد، 32 نفر از بخش بازرگانی، 23 نفر از حوزه صنعت، 7 نفر از بخش معدن و 12 نفر از حوزه کشاورزی ثبت نام کرده اند تا در نهایت در بخش بازرگانی 5 نفر، صنعت 5 نفر، برای معدن 2 نفر و در حوزه کشاورزی 3 نفر برای عضویت در هیات نمایندگان اتاق مشهد انتخاب شوند.

نامزدهای این دوره از انتخابات که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود، بعد از تایید صلاحیت مراجع ذی‌ربط زمان کافی دارند تا با تبلیغات، رایزنی و لابی با فعالان بخش‌خصوصی حداکثر آرا برای تکیه بر کرسی‌های پارلمان بخش‌خصوصی را در استان کسب کنند. ۲۷ بهمن‌ماه نیز حداکثر زمانی است که افراد داوطلب تایید صلاحیت و معرفی خواهند شد.

اما بررسی چهره‌های نامزد شده در دوره نهم انتخابات اتاق بازرگانی خراسان رضوی نشان می‌دهد، اعضای فعلی هیات نمایندگان اتاق مشهد در این انتخابات ثبت نام کرده اند و تنها سیدمحمد بحرینیان و حمید طیبی از هیات نمایندگان کنونی، دو چهره نام‌آشنایی هستند که در این دوره ثبت‌نام نکرده‌اند.

3 نامزد زن هم برای این دوره از انتخابات ثبت نام کرده اند و به نظر میرسد انتخابات این دوره اتاق بازرگانی استان بین دو لیستی باشد که در دوره گذشته هم رقابت اصلی را برعهده داشتند.

از اداره اتاق به شکل کنونی و برگزاری انتخابات منظم چهارساله سه دهه می‌گذرد. در ابتدا اتاق تنها محل گفت‌وگوی بازرگانان بود، اما به مرور زمان صنعتگران، فعالان بخش معدن و کشاورزی نیز حضور پیدا کردند تا همه فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی بتوانند خواسته‌های خود را پیگیری کنند. آنچه در این دوره از برگزاری انتخابات هدف قرار داده شده، تشویق جامعه بخش‌خصوصی برای مشارکت در این انتخابات صنفی است. حضور کاندیداهای مختلف از حوزه‌های متفاوت با نگرش‌ها و دیدگاه‌های متنوع می‌تواند به کیفیت انتخاب‌های نهایی کمک کند. دوشنبه دهم دی‌ماه امسال با انتشار آگهی برگزاری نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، جریان‌های انتخاباتی پارلمان بخش‌خصوصی در کشور رسما کلید خورد.

چند و چون فرایند تایید و رد صلاحیت‌ها

برای اداره امور انتخابات و نظارت بر مراحل مختلف برگزاری آن در استانها، هیات نظارت بر انتخابات با حضور نماینده وزیر صمت و چهار نفر از میان اعضای خوشنام اتاق به پیشنهاد هیئت رئیسه و تایید رئیس اتاق ایران و همچنین با حکم انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌های کشور تشکیل شده و مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم می‌کنند که ریاست هیات نظارت بر انتخابات اتاق مشهد مانند دوره گذشته، برعهده فرامرز مرادی، عضو هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع استان است.

بررسی پرونده ها و تایید یا رد صلاحیت ثبت نام شدگان و نهایتاً اعلام اسامی واجدین شرایط کاندیداتوری در انتخابات اتاق برعهده این هیات است؛ پرونده هر یک از نامزدها توسط واحد خدمات بازرگانی اتاق و واحد حقوقی هیات بررسی و در صورت وجود ایراد یا نقص پرونده، مراتب گزارش می شود. این ساختار پس از بررسی نهایی پرونده، موضوع را به نامزد مربوطه اعلام می کند و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد، هیات موضوع تأیید واجد شرایط بودن نامزد مورد نظر را به صورت مکتوب به وی اعلام می‌کند. اما از طرف دیگر، اگر شرایط فرد برای نامزدی احراز نشود و وی به این موضوع اعتراض داشت، مراتب برای بررسی به انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌های سراسر کشور منعکس می‌شود و طبق نظر انجمن مذکور اقدامات بعدی صورت می‌گیرد.

به گفته مرادی، رئیس هیات نظارت بر انتخابات اتاق مشهد تایید صلاحیت ها مطابق با قانون اتاق و آیین نامه انتخابات است که براساس آن، کارت بازرگانی داوطلبان باید دارای اعتبار کافی باشد، نباید ورشکسته باشند، در رشته تخصصی مرتبط با کارت خود ثبت نام کرده باشند و محکومیت قضایی منجر به سلب حقوق اجتماعی نداشته باشند. در واقع، بدهی مالیاتی و بانکی در تایید صلاحیت نامزدها تاثیری ندارد، مگر اینکه منجر به محکومیت قضایی و سلب حقوق اجتماعی شده باشد.

براساس آخرین آمار، تعداد اعضای اتاق بازرگانی خراسان رضوی در نیمه نخست امسال 2555 نفر بود که 2062 نفر از این تعداد دارای کارت بازرگانی بوده و 493 نفر که فعالیت صادراتی و وارداتی نداشته و نیازی به کارت بازرگانی ندارند، تنها در عضویت اتاق هستند. قرار است براساس دستور شافعی، رئیس اتاق ایران، اسامی واجدان شرایط رای دهی در وبسایت اتاق های بازرگانی قرار گیرد.

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱ بهمن ۱۳۹۷, ۱۱:۰۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها